-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Bland katter och zombies
Då var det dags för den årliga artikeln om Halloween på Gröna Lund! Den 9 oktober kl. 16.00 var jag (Isa Mörk) på plats för att testa nyheterna och ta del av den magiska miljön som nöjesparken erbjuder under sitt sjunde Halloweenevenemang.
Det var en riktigt regnig eftermiddag. Men som man brukar säga; det finns inget dåligt väder, bara dåliga kläder! 😉 Premiären för allmänheten ägde rum den 11 oktober. Halloween på Gröna Lund pågår under de kommande helgerna samt hela höstlovet, i totalt 18 dagar.
Bland årets nyheter hittar man två nya skräckhus Zombiesta och I En Mördares Huvud för de modiga. De yngre kan njuta av en helt ny Pelle Svanslösföreställning. Parken är dekorerad för säsongen, med onda väsen som stryker omkring på Stora Området, och snällare figurer som stoltserar runt Lilla Området.

Den snälla Pumpahäxan bjuder barn på godis.Lilla Området – höstmys med Pelle Svanslös
Som vanligt är Lilla Området anpassat för de yngre och mindre våghalsiga besökarna på Gröna Lund. Höstmarknaden med alla dess pumpor, väv och grönsaker ger en mysig känsla av höst.
Pettson o Findus Spökhus är tillbaks för att underhålla barn. Spindelpigan (Nyckelpigan), Häxkitteln (Tekopparna) och Mumieelefanterna (Flygande Elefanterna) likaså. Dessutom får Veteranbilarna en passande Halloweenskrud och döps om till Spökbilarna. Bredvid denna attraktion finns även Spökjakten, där de yngre får leta och räkna spöken som har gömt sig. Givetvis får man ett pris för sin insats.
Pumpkin ’n Pancakes har flyttat till bakom sitt vanliga häng, därför att det råder katt-mani i år. Pelle Svanslös, Maja Gräddnos och elake Måns har satt sina tassar på den runda restaurangen och förvandlat den till Katt-Opia. Här bjuds det på kramkalas, roliga aktiviteter och en helt ny föreställning – Pelle & Maja i Amerikatt.
Lilla Området – nya skräckhuset Zombiesta
Något som inte är anpassat för de små på Lilla Området dock, är en av parkens stora nyheter för Halloween. Skräckhuset Zombiesta har tagit över den mexikanska restaurangen Fiesta och har ändrat atmosfären totalt.
Vågar ni kliva in i den smittade restaurangen, där gästerna bokstavligen står på menyn? Ta er igenom den trånga och mörka restaurangen där den zombie-fierade personalen inte bara lagar maten, utan också jagar den! (Åldersrekommendation 15 år, 13 år i vuxet sällskap).
”Zombiesta är utan tvekan ett av våra mest intensiva och skräckfyllda skräckhus hittills. Det är en upplevelse som kommer att pressa även de modigaste gästerna till bristningsgränsen. Samtidigt är vi glada att kunna erbjuda ett mer familjevänligt Halloween för de som inte är skräckentusiaster.” Säger Cornelia Carlsson, projektledare för Halloween på Gröna Lund.

De smittade inuti Zombiesta jagar sina byten energiskt…Stora Området – en dånande Skräckparad med demoner
För att ta er från det rysmysiga Lilla Området över till det läskigare Stora Området måste ni först passera genom jättespindelns mörka gång. Spindelnät, kokonger och knastrande läten ljuder.
På andra sidan möts man av alla möjliga onda väsen, som även sammankallas till en stor Skräckparad. Jag fick se en favorit i repris; Mäster Makaber och sitt clowngäng. Demon Drummers trummade på tillsammans med deras mörke härskare som invigde Halloween på Gröna Lund för oss.
Skräckhusen Sekten med sin spöklika trädgård, Olustiga Huset och House of Even Worse Nightmares har återvänt. Blå Tåget har maxat läskigheten säsongen till ära, och det ser ut som att den kärlekskranka forskaren har förvandlat Kärlekstunneln till gröna O-turen igen.

Monster, clowner, vidunder och demoner gästar skräckparaden.Stora Området – nya skräckhuset I en Mördares Huvud
En av årets stora nyheter för i år är skräckhuset I en Mördares Huvud. (Åldersrekommendation 13 år.)
Den här unika upplevelsens berättelse är att ny teknik har gjort det möjligt att höra en mördares sanna tankar direkt från hans huvud. Sinnen tänjs till det yttersta i mörkret när maskmördaren rosslar i era öron och lemlästar sitt senaste offer. Allt medan han ger er en inblick i hans galna tankeprocess.
Om ni testade Obscura förra året och gillade upplevelsen så starkt rekommenderar jag den här också. Liksom Obscura är detta ett skräckhus skapat för sinnen och inte för fötter att följa så att säga. Personligen tycker jag mycket om detta grepp Gröna Lund har tagit kring skräckhus. Psykologisk skräck är svårslaget i alla medium.

Som ni kan se är maskmördaren en riktigt otäck figur!Eldig underhållning, kanderade äpplen och Grüna Lund
Under pressvisningen fick vi smaka på alla möjliga godsaker. Kantarell-pizza på Kaskad, flanksteksburgare på Biergarten, brända mandlar och kanderade äpplen från Makabers Mandlar, belgisk våffla med glass från Glasskammaren, kärleksmums bakelse och äppelpaj på Katt-Opia och quesadilla från Mexican Corner.
Hösten bjuder på underhållning i parken. Exempelvis en bombastisk eldshow och Undead Alfreds Familjeutflykt.
Besök Gröna Lunds egna alpby Grüna Lund där allt kan hända och inget är som vanligt. Det kan bero på den vilda skogshuggaren som dyker upp när man minst anar, eller att nyheten DJ Trashbeatz och Dumpster Funk tagit över underhållningen. Men oroa er inte, de skapar good vibes för gammal som ung.
Ta chansen och upplev höstens kusliga evenemang
Nöjesparken delar upp de flesta av dagarna i ett förmiddagspass och ett eftermiddagspass. Det är lika gastkramande oavsett vilken tid. Den enda skillnaden är att i dagsljuset kan man tydligt se vad som förföljer en…
Om vädret tillåter hålls alla attraktioner öppna (förutom Flygande Mattan). Biljetter förbokas på Gröna Lunds hemsida här.
Här kan ni läsa mer om Gröna Lund på Turismnytt.

Njut av flanksteksburgare på Biergarten, eller pannkakor hos Pelle och Maja.- Text: Isa Mörk
- Foto: Isa Mörk
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Mikael på Invite svarar på frågor om den digitala gästresan
Vad gör dig till rätt person i din position? Min styrka är att jag förstår besöksnäringen från ...
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
När sportlovsveckorna nu är i full gång på de svenska fjälldestinationerna ställs logistik och gästupplev...
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Tjuvholmen tävlas ut – en av fem öar i den internationella satsningen I Visit Swedens globala ka...
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december 2025 kört ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved på försök. Responsen från re...
-
-
Gästbloggare
-