lördag 24 oktober 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
    • Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
    • Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
  • Platsannonser:
    • Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
    • Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Flygbild Kalmar Slott
    2025-11-30 13:12

    Städer och kustområden lockar mest – Kalmar har det viktigaste för semesterresan

    Städer och kustområden är det som lockar mest när svenskarna planerar en semester i hemlandet. Kalmar har fördelen att erbjuda både och. Här finns dessutom ett attraktivt utbud av kultur och sevärdheter – något som många ser som en viktig anledning till sitt besök.

    Vacker, historisk och välkomnande. Det är tre ord som svenskarna associerar med Kalmar. Staden uppskattas särskilt mycket för sina intressanta besöksmål, den härliga atmosfären och att det är en vacker destination – och tillgången till kultur och sevärdheter är en extra viktig faktor när man planerar en resa till Kalmar jämfört med andra destinationer. Det är några av resultaten i undersökningen Resa i Sverige, som undersöker svenskars resande i Sverige.

    Kalmar får höga betyg genom hela undersökningen och det är också många som kan tänka sig att rekommendera andra att komma hit.

    – Det är extra roligt att se att så många lockas av Kalmars kultur och sevärdheter, eftersom det är ett område vi satsar mycket på att utveckla tillsammans med våra engagerade kulturaktörer. Det är också kulturen och historien som ger Kalmar atmosfär. Historien finns med i allt vi gör och bidrar också till att så många tycker att Kalmar är en vacker destination, säger Camilla Freedeke, som är vd för Destination Kalmar.

    I Kalmar kan besökaren uppleva både stadsliv och kust. Det finns ett bra utbud av allt från restauranger till besöksmål samtidigt som Kalmar är en vacker kuststad som erbjuder sol och bad. Kalmar ligger dessutom precis intill Öland, som erbjuder allt från unik alvarsmark till långa sandstränder.

    – Närheten till Öland, som får väldigt fina betyg i undersökningen, är en stor fördel för oss. Vi kompletterar varandra bra och har ett ännu starkare erbjudande tillsammans, tillägger Camilla.

    Om undersökningen Resa i Sverige

    Undersökningen ”Resa i Sverige” studerar svenska resenärers vanor och preferenser kring resande i Sverige. Under perioden 1–18 september 2025 genomfördes webbintervjuer med sammanlagt 6 672 svenskar över 18 år. Undersökningen genomfördes i 40 destinationer som ingår i Svenska Destinationsnätverket.

    Samtliga destinationer har grupperats i olika ”kluster”, för att varje plats ska kunna jämföra sig med likartade destinationer. Kalmar tillhör tre kluster: Mindre städer, Sydsvenska städer och Kustresmål.

    Några exempel ur resultatet

    • Intresset för att resa i Sverige är fortsatt är starkt, och särskilt populära att besöka är städer och kustområden.
    • Sommaren är fortsatt den viktigaste semesterperioden.
    • Var tredje svensk resenär spenderade mer än 20 000 kr på sommarens semester.
    • De starkaste drivkrafterna för resande inom Sverige är: Träffa släkt och vänner, Specifika besöksmål, Sevärdheter och kultur, Kort resväg samt Pris.
    • Kalmar får bra betyg inom alla områden och särskilt höga betyg för: Intressanta besöksmål, Vacker destination och Atmosfär.
    • Tillgång till kultur och sevärdheter är en särskilt vanlig drivande beslutsfaktor för besöket till Kalmar.
    • Besökarna associerar främst Kalmar med orden: Vacker, Historisk och Välkomnande.
    • Det är många som kan rekommendera andra att resa till Kalmar. Kalmars NPS-värde är 22, vilket är en bra bit över medelvärdet för samtliga destinationer.
    • 71 procent av resenärerna som besvarade undersökningen gjorde sitt senaste besök till Kalmar under sommaren.

    Läs mer om Kalmar på Turismnytt

    • Text: Destination Kalmar
    • Foto: Jean-Pierre Valpiani
    Tweet
  • Just nu söker Visit Sweden en Content Coordinator Knowledge Sharing. En tjänst för dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
    2026-10-22 18:16

    Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing

    Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.

  • På näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut Guldpalmen till Jimmy Brorsson Victoriasalongen.
    2026-10-22 17:08

    Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen

    På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.

  • Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och bidra till en attraktiv region för invånare, företag och besökare.
    2026-10-20 16:08

    Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD

    Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.

  • Gårdsförsäljning - Arilds Vingård är också besöksnäring
    2026-10-19 05:41

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Brommaflyg Visby-Malmö
    2026-10-18 20:43

    Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö

    Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan

  • ChatGPT - Ingen rak led mot nya vägval
    2026-10-18 17:15

    Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen

    Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder

  • Big Swap Meet är evenemanget som samlar motorentusiaster, samlare, utställare och besökare i Lidköping.
    2026-10-18 17:07

    Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027

    Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.

  • I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong för barnen.
    2026-10-18 15:44

    Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november

    I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".

  • ”Den rosa bastun” i Skellefteå har väckt debatt och fascination. Konstverket är en internationell reseanledning.
    2026-10-17 16:59

    ”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning

    Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.

  • 2026-10-17 16:35

    Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar

    Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Jobba på Visit Sweden: Content Coordinator

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Roslagssamarbetet – Destinationsdag
      2026-11-19
      • Norrtälje
      • roslagen.se/destinationsdag-2026-anmalan/
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-10-14 16:08

      Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026

      Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...

    • 2026-10-14 16:41

      De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare

      Nu är det klart vilka som är finalisterna till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026. Tre besöksnä...

    • 2026-10-17 16:59

      ”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning

      Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...

    • 2026-10-19 05:41

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de goda exempel jag återkommit ti...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet