-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken. Insikterna kan hjälpa besöksnäringen att nå en av världens största turistmarknader.
Efter pandemiåren ökar den kinesiska turismen i Norden. För den svenska besöksnäringen blir det därför viktigt att förstå hur Sverige uppfattas i Kina och hur landet kan sticka ut som resmål jämfört med våra nordiska grannar.
Rapporten Sweden’s destination image among Chinese tourists har tagits fram av turismforskarna Lusine Margaryan och Dimitri Ioannides vid ETOUR, samt Lanxuan Zhang som är masterstudent i turism vid Mittuniversitetet. Det är den första studien som specifikt tittar på Sveriges image bland kinesiska turister.
– Genom att analysera nästan femhundra bilder och texter från de stora kinesiska reseplattformarna Ctrip och Mafengwo, har vi kunnat identifiera mönster i hur Sverige framställs som resmål och vilka upplevelser som lyfts fram, berättar Lusine Margaryan.
Föredrar kultur och stadsmiljöer framför naturen
Resultaten visar tydligt att den svenska naturprofilen inte riktigt går hem hos de kinesiska turisterna. I stället märks stora skillnader mellan hur Sverige traditionellt marknadsförs som turistmål och de upplevelser som kineserna uppskattar mest. Några av insikterna:
- Städer och kultur i fokus: Mer än 70% av bilderna lyfter fram kulturarv och stadsmiljöer, särskilt i Stockholm, Göteborg och Malmö. Historisk arkitektur och museer är populära.
- Begränsad naturturism: Få besöker vildmarken. Däremot uppskattas naturinslag i stadsmiljöer.
- Lugna resor: De flesta ägnar sig åt passiva aktiviteter som sightseeing och restaurangbesök. Matupplevelser är särskilt uppskattade.
- Design lockar: Nordisk stil och färgglad arkitektur med sagokänsla attraherar kineserna.
- Olika typer av resenärer: Paketresor marknadsförs främst med kulturella höjdpunkter och exklusiva matupplevelser, medan individuella resenärer söker autentiska upplevelser via bloggar och appar.
Så blir Sverige mer attraktivt som resmål
Skillnaden mellan Sveriges naturprofil och de kinesiska resenärernas preferenser, skapar möjligheter för dem som arbetar med att synliggöra Sverige i konkurrensen om turisterna. Forskarna pekar på flera möjliga strategier i marknadsföringen:
- Prioritera kultur och urbana attraktioner: Historiska byggnader, museer och autentiska matupplevelser bör stå i centrum.
- Kombinera stad och natur: Gör naturen tillgänglig genom enkla och fotovänliga naturupplevelser nära städer.
- Visa mer av Sverige: Lyft fram mindre städer och attraktioner utanför storstäderna.
- Dela äkta historier: Använda reseberättelser och innehåll från faktiska resenärer för att inspirera.
– Det här är väldigt intressant för svenska destinationsorganisationer och andra aktörer inom besöksnäringen. Vår studie visar på flera strategiska möjligheter att stärka Sveriges attraktionskraft på den stora kinesiska turistmarknaden, säger Lusine Margaryan.
Läs den nya rapporten
Läs mer och ta del av ETOUR-rapporten ”Sweden’s destination image among Chinese tourists” här.
- Text: ETOUR
- Foto: AI-genererad av Jakob Norrby med ChatGPT
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentime Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december testat ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved. Responsen från resenärer har varit god och tåget blir permanent.
-
Nu lanseras Terra Skåne, Sveriges vinregion – blir värd för global final i stor vintävling
Ett gemensamt initiativ som sätter nordvästra Skåne på vinkartan - Rivstartar med final i vinernas Guide Michelin
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Mest under Destination, Tåg, Museer samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger
Den svenska dryckes- och besöksnäringen står inför en betydande utmaning efter ett nytt domslut i Patent- och mar...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Tåg, Museer s...
-
Rekordnotering för tredje året i rad – Stena Line lockar de danska skidresenärerna till Sverige
Intresset för skidresor till Sverige fortsätter att öka kraftigt, och för tredje året i rad når Stena Lin...
-
Skidåkning för alla: gratis bi-ski i Hammarbybacken
Nu erbjuder Stockholms Skid- och Snowboardskola, som är en del av Friluftsfrämjandet, personer som inte kan åka v...
-
-
Gästbloggare
-