lördag 19 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
    • Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
    • Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
  • Platsannonser:
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Destination Östersund arbetar med hållbarhet och signerar ett globalt klimatåtagande för besöksnäringen.
    2026-09-19 15:45

    Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen

    Evenemang är en strategisk motor för Östersund ekonomi och attraktionskraft. Samtidigt innebär de en negativ klimatpåverkan. Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar destinationen nu ytterligare ett steg i arbetet för en mer hållbar besöks- och evenemangsdestination.

    Samt bidrar det till besöksnäringens globala arbete för att halvera sektorns utsläpp till 2030. Med sikte på netto noll senast 2050, i linje med Parisavtalet.

    Kommer att ta fram klimatplaner inom ett år

    Som en del av åtagandet förbinder sig Destination Östersund och Östersunds kommun att ta fram klimatplaner inom tolv månader, att rapportera i enlighet med deklarationen och aktivt dela erfarenheter med andra signatärer.

    ”Hållbarhet är inte ett sidospår för Östersund, det är en konkurrensfördel. Genom att ansluta oss till Glasgow Declaration tar vi ett gemensamt ansvar för att utveckla en destination som är attraktiv för både besökare, invånare och företag, även på lång sikt. När vi kombinerar starka upplevelser och evenemang med ett målmedvetet miljö- och klimatarbete stärker vi attraktivitet, skapar nya möjligheter för näringslivet och bidrar till en hållbar tillväxt året runt.” Säger Fredric Kilander, näringslivschef på Östersunds kommun.

    Evenemang och Östersund går hand i hand

    Framtagandet av en klimatplan är en utpekad indikator i destinationens upplevelse- och platsutvecklingsstrategi ”Hjärta och Puls Östersund 2030”. Kommunens evenemangspolicy beskriver att evenemang ska vara socialt, ekonomiskt och miljömässigt hållbara. Samt utvecklas i nära dialog med arrangörer och aktörer.

    Klimatpåverkan från besöksnäringen uppstår främst genom transporter, mat, boende och konsumtion.

    ”Evenemang och Östersund går hand i hand. Naturen är en av stadens stora tillgångar och många arrangemang genomförs med naturen som evenemangsarena. Därmed blir evenemangens hållbarhet lika viktigt som evenemangen i sig. Relevanta verktyg för att mäta, följa upp och förbättra är ett självklart nästa steg.” Säger evenemangsgruppen genom Göran Matzén, Kultur- och fritidsförvaltningen på Östersunds Kommun.

    Arbete i två parallella och samordnade spår

    Destination Östersund tar fram en klimatplan för den egna verksamheten. För bland annat resor, inköp, energi, egna arrangemang och samarbete med partners.

    Östersunds kommuns evenemangsgrupp samordnar samtidigt arbetet med en klimatplan på destinationsnivå. Destinationsbolaget deltar som samverkanspart. Den ska täcka arbetet med att minska klimatpåverkan som uppstår i samband med evenemang och upplevelser.

    Klimatplanerna tas fram under det kommande året och publiceras under 2027. Under hösten 2026 kommer aktörer inom besöksnäringen att bjudas in för att bidra med sina perspektiv.

    ”Många av våra arrangörer arbetar redan väldigt bra och konkret med hållbarhetsfrågor. Det här handlar därför inte om att börja från noll, utan om att bygga vidare på det som redan görs, lära av varandra och bli bättre på att mäta och följa upp våra insatser. Glasgow Declaration ger oss en gemensam riktning för att tillsammans ta nästa steg för evenemang som verktyg för hållbar platsutveckling.” Säger Mikael Jonsson, VD på Destination Östersund.

    Om Glasgow Declaration:

    Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism lanserades i samband med klimatkonferensen COP26 i Glasgow 2021. Det samlar destinationer, företag och organisationer som vill påskynda klimatomställningen inom turismen där man arbetar.

    Signatärerna arbetar utifrån fem gemensamma områden. Mäta, minska utsläppen, bidra till återhämtning av natur och samhällen, samarbeta och säkerställa resurser för omställningen.

    Här kan ni läsa mer om Östersund på Turismnytt.

    • Text: Destination Östersund
    • Foto: Göran Strand
    Tweet
  • Pilane äng var en plats som internationella researrangörer besökte i Västsverige under en visningsresa.
    2026-09-19 15:12

    Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige

    Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.

  • Allt fler internationella resenärer kommer till Stockholm med Viking Line.
    2026-09-18 15:13

    Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line

    Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.

  • Evenemanget Göteborgskalaset lockade många under augusti. Månaden gick bra för besöksnäringen i Göteborg.
    2026-09-18 14:44

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.

  • Captains Cruise där viktiga frågor för nordisk turism diskuterades
    2026-09-18 10:03

    Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism

    Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning

  • Tillsammans med organisationer från sju länder ska Skellefteå Airport bidra till att utveckla lösningar för nästa generations regionalflygplan.
    2026-09-15 22:12

    Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg

    I ett projekt ska Skellefteå Airport utveckla lösningar för hur nästa generations regionalflygplan kan integreras i flygsystemet.

  • Vätternrundan Gravel - besöksnäring
    2026-09-14 06:13

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026

    Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Rapporter

  • Konferensrum på Spritmuseum som samarbetar med Backstage Hotel
    2026-09-13 21:42

    Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination

    Inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attraktivt för möten, företagsevent och grupper

  • Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen efter en Platschef.
    2026-09-13 21:21

    Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen

    Grönländaren Lodge är en fristad för gäster som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen en Platschef.

  • Husbil på campingplats - csmpingplatser
    2026-09-13 20:11

    Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka

    Campingboendet fortsätter stärka sin position. Under juni och juli ökade antalet gästnätter på campingplatser med 3,9 % jämfört med 2025.

  • Svenska Musikmuseet öppnar i Västervik sommaren 2027
    2026-09-13 17:26

    Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret

    Sommaren 2027 öppnar Svenska Musikmuseet i Västervik, ett nytt nationellt museum som ska berätta historien om Sveriges roll som en av världens största musikexportörer

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 2026 – Är marknadsföring av ett resmål en kostnad eller en investering?
      2026-09-24
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/visitswedensinspirationswebbinarium2026
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Kulturarvsdagarna 5-6 oktober 2026
      2026-10-05
      • Stockholm
      • www.svensktkulturarv.se/foer-medlemsmuseer/kurs-konferens/
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-10 17:07

      Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport

      Medan den samlade svenska varuexporten ökade med tre procent under första halvåret 2026 växte exporten från utlän...

    • 2026-09-10 18:49

      Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin

      Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bol...

    • 2026-09-13 17:26

      Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret

      Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...

    • 2026-09-14 06:13

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet