-
Rekordstor liftinvestering på Branäs skidanläggning i Värmland
Branäs i norra Värmland gör en rekordinvestering på en ny sittlift till toppen inför kommande säsong. Sexstolsliften Toppexpressen blir deras största liftinvestering någonsin och början på en fortsatt storsatsning för anläggningen som idag är den fjärde största i Sverige.
“Inom ett par år påbörjar vi bygget av ett helt nytt skidområde, Branäs Syd. Vi ser den här liften som en form av startskott på det ”nya Branäs”. En väg till toppen, utöver Gondolen, har länge varit efterfrågat. Vi är därför oerhört glada och stolta över att kunna presentera Toppexpressen.” Säger Branäsgruppens VD, Anders Kjällström.
Ska binda ihop hela Branäs ännu bättre
Toppexpressen är en investering på cirka 85 miljoner kronor, vilket är den största liftinvesteringen som Branäs någonsin har gjort. Expressliften med sex stolar sträcker sig från området Mattesdalen ända upp till toppen och klarar av att transportera 2 400 personer i timmen.
“Målsättningen med liften är att den ska binda ihop hela Branäs ännu bättre än vad vi gör idag. I dagsläget tar sig gästerna till toppen via Gondolen i Branäs By, men via Toppexpressen får man ytterligare ett alternativ och från Byn är liften bara en grön backe bort.” Fortsätter Anders.
Ny dragning under Gondolen öppnar upp ny skidväg
I samband med bygget av liften genomför anläggningen justeringar på toppen för att optimera flödet av skidåkarna som kommer från Gondolen och Toppexpressen. En ny dragning under Gondolen öppnar upp en ny skidväg till de populära backarna Långsvängen, Branten och Storbacken.
Gästflödet gynnas av expressliften redan från dag ett, men det finns även ett långsiktigt tänk bakom rekordinvesteringen.
”Mattesdalen är ett växande område och när vi nu snart ska expandera ytterligare åt det hållet och påbörja bygget av skidområdet Branäs Syd blir en knytpunkt mellan dalen och toppen än viktigare. På så sätt kan vi erbjuda fler möjligheter och åkvägar för gästerna.” Avslutar Anders Kjällström.
Bygget av det nya skidområdet Branäs Syd, som kommer att erbjuda mängder av nya backar, liftar, boenden och restauranger, är planerat att starta under slutet av 2023.
Liften Toppexpressen ska däremot stå klar redan till säsongstart 2022/2023.
- Text: Branäsgruppen
- Foto: Branäsgruppen
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentime Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december testat ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved. Responsen från resenärer har varit god och tåget blir permanent.
-
Nu lanseras Terra Skåne, Sveriges vinregion – blir värd för global final i stor vintävling
Ett gemensamt initiativ som sätter nordvästra Skåne på vinkartan - Rivstartar med final i vinernas Guide Michelin
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Mest under Destination, Tåg, Museer samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i januari
I januari ökade antalet belagda hotellrum med knappt 3 % jämfört med motsvarande månad 2025 enligt statistik från Visita.
-
Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
Vill du vara med och stärka kunskapen om Norrbottens besöksnäring? Nu söker Arctic Sweden Visitors Board en organisationskommunikatör.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger
Den svenska dryckes- och besöksnäringen står inför en betydande utmaning efter ett nytt domslut i Patent- och mar...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Tåg, Museer s...
-
Rekordnotering för tredje året i rad – Stena Line lockar de danska skidresenärerna till Sverige
Intresset för skidresor till Sverige fortsätter att öka kraftigt, och för tredje året i rad når Stena Lin...
-
Skidåkning för alla: gratis bi-ski i Hammarbybacken
Nu erbjuder Stockholms Skid- och Snowboardskola, som är en del av Friluftsfrämjandet, personer som inte kan åka v...
-
-
Gästbloggare
-