-
Skall kommuner få konkurrera med hotellbranschen?
En debatt har blossat upp om kommuner skall få bygga och driva hotell och därmed konkurrera med hotellbranschen?
I Vara är denna fråga glödhet.
Vara kommun vill ha fler turister och har därför börjat planera att bygga ett nytt hotell. Näringslivets reaktioner var starka – skall en kommun få konkurrera med oss?
”- Konkurrensen i sig är vi inte rädda för, det är sånt som händer i våra verksamheter. Det som känns dumt och orättvist är att förhållandena blir olika”, säger Pelle Stohlander som är VD för hotell och konferensanläggningen Lumber och Karle i Kvänum.
Det nya hotellet planeras att byggas i anslutning till badhuset och konserthuset i Vara. Hotellet beräknas stå klart om ett år.
En hotellägare som tidigare skulle bygga hotellet drog sig ur, därför går nu kommunen in och vill bygga. Kommunen ser helst att någon annan driver hotellet.
Men siffrorna över antal övernattningar i Vara och i Skaraborg talar sitt eget språk – antal gästnätter måste öka annars blir det svårt att få ett hotell att gå runt ekonomiskt. Vara kommun kommer därför att ta en stor risk i och med byggandet av det nya hotellet.
Men det finns de som är positiva till hotellbygget också. Staffan Becker, VD på Vara konserthus, hoppas att politikerna har modet att satsa på ett hotell i Vara och ser inte hur det skulle konkurrera med näringslivet.
Kommunen vill öka antalet stora konferenser med över 250 deltagare, då krävs ett hotell i anslutning till konserthuset annars blir det svårt att locka så stora grupper, säger Staffan Becker.
”- Om kommunen har modet att satsa på ett hotell här i Vara tror jag det har en positiv inverkan på övriga hotell i kommunen”, säger Staffan Becker.
Källa: Vara kommun, SR
- Text: Maria Lindqvist
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Vi på Turismnytt var lite nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så vi skick...
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtidigt som unga dricker mindre än tidigare och nykterhet har blivit trend, är alkohol en av våra mest...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentre...
-
-
Gästbloggare
-