-
SJ tar över Kinnekulletågen
Efter en upphandling gjord av Västtrafik AB så står det klart att SJ får ta över Kinnekulletågen. Det är den regionala tågtrafiken på sträckorna Mariestad-Lidköping-Göteborg samt Örebro-Mariestad-Lidköping-Herrljunga som berörs.
Det var tre företag som lämnade anbud.
”- Vi har haft ett tydligt kundfokus och målet var att hitta bästa möjliga samarbetspartner för att fortsätta utveckla Kinnekulletågstrafiken. Tillsammans med SJ ska vi nu arbeta för att ge våra kunder ännu bättre service, säger Jarl Samuelsson, chef för tågtrafiken på Västtrafik.
Avtalet börjar gälla i juni 2016 och då tar SJ över trafiken.
Avtalet innebär ett partnerskap med SJ där en betydande del av deras ersättning är kopplad till tågens punktlighet och hur kunderna upplever trygghet, trivsel samt information ombord. Det ges även ett utökat ansvar till SJ att planera och utveckla trafiken.
Bättre beredskap vid störningar
Västtrafik har tydliga mål om att minska användandet av fossila bränslen i kollektivtrafiken. Som en del i detta arbete finns det krav i avtalet att minst 20 procent av fordonens drivmedel ska vara ickefossilt.I den kommande trafiken kommer fordonsflottan att vara enhetlig, vilket gör det lättare att optimera underhåll och fordonsomlopp. Det skapar även en flexibilitet i planeringen av trafiken.
Nytt för Kinnekulletågstrafiken är också att Västtrafik tar över det fulla ansvaret för ersättningstrafik med buss och taxi. På så sätt kan Västtrafiks beredskapsflotta med bussar snabbt sättas in vid trafikstörningar och förbättra servicen.
Det nya avtalet löper över 8,5 år med möjlighet till förlängning med maximalt tre år och är värt cirka 510 miljoner kronor.
Källa: Västtrafik, SJ
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Stefan Nilsson/SJ
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröstning där svenska skidorter tävlar om åtråvärda titlar
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret 2025
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Et...
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping, som ägde rum idag den 5 juli, satte en ny standard i Europa. Flest kvinn...
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren. ...
-
-
Gästbloggare
-