-
Scouternas möte i Jönköping slår rekord
2024 är ett starkt mötesår i Jönköping. Flera stora möten har ägt rum under året och den 15-17 november är det Scouternas tur. De håller sin stämma på Jönköping Konsert & Kongress där 1 300 scouter besöker Jönköping i helgen för ett av Sveriges största demokratiska möten. Mötet slår dessutom rekord, aldrig tidigare har deras demokratievent samlat så många personer.
Destination Jönköping, som arbetar med nationella och internationella icke kommersiella möten, har i år värvat möten och kongresser med närmare 20 000 deltagare från hela världen till Jönköping. Scouternas Demokratijamboree den 15-17 november är ett av dessa.
− Det är glädjande att Scouterna valt att förlägga sin Demokratijamboree i Jönköping och särskilt glädjande att de slår rekord i antal mötesdeltagare. Jönköping har en stark ställning som mötesstad i Sverige och vi upplever ett stort intresse för att arrangera större möten och kongresser här. Det är fint att få avsluta ett starkt mötesår med Scouterna som lockar en engagerande publik av både unga och äldre från hela Sverige, säger Malin Asking, affärsutvecklare möten på Destination Jönköping.
Scouternas Demokratijamboree
Scouternas Demokratijamboree är ett stort arrangemang som samlar och engagerar scouter från hela Sverige och innefattar både Scouternas stämma och en social mötesplats som äger rum vartannat år. Arrangemanget är fyllt av demokrati, inspiration, utmaningar, vänner och gemenskap. Tillsammans på stämman tar medlemmarna beslut om hur Scouternas verksamhet ska drivas de kommande åren och är en fantastisk möjlighet att få vara med och påverka.
Scouternas Demokratijamboree hålls på olika platser varje gång, och nu föll valet på Jönköping. Bland annat på grund av det geografiska läget.
– Jönköping ligger bra till utifrån var våra medlemmar finns. Dessutom har vi fått jättefint bemötande från Destination Jönköping och Elmia och mycket hjälp från Scouterna i Jönköping, säger Sassa Orebring, projektledare för Demokratijamboree.
Förutom stämman ges tid att umgås med scouter från hela Sverige, inspireras av utställningar, workshops och seminarier. Det kommer även finnas möjlighet att upptäcka Jönköping genom en klassisk stadsorientering med kända besöksmål som Rosariet och Vätterstranden för de som önskar i helgen.
Möten skapar positiva effekter
Att arrangera möten har blivit alltmer betydelsefullt och medför en rad positiva effekter, såsom ökad samverkan, nätverksbyggande, kompetensförsörjning och stärkta varumärken. Effekterna sträcker sig inte bara till de som organiserar eller deltar i mötet, utan även till staden i stort.
− Besöksnäringen får fler hotellnätter och större turistekonomisk påverkan, samtidigt som mötesdeltagarna bidrar med ökad kompetens och nya kunskaper som gynnar staden. Möten skapar positiva effekter på många plan, säger Malin Asking.
- Text: Destination Jönköping
- Foto: Linus Sundahl Djerf
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Vi på Turismnytt var lite nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så vi skick...
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtidigt som unga dricker mindre än tidigare och nykterhet har blivit trend, är alkohol en av våra mest...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentre...
-
-
Gästbloggare
-