-
Rekordår för Wasaline – den starka tillväxten fortsätter
Världens nordligaste rederi Wasaline, som trafikerar linjen från Umeå till Vasa i Finland, redovisar rekordsiffror för 2022.
”Det är riktiga succésiffror av Wasaline! M/S Aurora Botnia, som trots påverkan av pandemin och dess effekter i början av föregående år, slår rekord efter rekord när det gäller att frakta gods och passagerare över Kvarken. Aurora Botnia har också bidragit till att utöka utbytet och stärka kontakterna mellan Umeå och Vasa, mellan Västerbotten och Österbotten. Precis som det var tänkt. Jag vill passa på att hylla alla som jobbar på Wasaline och Aurora Botnia. De gör ett fantastiskt jobb!” Säger Anders Ågren (M), kommunstyrelsens 1:e vice ordförande i Umeå.
Slog nytt passagerarrekord varje månad
Trots att coronarestriktionerna påverkade passagerarsiffrorna negativt under det första kvartalet, ökade passagerarvolymen med 149 procent och Wasaline transporterade 267 757 passagerare år 2022 (2021: 107 659 passagerare). Efter att coronarestriktionerna avskaffades i mars slog Wasaline nytt passagerarrekord varje månad.
Antalet avgångar ökade med 14 procent till 1 133 (2021: 990). Antalet passagerarfordon ökade med 126 procent. Omsättningen ökade med 78,6 procent
Stråket är efterfrågat och har en viktig roll att fylla
Även frakten visade rekordsiffror. enheterna ökade med 4,4 procent och räknat i ton var ökningen 11,5 procent. Från slutet av februari bidrog det ryska anfallskriget till höjda energikostnader och frakttillväxten mattades av under året på grund av minskad efterfrågan på frakt, samt osäkerheten på marknaden.
”Det är fantastiskt att vi har sådana positiva siffror, som visar att stråket är efterfrågat och har en viktig roll att fylla, inte minst för klimatet. Man slipper ungefär 100 mil på gummihjul när godset istället för att åka lastbil runt Kvarken kan transporteras med världens mest miljövänliga färja. Att behovet av transporter i öst-västlig riktning är stort har vi trott hela tiden, och det är därför vi har vågat göra den här satsningen. Men nu ser vi det också i reella siffror och det är mycket tillfredställande.” Säger Hans Lindberg (S), kommunstyrelsens ordförande i Umeå.
Fortsatta satsningar på att reducera sitt klimatavtryck
”Med vårt nya energieffektiva fartyg Aurora Botnia ser jag fram emot fortsatt tillväxt både på frakt- och passagerarsidan. Vi kan se en tydlig trend att både passagerare och fraktkunder värderar våra kontinuerliga insatser för att minimera klimatpåverkan i vår trafik med världens miljövänligaste fartyg. Under året har vi lyckats reducera energikonsumtionen med 21 procent per resa och CO2 utsläppen har minskat med 19,6 procent. Vi kommer att fortsätta våra satsningar på att fortgående reducera vårt klimatavtryck.” Säger Peter Ståhlberg, VD för Wasaline
Den goda tillväxten ger rederiet möjlighet att i framtiden vara i framkant med innovationer som gynnar miljön. Wasaline hoppas att kunna fortsätta med trafiken i Kvarken med samma förutsättningar som tidigare. Utan att Finland inför specialundantag för utsläppshandel i Östersjön.
”Jag vill rikta ett stort tack till alla fraktkunder och passagerare. Jag vill också tacka hela personalen som dagligen gör ett enastående arbete med att se över alla kostnader och ser till att beredskapstrafiken fungerar störningsfritt över Kvarken.” Avslutar Peter Ståhlberg.
- Text: EHRENBERG SØRENSEN Kommunikation
- Foto: Wasaline/Christoffer Björklund
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentime Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december testat ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved. Responsen från resenärer har varit god och tåget blir permanent.
-
Nu lanseras Terra Skåne, Sveriges vinregion – blir värd för global final i stor vintävling
Ett gemensamt initiativ som sätter nordvästra Skåne på vinkartan - Rivstartar med final i vinernas Guide Michelin
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger
Den svenska dryckes- och besöksnäringen står inför en betydande utmaning efter ett nytt domslut i Patent- och mar...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Tåg, Museer s...
-
Rekordnotering för tredje året i rad – Stena Line lockar de danska skidresenärerna till Sverige
Intresset för skidresor till Sverige fortsätter att öka kraftigt, och för tredje året i rad når Stena Lin...
-
Skidåkning för alla: gratis bi-ski i Hammarbybacken
Nu erbjuder Stockholms Skid- och Snowboardskola, som är en del av Friluftsfrämjandet, personer som inte kan åka v...
-
-
Gästbloggare
-