-
Rekordår för Wasaline – den starka tillväxten fortsätter
Världens nordligaste rederi Wasaline, som trafikerar linjen från Umeå till Vasa i Finland, redovisar rekordsiffror för 2022.
”Det är riktiga succésiffror av Wasaline! M/S Aurora Botnia, som trots påverkan av pandemin och dess effekter i början av föregående år, slår rekord efter rekord när det gäller att frakta gods och passagerare över Kvarken. Aurora Botnia har också bidragit till att utöka utbytet och stärka kontakterna mellan Umeå och Vasa, mellan Västerbotten och Österbotten. Precis som det var tänkt. Jag vill passa på att hylla alla som jobbar på Wasaline och Aurora Botnia. De gör ett fantastiskt jobb!” Säger Anders Ågren (M), kommunstyrelsens 1:e vice ordförande i Umeå.
Slog nytt passagerarrekord varje månad
Trots att coronarestriktionerna påverkade passagerarsiffrorna negativt under det första kvartalet, ökade passagerarvolymen med 149 procent och Wasaline transporterade 267 757 passagerare år 2022 (2021: 107 659 passagerare). Efter att coronarestriktionerna avskaffades i mars slog Wasaline nytt passagerarrekord varje månad.
Antalet avgångar ökade med 14 procent till 1 133 (2021: 990). Antalet passagerarfordon ökade med 126 procent. Omsättningen ökade med 78,6 procent
Stråket är efterfrågat och har en viktig roll att fylla
Även frakten visade rekordsiffror. enheterna ökade med 4,4 procent och räknat i ton var ökningen 11,5 procent. Från slutet av februari bidrog det ryska anfallskriget till höjda energikostnader och frakttillväxten mattades av under året på grund av minskad efterfrågan på frakt, samt osäkerheten på marknaden.
”Det är fantastiskt att vi har sådana positiva siffror, som visar att stråket är efterfrågat och har en viktig roll att fylla, inte minst för klimatet. Man slipper ungefär 100 mil på gummihjul när godset istället för att åka lastbil runt Kvarken kan transporteras med världens mest miljövänliga färja. Att behovet av transporter i öst-västlig riktning är stort har vi trott hela tiden, och det är därför vi har vågat göra den här satsningen. Men nu ser vi det också i reella siffror och det är mycket tillfredställande.” Säger Hans Lindberg (S), kommunstyrelsens ordförande i Umeå.
Fortsatta satsningar på att reducera sitt klimatavtryck
”Med vårt nya energieffektiva fartyg Aurora Botnia ser jag fram emot fortsatt tillväxt både på frakt- och passagerarsidan. Vi kan se en tydlig trend att både passagerare och fraktkunder värderar våra kontinuerliga insatser för att minimera klimatpåverkan i vår trafik med världens miljövänligaste fartyg. Under året har vi lyckats reducera energikonsumtionen med 21 procent per resa och CO2 utsläppen har minskat med 19,6 procent. Vi kommer att fortsätta våra satsningar på att fortgående reducera vårt klimatavtryck.” Säger Peter Ståhlberg, VD för Wasaline
Den goda tillväxten ger rederiet möjlighet att i framtiden vara i framkant med innovationer som gynnar miljön. Wasaline hoppas att kunna fortsätta med trafiken i Kvarken med samma förutsättningar som tidigare. Utan att Finland inför specialundantag för utsläppshandel i Östersjön.
”Jag vill rikta ett stort tack till alla fraktkunder och passagerare. Jag vill också tacka hela personalen som dagligen gör ett enastående arbete med att se över alla kostnader och ser till att beredskapstrafiken fungerar störningsfritt över Kvarken.” Avslutar Peter Ståhlberg.
- Text: EHRENBERG SØRENSEN Kommunikation
- Foto: Wasaline/Christoffer Björklund
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Sv...
-
-
Gästbloggare
-