måndag 20 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
    • Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
    • Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Danmark visar den starkaste utvecklingen av utländska gästnätter jan-juni 2024 jämfört med 2019.
    2024-08-30 18:01

    Så gick sommaren 2024 – 7 % fler utländska gästnätter maj-juli än 2023

    Sveriges officiella statistik för gästnätter för juli månad är nu publicerad av Tillväxtverket, vilket innebär att sommarmånaderna maj-juli kan summeras och jämföras med tidigare år. Samtidigt är sommarsäsongen långt ifrån slut och företag i besöksnäringen noterar ett gott intresse från utländska turister långt in i augusti.

    Totala antalet gästnätter under maj-juli 2024 minskar med –0,22 % jämfört med 2023

    Antalet utländska gästnätter i Sverige under maj-juli 2024 är i år 7 % fler än samma period 2023 (7 701 397 jämfört med 7 225 382). Och jämfört med 2019 (sista jämförbara året utan pandemi effekter) är det 2 % fler, eftersom 7 561 195 utländska gästnätter registrerades maj-juli 2019.

    Antal gästnätter gjorda av svenskar under maj-juli 2024 har samtidigt minskat med –2,81 % jämfört med samma period 2023. Jämfört med samma period 2019 är ökningen 0,1%. Maj-juli 2024 registrerades 18 435 664 svenska gästnätter, samma period 2023 registrerades 18 435 664 och samma period 2019 var det 18 423 348 svenska gästnätter.

    Ökningen av utländska gästnätter maj-juli mellan åren 2023 och 2024 motsvarar dock inte minskningen av de svenska. Vilket innebär att totala antalet gästnätter i Sverige under maj-juli 2024 minskar med –0,22 % jämfört med samma period 2023. Under maj-juni 2024 registrerades 26 137 061 gästnätter, samma period 2023: 26 193 908 gästnätter.

    På årsbasis – ca 75 % är svenskar och ca 25 % är utländska

    Jämför man totala antalet gästnätter under maj-juli 2024 med samma period 2019, året innan pandemin är gästnätterna i sommar 0,59 % fler. Maj-juni 2024 registrerades totalt 26 137 061 gästnätter, samma period 2019: 25 984 543 gästnätter.

    På årsbasis är cirka 75 % av de som turistar i Sverige svenskar och cirka 25 % från andra länder.

    ”Turism till och i Sverige håller fortsatt på att återhämta sig efter pandemin, därför är det glädjande att se att Sverige är på rätt väg, även om jag hade hoppats se en lite större ökning av gästnätterna. Men sommaren är inte slut än och tongångarna från besöksnäringen är positiva.” Säger Susanne Andersson, VD för Visit Sweden. ”Samtidigt ser jag med oro på att Sveriges gästnätter inte har samma tillväxt som våra Nordiska grannländer Danmark och Norge. Detta är något vi behöver bevaka och se vilka åtgärder som ska tas så att inte Sverige halkar efter i tillväxt.”

    Utveckling i jämförelse med andra nordiska länder

    Även om prognoser för antalet gästnätter helåret 2024 ser positiva ut, går det inte lika bra för Sverige som för de nordiska grannarna Danmark och Norge. Det är något Visit Sweden uppmärksammade i början av sommaren.

    Turism till Europa är den som snabbast återhämtar sig efter pandemin, men Sverige halkar efter. De nordiska gästnätterna i grafen nedan jämförs utan privatförmedlade stugor och lägenheter för att göra statistiken jämförbar mellan länderna. Siffror är preliminära.

    Danmark visar den starkaste utvecklingen av utländska gästnätter jan-juni 2024 jämfört med 2019, med en ökning på 20 %, följt av Norge där utländska gästnätter ökade med 9 %. I Sverige ökade de utländska gästnätterna under samma period med 6 %.

    Utländska gästnätter i Norden (Danmark, Sverige, Norge, Finland) har ökat jan-juni 2024 jämfört med 2019, men mest i Danmark. Därmed har Danmark ökat sin ”marknadsandel” med utländska gästnätter från 27 % till 31 %.

    Så gick sommaren 2024 - 7 % fler utländska gästnätter maj-juli än 2023

    Då väntas turism till Sverige från utlandet vara tillbaka

    Redan 2022 var antalet gästnätter i Sverige gjorda av svenskar, danskar, nederländare och amerikaner tillbaka på 2019-års nivå och 2023 var antalet gästnätter av tyskar, finländare, fransmän tillbaka.

    Enligt Oxford Economics prognos för Sverige, väntas gästnätterna från norrmän och britter vara tillbaka på 2019-års nivå år 2025. Inte förrän 2026 kommer antalet gästnätter för kineser tillbaka till 2019-års nivå och 2028 beräknas gästnattsnivån för indiska besökare nå tillbaka till 2019-års nivå.

    Överturism i Sverige?

    Frågan om överturism har varit på tapeten i sommar. Samtidigt visar den nu färska gästnattsstatistiken för de tre första sommarmånaderna att många destinationer i Sverige snarare kan ha noterat något färre turister i år än förra året.

    ”Möjligen gör färre turister fler övernattningar, eftersom gästnattsstatistiken för utländska besökare ökar. Samtidigt som tillgänglig passagerarstatistik för flyg och färja visar en negativ utveckling.” Säger Susanne Andersson.

    Tillgängligheten till Sverige har betydelse för turismens tillväxt

    Passagerarantalet för utrikes flyg låg år 2023 på ungefär samma nivå som 2011, enligt färsk statistik från Trafikverket som släpptes i mitten av sommaren (och då är även svenska passagerare på charterresa utomlands inkluderade i utlandsstatistiken). Siffror för 2024 kommer från Trafikverket under 2025.

    Så gick sommaren 2024 - 7 % fler utländska gästnätter maj-juli än 2023

    Enligt en jämförelse i Airports Council International, ACI:s senaste European Airport Connectivity Report, har Sverige sämst återhämtning av tillgängligheten med flyg när Sverige, Norge och Danmark jämförs. Vilket kan vara en bidragande anledning till den svagare tillväxten av gästnätter i Sverige.

    ◆ Plats 14: Danmark -13%, juni 2023 jämfört med juni 2019.
    ◆ Plats 15: Norge -13%, juni 2023 jämfört med juni 2019.
    ◆ Plats 30: Sverige –31%, juni 2023 jämfört med juni 2019.

    Hur har passagerarantalet med utländsk färjetrafik utvecklats?

    Passagerarantalet med utländsk färjetrafik var år 2023 18% färre än 2019, men 1 % fler än 2022 enligt Trafikanalys, TRAFA. Regeringens myndighet för trafik- och transportstatistik.

    2023 reste 22 miljoner passagerare mellan en utländsk hamn och Sverige. 2019 var det 30,5 miljoner utrikespassagerare. Antalet anlöpande passagerarfärjor från utländska hamnar var år 2023, 6 % färre än 2022 och 17 % färre än 2019.

    Vad hände med resetrenden coolcation?

    Det finns fortsatt ingen statistik som bekräftar att ”värmeflykt” är en drivkraft för turister. För den i sommar uppmärksammade resetrenden kallad ”coolcation ”. Men det internationella intresset för själva begreppet ”coolcation” fortsätter att öka. Detta enligt mätningar via Google. Allt fler söker information om begreppet.

    Resemagasinet Conde Nast Traveller var i december 2023 förmodligen först att använda begreppet och först att notera ”coolcationing-trenden”, som en bland 20 resetrender.

    Visit Sweden arbetar tydligt med att lotsa de som är intresserade av Sverige, till hållbarare val beträffande säsonger, platser, aktiviteter och transporter mmv genom att styra dem dit och lyfta fram exempel. Visit Sweden arbetar även med att guida svenska företag kring hur de kan arbeta och kommunicera kring hållbarhet.

    Sverige är ett av världens mest hållbara resmål

    Sverige är idag ett av världens mest hållbara resmål och det mest hållbara i Europa, enligt flera oberoende underökningar. Bland annat enligt Euromonitor Internationals rapport för 2023, där Sverige landar i toppen.

    1. Sweden.
    2. Finland.
    3. Austria.
    4. Estonia.
    5. Norway.

    Enligt European Travel Commission, ETC och MMGY/TCI Research är Sverige det land som uppfattas som det mest hållbara resmålet i Europa:

    Så gick sommaren 2024 - 7 % fler utländska gästnätter maj-juli än 2023

    Information om statistiken

    Gästnatt statistiken omfattar hotell, vandrarhem, camping, stugbyar samt kommersiellt förmedlade privata stugor och lägenheter med minst fem rum eller nio bäddar. Boende med färre bäddar, boende båt och privat uthyrning ingår inte.

    Andelen gästnätter utan angiven nationalitet har i sammanställningen ovan räknats in som utländska gästnätter. Eftersom det är känt att uppgiftslämnare pga systemutveckling har noterat alla utländska gäster som ”okänd nationalitet”.

    Inrapportering av gästnattsuppgifter från olika boendeformer till SCB, som Tillväxtverket baserar sin statistik på, kan släpa efter något. Därför korrigerar Tillväxtverket uppgifterna löpande.

    Gästnattsdata, Sverige.

    Gästnattsdata, Norge (data publiceras 2 oktober, inkluderar augusti).

    Gästnattsdata, Danmark (data publiceras 10 september).

    Gästnattsdata, Finland (publiceras 28 augusti och augustis siffror publiceras 26 september).

    Här kan ni läsa mer om Visit Sweden på Turismnytt.

    • Text: Visit Sweden
    • Foto: Visit Sweden
    Tweet
  • Konstsatsning på Ulfsunda Slott - besöksnäring
    2026-04-20 03:57

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026

    Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Svenstorp Art Center utställning
    2026-04-19 20:22

    Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center

    En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik

  • Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår, vindskydd och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
    2026-04-19 19:44

    Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping

    Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.

  • Den starka utvecklingen under 2025 har fortsatt in i det nya året för Göteborg.
    2026-04-19 18:23

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.

  • Nyligen träffades Arlandaregionen och avtalade om att flyga hållbart. Mötet representerades av kommunstyrelsens ordförande i respektive kommun. Från vänster: Mathias Bohman (Upplands Väsby), Matilda Hübinette (Knivsta), Johan Skog (Vallentuna) och Mattias Askerson (Sigtuna).
    2026-04-18 18:33

    Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg

    Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.

  • Hertz gör det enklare för kunder att nå högre status i sitt lojalitetsprogram.
    2026-04-18 18:05

    Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig

    Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.

  • Destination Jönköping genomför en tvådagars studieresa till Österlen tillsammans med besöksnäringsaktörer från Grännaområdet.
    2026-04-17 20:36

    Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping

    Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.

  • Visita uppmanar kommuner att möjliggöra tillfälligt utökade serveringstider. Så att restauranger kan erbjuda gäster alkohol i samband med VM-matcherna i sommar.
    2026-04-16 19:09

    Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM

    Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.

  • Turismkonsumtionen i Sverige under 2025 uppgick till 504 miljarder kronor. Inhemska turister utgör den största delen enligt statistik från Tillväxtverket.
    2026-04-16 18:41

    Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025

    Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.

  • Custom Motor Show 2026 - besöksnäring
    2026-04-13 01:51

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026

    Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-04-22
      • Stockholm
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-13 01:51

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026

      Den här veckan är det mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insat...

    • 2026-04-11 19:25

      STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden

      Anslagen för friluftsliv och friluftsmiljön har halverats under de fyra senaste åren. Alla 21 län har påverkats k...

    • 2026-04-11 19:44

      Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken

      SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken. Det är ett initiati...

    • 2026-04-12 17:06

      Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars

      I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 5 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Samtidigt sjö...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet