-
Peter Engström ny styrelseordförande för Swedish Lapland Visitors Board
Den erfarne besöksnäringsentreprenören Peter Engström blir ny ordförande för Swedish Lapland Visitors Boards styrelse. Malin Franck, VD på Icehotel, tar hans plats som styrelseledamot.
Dessutom tillförs styrelsen ytterligare kompetens med två nya styrelseledamöter, Daniel Örtqvist, professor vid Luleå tekniska universitet, och Monica Wikström-Johansson, civilekonom och affärsutvecklare.
Utöver detta fattades under årsstämman även beslut om omval av styrelseledamöterna Kristoffer Lundström och Britta Flinkfeldt. Ledamöterna Sara Väisänen, Magnus Ling och Lennart Pittja sitter kvar i Swedish Lapland Visitors Boards styrelse.
En tjänst som har berikat hans liv
Peter Engström tar över ordförandeskapet för Swedish Lapland Visitors Boards styrelse efter Jalle Svanberg som kliver av efter tio år på posten.
“Det har varit en hisnande resa och ett stort privilegium som berikat mitt liv att i min roll få följa verksamheten och den enorma utveckling som besöksnäringen gått igenom.” Säger Jalle Svanberg.
Vi är en del av att skapa ett hållbart samhälle
Peter Engström, ny styrelseordförande, är prisbelönt besöksnäringsentreprenör och delägare i Arctic Bath och Storklinten med rötterna i anläggningsbranschen. Han har arbetat som egen företagare och som produktions- och arbetschef inom Swerock och PEAB. Han har också tidigare varit ordförande i styrelsen för Boden Turism.
“Det är hedrande och inspirerande att få vara del av utvecklingen av vår fantastiska region med så många duktiga medarbetare och entreprenörer. Tack vare den gröna omställningen står vi inför regionens största utmaning på flera decennier. För att attrahera många tusen nya människor har besöksnäringen en viktig roll. Vi kan attraktion, det är vi proffs på, och det är precis vad kommunerna i vår region kommer att behöva.” Säger Peter Engström. “Swedish Lapland Visitors Board viktigaste roll är att skapa bättre förutsättningar för besöksnäringsföretagen, men vi och besöksnäringsföretagen har också en viktig funktion för regionens attraktion. Dessutom är besöksnäringens ekonomi i hög grad cirkulär och våra företag nyttjar ofta lokala underleverantörer av varor och tjänster. Vi är en del av att skapa ett hållbart samhälle och då många av våra företag verkar i landsbygden är vi del i att ge hela landet möjlighet att leva.”
Ny styrelseledamot – Daniel Örtqvist
Daniel Örtqvist, ny styrelseledamot, är professor i entreprenörskap och innovation vid Luleå tekniska universitet. Han är även ställföreträdande prefekt och huvudansvarig utbildningsledare för institutionen för ekonomi, teknik och samhälle.
Hans forskning berör huvudsakligen frågeställningar kopplat till den entreprenöriella identiteten, etablering av nya företag och regional utveckling. Han har publicerat i ett antal olika internationella tidskrifter samt bland annat tagit fram rapporten ”Hur mår besöksnäringen i Norrbotten?”
Ny styrelseledamot – Monica Wikström-Johansson
Monica Wikström-Johansson, ny styrelseledamot, är civilekonom och senior affärsutvecklare inom framför allt försäljning, kapitalanskaffning och affärsstrategier. Hon har uppdrag såsom processledare och rådgivare inom ägar- och styrelsefrågor och utbildare för både start-up bolag och tillväxtföretag.
Monica har bland annat varit med vid uppstarten av riskkapitalbolaget Partnerinvest Norr. Hon har arbetat som affärsutvecklare på PWC, varit klubbdirektör på Luleå Basket, marknadschef på Luleå Hockey samt drivit ett antal egna företag.
Styrelseledamot – Malin Franck
Malin Franck väljs in i styrelsen för ett år framåt. Hon är VD på Icehotel och utbildad jurist med ett långt, gediget och imponerande cv inom hotellbranschen.
Exempelvis har hon varit restaurangdirektör för Svenska Mässan/Gothia Towers i Göteborg, affärsområdeschef inom Winn Hotel Group och VD på ett antal Radisson Blu-hotell (Arlanda, Västerås och Göteborg). Hon har också varit VD för ett Radisson Blu hotel i Peking.
- Text: Swedish Lapland Visitors Board
- Foto: Swedish Lapland Visitors Board
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – januari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild av besöksnäringen. Den starka utvecklingen under 2025 följde med in i Januari.
-
Långsiktighet och tydliga förutsättningar när Arctic Sweden Visitors Board AB fortsätter arbetet framåt
Tar sömlöst över verksamheten från ekonomiska föreningen Swedish Lapland Visitors Board
-
Outdoor Festival tar ett strategiskt kliv mot destinationer och naturturism
Utvecklar sig från att ha varit en ren konsumentnära festival med fokus på friluftsliv och outdoor till att även lyfta besöksnäringen
-
Över 1 miljon passagerare reste med Finnlines 2025
Finnlines satsning på ombordupplevelsen samt linjenätverket bidrog till att antalet passagerare ökade med 9 procent under 2025.
-
Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven
SkiStar erbjuder något för alla - Lågprisliftkort i begränsade områden och mycket för pengarna för den som väljer att ha tillgång till allt
-
Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?
Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och de ökar i snabb takt, men kan svenska städer möta resenärernas förväntningar?
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visita: Ökat resande inom Sverige 2026
Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter
-
SkiStar – starkt snöläge inför sportlovet i Åre och Vemdalen
SkiStar fortsätter utveckla sina destinationer. Bland annat genom en vindsäker förbindelse i Åre och ett utbyggt skidområde i Vemdalen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad
Stena Line har beslutat att stänga färjelinjen mellan Halmstad i Sverige och Grenå i Danmark. Fartyget St...
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Med en ökning av antalet gästnätter om 10,8 procent från 2024 och +33 procent från 2015, fortsätter tillväxten av...
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Svenska Hurtigrutten, en ny heldagskryssning som tar resenärerna genom några av Sveriges mest storslagna...
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
Kraven på datadrivet beslutsfattande ökar snabbt inom besöksnäringen. Att kunna visa effekt, prioritera rätt ...
-
-
Gästbloggare
-