-
Projektet som skapar företag
Projektet Destination Capacity Building i Luleå har genererat sitt första företag. Det är företaget Explore Luleå som har startat upp sin verksamhet. Bolaget erbjuder friluftsaktiviteter som skidor, skridskor, spark med mera för utländska besökare.
De två delägarna är Pontus Frank och Joakim Leonardsson som har lång erfarenhet av både entreprenörskap och friluftsaktiviteter.
Intresset från utlandet är redan stort, bland annat bland brittiska turister.
Syftet med projektet är att göra det möjligt för små och medelstora företag att hitta fler gäster, utöka sina säsonger, skapa fler säljbara produkter och satsa på nya marknader. Det möjliggör också nystart av företag. ”- Genom affärsutvecklingsprogrammet Arctic Spirit in Swedish Lapland (ASSL), som Swedish Lapland Visitors Board erbjuder, får företagen kunskap inom affärskritiska områden för att kunna nå ut på internationella marknader och bli exportmogna”, säger Jenny Hellman, VD Visit Luleå.
Källa: Visit Luleå
- Text: Maria Lindqvist
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping är en medlemsägd bransch- och marknadsföringsorganisation som samlar drygt 300 ca...
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Sedan trafikstarten har över 200 000 p...
-
-
Gästbloggare
-