-
Rekordår för Wasaline – den starka tillväxten fortsätter
Världens nordligaste rederi Wasaline, som trafikerar linjen från Umeå till Vasa i Finland, redovisar rekordsiffror för 2022.
”Det är riktiga succésiffror av Wasaline! M/S Aurora Botnia, som trots påverkan av pandemin och dess effekter i början av föregående år, slår rekord efter rekord när det gäller att frakta gods och passagerare över Kvarken. Aurora Botnia har också bidragit till att utöka utbytet och stärka kontakterna mellan Umeå och Vasa, mellan Västerbotten och Österbotten. Precis som det var tänkt. Jag vill passa på att hylla alla som jobbar på Wasaline och Aurora Botnia. De gör ett fantastiskt jobb!” Säger Anders Ågren (M), kommunstyrelsens 1:e vice ordförande i Umeå.
Slog nytt passagerarrekord varje månad
Trots att coronarestriktionerna påverkade passagerarsiffrorna negativt under det första kvartalet, ökade passagerarvolymen med 149 procent och Wasaline transporterade 267 757 passagerare år 2022 (2021: 107 659 passagerare). Efter att coronarestriktionerna avskaffades i mars slog Wasaline nytt passagerarrekord varje månad.
Antalet avgångar ökade med 14 procent till 1 133 (2021: 990). Antalet passagerarfordon ökade med 126 procent. Omsättningen ökade med 78,6 procent
Stråket är efterfrågat och har en viktig roll att fylla
Även frakten visade rekordsiffror. enheterna ökade med 4,4 procent och räknat i ton var ökningen 11,5 procent. Från slutet av februari bidrog det ryska anfallskriget till höjda energikostnader och frakttillväxten mattades av under året på grund av minskad efterfrågan på frakt, samt osäkerheten på marknaden.
”Det är fantastiskt att vi har sådana positiva siffror, som visar att stråket är efterfrågat och har en viktig roll att fylla, inte minst för klimatet. Man slipper ungefär 100 mil på gummihjul när godset istället för att åka lastbil runt Kvarken kan transporteras med världens mest miljövänliga färja. Att behovet av transporter i öst-västlig riktning är stort har vi trott hela tiden, och det är därför vi har vågat göra den här satsningen. Men nu ser vi det också i reella siffror och det är mycket tillfredställande.” Säger Hans Lindberg (S), kommunstyrelsens ordförande i Umeå.
Fortsatta satsningar på att reducera sitt klimatavtryck
”Med vårt nya energieffektiva fartyg Aurora Botnia ser jag fram emot fortsatt tillväxt både på frakt- och passagerarsidan. Vi kan se en tydlig trend att både passagerare och fraktkunder värderar våra kontinuerliga insatser för att minimera klimatpåverkan i vår trafik med världens miljövänligaste fartyg. Under året har vi lyckats reducera energikonsumtionen med 21 procent per resa och CO2 utsläppen har minskat med 19,6 procent. Vi kommer att fortsätta våra satsningar på att fortgående reducera vårt klimatavtryck.” Säger Peter Ståhlberg, VD för Wasaline
Den goda tillväxten ger rederiet möjlighet att i framtiden vara i framkant med innovationer som gynnar miljön. Wasaline hoppas att kunna fortsätta med trafiken i Kvarken med samma förutsättningar som tidigare. Utan att Finland inför specialundantag för utsläppshandel i Östersjön.
”Jag vill rikta ett stort tack till alla fraktkunder och passagerare. Jag vill också tacka hela personalen som dagligen gör ett enastående arbete med att se över alla kostnader och ser till att beredskapstrafiken fungerar störningsfritt över Kvarken.” Avslutar Peter Ståhlberg.
- Text: EHRENBERG SØRENSEN Kommunikation
- Foto: Wasaline/Christoffer Björklund
-
Destination Läckö-Kinnekulle i toppskiktet när svenskarna rankar Sveriges resmål
I den nationella undersökningen Resa i Sverige 2025 hamnar Läckö-Kinnekulle på plats 6 av totalt 42 destinationer i Sverige
-
Nordfjord Hotell visar vägen: smart energistyrning och digital gästresa ger mer tid till gästen
Med hjälp av Invite har hotellet effektiviserat sina rutiner, minskat energiförbrukningen och frigjort värdefull tid som nu kan läggas på värdskap och upplevelser
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 4 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
Polska vinterresenärer upptäcker Skellefteå
Genom Ryanairs linje mellan Gdansk och Skellefteå har polacker fått möjlighet att upptäcka Skellefteå och allt som erbjuds där
-
Visita: Fortsatt ökning på hotellmarknaden i december
Antalet belagda hotellrum ökade med knappt 8 procent jämfört med motsvarande månad 2024
-
Utländska besökare och turism – Sveriges fjärde största tjänsteexport: +39% sedan år 2019
Utländska besökare spenderade 93,3 miljarder i Sverige på nio månader
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
Djup snö i Sälen ger goda förutsättningar för fin skidåkning nu och resten av säsongen
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Robert Pettersson om framtidens resande och alla dessa trendrapporter som kommer runt årsskiften
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild baserad på data. December visade en positiv utveckling med hög beläggning.
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Hon tillför en gedigen erfarenhet av strategiskt och operativt kommunikationsarbete från bland annat Stockholm Business Region och Svenska institutet
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Möten/Event, ...
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Destination Sigtuna stärker sin organisation och rekryterar Kristina Pernevill till rollen som marknads- och kom...
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Ska vi tro svensk och internationell forskning kan man förutsäga framtidens resande, även om det bör ske me...
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Visit Sweden fortsätter att marknadsföra Sverige som turistland med humor. Nu vill Visit Sweden locka hit...
-
-
Gästbloggare
-