-
Parks and Resorts gör gemensam satsning med First Camp på Skara Sommarland
First Camp förvärvar campingverksamheten på Skara Sommarland och ingår ett långsiktigt samarbete med Parks and Resorts som driver det. Campingområdet kommer uppgraderas och Sommarlandet utvecklas till en ännu mer attraktiv destination.
Vill ytterligare förbättra gästupplevelsen på det populära besöksmålet
First Camp och Parks and Resorts är två av de största aktörerna inom svensk besöksnäring. Det finns stora likheter mellan bolagen som bägge lägger stort fokus på gästupplevelser, engagerade medarbetare och hållbarhet. Nu görs en gemensam satsning för att ytterligare förbättra gästupplevelsen på det populära besöksmålet.
”Vi är väldigt glada över att välkomna Skara Sommarlands camping in i First Camp-familjen och detta stärker vårt redan omfattande erbjudande till barnfamiljer i hela Skandinavien. Det känns också väldigt roligt att vi inleder ett långsiktigt samarbete med Parks and Resorts gällande paketförsäljning av boende och stug- och campingboende i Skara. Självklart kommer campingens gäster bland annat kunna tjäna bonuspoäng genom vår populära medlemsklubb”. Säger Johan Söör, koncernchef för First Camp.
Efter förvärvet har First Camp 72 destinationer varav 53 i Sverige. Tack vare förvärvet kan First Camp fortsätta utveckla campingområdet. Med bland annat ett nytt omfattande program för fastighetsunderhåll, uppgraderat mat- och dryckesutbud och förenklad bokning och incheckning för campingens gäster.
Alla förutsättningar finns att skapa något unikt av Skara Sommarland
För Skara Sommarland innebär förändringen en möjlighet att fokusera på att skapa fantastiska upplevelser inne i parken.
”Vårt fokus kommer vara att fortsätta erbjuda våra gäster en bad- och tivoliupplevelse som är sommarens höjdpunkt. Den här satsningen öppnar upp för spännande möjligheter att utveckla Skara Sommarland till att bli en ännu mer attraktiv destination för hela familjen”. Säger Christoffer Östling, tf VD för Skara Sommarland.
”Vi har väldigt positiva erfarenheter av att boosta en destination i samarbete med andra. First Camp är bäst i Sverige på det de gör. Vi är bäst på det vi gör. Tillsammans har vi alla förutsättningar att skapa något helt unikt av Skara Sommarland som en självklar sommardestination för barnfamiljer i norra Europa”. Kommenterar Christer Fogelmarck, koncernchef för Parks and Resorts.
Läs mer om Skara Sommarland på Turismnytt här.
Läs mer om First Camp på Turismnytt här.
- Text: Skara Sommarland
- Foto: Peter Alendahl
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Mest under Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter (plus några aprilskämt från branschen längst ned för den som är nyfiken)
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
r360 samlade kunder och partners till kundträff i Stöten för nätverkande och utbyte av erfarenheter men även till workshops för att bidra till framtida utveckling
-
Finnair har lanserat en ny flyglinje till Umeå
I mars lanserade Finnair en flyglinje mellan Umeå och Helsingfors via Vasa. Tillgängligheten förbättras i båda riktningar.
-
Utländska turister spenderade 121,7 miljarder i Sverige 2025
Sveriges turismexport är en ljuspunkt i svensk export 2025, med en ökning på närmare 8 procent jämfört med 2024.
-
Här är vinnarna i Culinary Hotel Awards 2026
Den 23 mars samlades hotellbranschen på Berns i Stockholm för Culinary Hotel Awards 2026.
-
Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad
Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen i Halmstad.
-
AI som operatör – skapa mer utrymme för värdskap
De flesta hotell använder idag flera olika system. Med AI kan samordningslagret mellan systemen hanteras och utrymme frigörs för mer värdskap
-
Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
Brinner du för att kommunicera en plats? Ta chansen att bli vikarierande kommunikatör hos Upplev Norrköping.
-
Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende
Den alltmer osäkra bilden av världen förändrar människors syn på resande. Det visar Visit Sweden trendspaning för 2026.
-
Ny strategi: Kryssningar som verktyg för att utveckla Kalmar
Kryssningar ger inte bara intäkter till regionens besöksnäring. De kan också vara ett verktyg för att utveckla platsen enligt Kalmar.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Det är en fråga vi på Fjällbyrån ofta återkommer till i vårt arbete med platsutveckling och besöksnäring. Inte mi...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Möten/Event s...
-
Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby
Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby, Tärnaby Fjällhotell, m...
-
SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski
Påsken är en av vintersäsongens mest händelserika perioder i fjällen. På SkiStar:s destinationer i Sverige väntar...
-
-
Gästbloggare
-