-
Så blev friskprojektet ett stort besöksmål
Bergslagsleden är ett gott exempel på hur man kan kombinera både invånares och turisters intressen.
Leden var en del i ett projekt år 1980 där syftet var att höja länsbornas hälsa. Idag – mer än 30 år senare – har leden blivit ett stor besöksmål.
”- Ledens starka och positiva utveckling är i allt väsentligt ett resultat av många timmars ideellt arbete från våra skötselansvariga och vår personals brinnande engagemang. Den starka gemensamma viljan att hela tiden göra Bergslagsleden bättre är anledningen till att så många vill vandra leden idag”, säger Irén Lejegren, regionråd och ordförande i nämnden för regional tillväxt.
Varje år vandrar 25.000 svenska och utländska turister Bergslagsleden. Den största utländska gruppen vandrare kommer från Tyskland. De tyska vandrarna utgör 22,5 procent av alla vandrare på leden.
Detta framgår av den nya undersökningen som man har nyligen genomfört. Skillnaden mellan den och de tidigare undersökningar man har gjort är att de utländska turisterna ökat. Bland svenskarna så är örebrolänningarna de som mest vandrar leden. Om man tittar på besökarens ålder så är de vanligtvis har åldern sjunkit bland besökarna. Idag är den största gruppen vandrare mellan 18 och 29 år.
”- Grunduppdraget är fortfarande i botten ett folkhälsouppdrag. Och i arbetet med Bergslagsleden vi har sett att det gifter sig fint med vårt uppdrag att öka turismen i länet. Något som vi också ser resultat av i den här undersökningen”, kommenterar Kjell-Ove Nordström som har arbetat med utvecklingen av leden sedan slutet av 1980-talet.
För fem år sedan rustade man upp Bergslagsleden så att kvalitén på spänger, vindskydd med mera bibehölls. Enligt undersökningen är 90% av vandrarna nöjda med skötseln av leden.
Källa: Region Örebro län
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Region Örebro län
-
Daftö Resort – sommarjobbande unga kompletteras av pensionärer
För att komplettera ungdomarnas insatser under sommaren söker Daftö Resort pigga seniorer. De vill skapa en inkluderande arbetsplats.
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg med fem nyskapande konstupplevelser. I form av tre nya besöksmål, en designikon och ett jubileum.
-
Utländska turister spenderar mer i Sverige än exportvärdet för järn och stål
Jämförs Sveriges exportsiffror för 2024 syns det att exportvärdet för Resor överstiger export av exempelvis järn eller malm.
-
Sporterna under SM-veckan 2025 i Norrköping – dag för dag
Nu släpps idrotternas tävlingsdagar och arenor till SM-veckan den 24–29 juni i Norrköping. Alla är välkomna till folkfesten.
-
Visita – Kent vände hotellmarknaden i mars
Antalet sålda hotellrum i Sverige ökade i mars med drygt 3 procent jämfört med samma månad förra året, enligt data från Visita.
-
SkiStar utvecklar ett nytt skidområde i Vemdalen
SkiStar meddelar att utbyggnaden av ett nytt skidområde, Hovde Syd i Vemdalen, har startat. Totalt skapas 11 hektar ny pistyta.
-
Årets höjdpunkt för fjälldestinationer – r360 kundträff på Idre fjäll
r360 Resort Systems AB är leverantör av bokningssystemet r360 för resorts och destinationer i nordiska fjällen
-
Smaka på Västsverige – Lantbruket i Centrum utökar med område
Den 15–16 maj samlas lantbruksbranschen i Lidköping för Lantbruket i Centrum 2025. Årets mässa utökas med ett nytt område.
-
Växjö & Co söker efter en destinationsutvecklare
Växjö brukar kallas för den lilla världsstaden. Nu vill de förbättra platsen för sina besökare. Växjö & Co söker en destinationsutvecklare.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
Mest under Destination, Möten och Event, Museer och Utställningar samt Mat & Dryck
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Katrineholm söker efter en driven turismansvarig
Katrineholm är den lilla platsen som gör ett stort avtryck. Det ligger drygt en timme från Stockholm, och har ett...
-
Gårdsförsäljning – Stärk synligheten digitalt som dryckesproducent
Så stärker du din synlighet i digitala kanaler som småskalig dryckesproducent – med gårdsförsäljningen so...
-
SkiStar – nytt avtal med easyJet skapar fortsatt internationell tillväxt
Lågprisflygbolaget easyJet stärker sin närvaro i Skandinavien och lanserar två nya direktlinjer från Storbritanni...
-
Visit Sweden – hit vill utländska turister helst resa i Sverige
Statligt ägda marknadsföringsbolaget Visit Swedens senaste, stora målgruppsanalys av potentiella Sverigebesökare ...
-
-
Gästbloggare
-