-
Så blir Gröna Lunds nya attraktion
Under onsdagen togs det första spadtaget för bygget av den nya fallattraktionen Ikaros på Gröna Lund.
På plats var attraktionschef Peter Osbeck och VD Magnus Widell tillsammans med en stor grävmaskin. Peter såg glad och stolt ut när han klev in i förarhyttan och tog de första spadtagen. Journalisterna trotsade regnet och tittade på tillsammans med några ur personalen.
Solen kommer att lysa över hela Stockholm
Högst upp, på 95 meters höjd, på den nya åkattraktionen Ikaros kommer det att installeras en stor sol. Den kommer att synas över hela staden. Den är tillverkad av ett material som man inte behöver putsa, smutsen rinner av när det regnar.Ikaros är en ny höghöjdsattraktion – räcker det inte med Fritt fall frågar sig en del?
”- Nej, Ikaros ger gästen en helt annan upplevelse än Fritt fall”, säger Peter Osbeck. VD Magnus Widell tillägger: ”- Ikaros är en rolig, otroligt läskig och bekväm attraktion. Den ger gästen en adrenalinkick utan dess like”.Gästen bjuds på en fartfylld upplevelse med benen dinglande i 90 grader och åkande med en hastighet om 90 kilometer per timme. Ena sekunden åker man upp för att sedan vändas ned i 90 graders vinkel, svängas och falla ned för att till sist bromsas upp.
Namnet Ikaros är taget från den grekiska mytologin. Ikaros byggde vingar men flög så nära solen att de smälte. Därför kommer en sol att sitta högst upp på attraktionen.
Ikaros kommer att kunna ta emot uppemot 400 personer per timme.
Kostnaden för Ikaros uppgår till cirka 65 miljoner kronor.
Så planerar man för en attraktion
Ledningen för Gröna Lund letar hela tiden efter nya idéer till attraktioner. En del i det arbetet är att man besöker andra parker.För attraktionen Ikaros del började allt under hösten 2015 då man deltog en branschträff i Göteborg. Väl där såg man en dataanimation av attraktionen. I januari 2016 åkte en delegation till en nöjespark i Florida där en attraktion mycket lik Ikaros finns. Man provåkte och blev helt såld.
Nu följde en inköps-och planeringsprocess för att leda fram till bygget. Kvalité och ljudnivå är a och o när man köper in en ny attraktion.
Svårigheterna kommer att ligga i att det är så trångt och svårt där man skall bygga Ikaros. Överallt där man gräver på Gröna Lund så är det elkablar vilket gör att det inte är så lätt för grävmaskinisten.
I ett första skede gräver man för att kunna påla. Man måste gräva 2-5 meter.
I januari 2017 kommer tornet i 9 sektioner med en diameter om 11,5 meter från tillverkaren i Schweiz. Enligt attraktionschefen är det en av de mest kritiska punkterna i arbetet – att få ta in tornet på området.
Man skall bygga ett stålvalv, en bro som Ikaros skall stå på. Det befintliga taket för bergodalbanan Jetline skall användas för kön.
Hela konstruktionen provdras med 80 ton och vattendockor får provåka innan ”riktiga” människor får teståka.
Stora ytmässiga utmaningar för Gröna Lund
Gröna Lund är en speciell park ur det perspektivet att den är byggd på en liten och begränsad yta. Detta kräver extra noggrann ytmässig planering när man köper in nya attraktioner. Ett exempel är ”Kärlekstunneln” som är byggd under Lustiga Huset och bergodalbanan Twister som är byggd ovanpå Blå Tåget.”- Vi är bäst i världen bland nöjesparker på att nyttja en så liten yta”, säger Magnus Widell. Han fortsätter: ”- Representanter från andra nöjesparker blir imponerade och frågar mycket om hur vi lyckas att ha så många attraktioner”.
Viktigt att nöjesparker utvecklas
”- För en nöjespark gäller det hela tiden att förnya och utveckla sig annars viker besökssiffrorna”, säger Magnus Widell, VD Gröna Lund.Under första kvartalet 2017 hoppas Gröna Lund och Stockholms stad att en detaljplan har klubbats för parkeringsplatsen norr om Grönan. Det är en yta om 10.000 kvadratmeter där nöjesparken kan bygga ut.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Gröna Lund
-
Visit Hornborgasjön – tre kommuner, en sjö och ett decennium av samarbete
I år firar Visit Hornborgasjön 10 år som gemensamt samarbete mellan Falköping, Skara och Skövde. Året har varit fyllt av aktiviteter.
-
Upskill/ Reskill – vidareutbilda dig med en kurs på YH Akademin
Ta chansen att kompetensutveckla dig hos YH Akademin i höst med kurser som är utvecklade med branschen och anpassade för dig som arbetar.
-
Vattenbrist utmanar turismen i Skåne – Nordsjöregionen samarbetar
Vattenbrist sker på Österlen under turismens säsong. Visit Skåne arbetar i ett internationellt projekt för att hitta hållbara lösningar.
-
Östersund och Kalmar är finalister till titeln Sveriges bästa handelskommun
Östersund är tillsammans med Kalmar och Falkenberg finalister i Svensk Handels utmärkelse Sveriges bästa handelskommun.
-
Destinationsbolaget Borås TME byter namn till Borås & Co
Destinationsbolaget Borås TME har nu utvecklats vidare och bytt namn till Borås & Co. Namnbytet är en del av ett strategiskt arbete.
-
SJ – Jonas Abrahamsson ny VD och Fredrik Henriksson ny Kommunikationsdirektör
Tågbolaget SJ har tillsatt två nya tjänster. Jonas Abrahamsson blir ny VD och Fredrik Henriksson blir ny Kommunikationsdirektör.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 -25
Mest om Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Visit Blekinge satsar på att attrahera unga i ett framtidsprojekt
Visit Blekinge lanserar en treårig satsning för att göra landskapet mer attraktivt för unga i åldern 15–29 år.
-
Öresundslinjen var bara ett skyfall från en miljon resenärer i juli
Efterfrågan på Öresundslinjen har varit extra stor i juli. Ett skyfall hindrade sommartrafiken från att nå en miljon passagerare.
-
JHT – fältdag i västra Jämtland för kartläggning av geologiska platser
I början av juli fick JHT följa med Sveriges geologiska undersökning ut i fält under en dag och titta närmare på geologin i västra Jämtland.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
JHT – fältdag i västra Jämtland för kartläggning av geologiska platser
I slutet på juni inledde Sveriges geologiska undersökning (SGU) de första fältbesöken för att dokumentera geologi...
-
Nästan 140 000 personer saknas i besöksnäringen de kommande tre åren
Den svenska besöksnäringen står inför en massiv rekryteringsutmaning. En ny rapport visar att branschen behöver r...
-
Visita – en viss ökning på hotellmarknaden i juli
Antalet sålda hotellrum i Sverige ökade med drygt 3 procent i juli, samtidigt som hotellrumspriserna i genomsnitt...
-
Händelserik höst på Spritmuseum med många aktiviteter
Spritmuseum är synnerligen aktiva och ordnar inte bara utställningar utan även seminarier/talks, mässor, festival...
-
-
Gästbloggare
-