-
Stena Line och SkiStar rustar inför en lovande vintersäsong
Under förra årets säsong noterade Stena Line rekord i antal bokningar från danska skidresenärer som reste sjövägen från kontinenten till Sverige. Redan under sommaren har danskarna börjat boka kommande skidsemester och med nuvarande bokningsläge ser den ut att överträffa förra årets toppsäsong.
Intresset för de svenska fjällen har ökat markant
Stena Line fortsätter sitt framgångsrika samarbete med SkiStar. Danskarna har redan under sommaren börjat boka semesterresor inför den kommande skidsäsongen och hittills kan rederiet notera en ökning på hela 42 procent för januari 2025 för danska skidresenärer, jämfört med samma period i år.
Även SkiStar förväntar sig en mycket lovande säsong och kunde i juni notera en uppgång av danska bokningar på över 24 procent, jämfört med samma period i fjol.
”Intresset för de svenska fjällen har ökat markant de senaste vintersäsongerna. Förutom att det är prisvärt för danska skidresenärer att resa till Sverige är det även ett tryggt val då de svenska fjällen generellt sätt har kalla och snörika vintrar. Vi på Stena Line är glada över att kunna bidra till nya semesterupplevelser för våra danska passagerare och samtidigt stötta Sveriges turistnäring genom samarbeten av det här slaget.” Säger Ulf Staff, Travel Commercial Manager på Stena Line.
Får en bra spridning av besökare under säsongen
Nu kavlar de två turismaktörerna upp ärmarna för att möta den stora efterfrågan. Bland annat inför rederiet specialerbjudanden och anställer extrapersonal. I fjällen fortsätter SkiStar att investera i energieffektiv infrastruktur för snösäkra destinationer och en längre skidsäsong.
”Vi är mycket stolta över att danskarna i allt större utsträckning väljer att besöka våra destinationer. Våra familjevänliga och snösäkra skiddestinationer samt vårt stora utbud av ski in-out-boenden är särskilt uppskattade. Dessutom har våra danska gäster lite andra vinter- och sportlovsveckor än oss svenskar. Vilket bidrar till att vi får en bra spridning av besökare under säsongen. Mer skidglädje för alla, helt enkelt.” Säger Stefan Sjöstrand, VD för SkiStar.
Här kan ni läsa mer om SkiStar på Turismnytt.
Här kan ni läsa mer om Stena Line på Turismnytt.
- Text: Stena Line
- Foto: Stena Line
-
Krönika: Hur gör vi turismen till något större?
I en krönika ställer Anna-Paula Jonsson den närmast filosofiska frågan.
-
Debattartikel – Rädda Bohusläns stränder från Europas skräp
En debattartikel från Bohusläns kustkommuner och Västkuststiftelsen om att det statliga anslaget för strandstädning har minskat drastiskt.
-
Fotbollsfest i Göteborg – EM-matcher visas på storbild i sommar
När fotbolls-EM för damer avgörs i Schweiz i juli kan göteborgare följa det på storbild gratis på Ullevi Plaza och i Hammarkullen.
-
Svenska regionala flygplatser – Gärna utredningar men nu behövs beslut
Arlandautredningen är klar. Samtidigt görs ytterligare utredningar. Vad flygplatserna behöver är beslut enligt Svenska regionala flygplatser.
-
Nu ska Lidköping och Linköping stoppa förväxlingen av städerna
Många blandar ihop Lidköping och Linköping. Tillsammans lanserar destinationsbolagen en kampanj för att reda ut förväxlingen mellan städerna.
-
Branäsgruppen vinner Värmlands Turismpris 2025
Visit Värmland är stolta över att utse Branäsgruppen som årets vinnare av Värmlands Turismpris 2025.
-
Nu blir det enklare att boka upplevelser i Halmstad
Vill du boka en cykeltur i vildmarken eller biljetter till Hearts Festival? Nu kan du göra detta direkt via Destination Halmstad.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Mest om Destination, Evenemang och Transport/Infrastruktur/Mobilitet
-
Arkösunds Hotell – en året-runt mötesplats i skärgården
Arkösunds Hotell, ett anrikt besöksmål i Norrköping, har återtagit sin plats som skärgårdens självklara mötesplats.
-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
Nordiska Ministerrådets nordiska turismkonferens om framtidens turism är det första Svanenmärkta evenemang i världen.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marcus Ståhl: Nu har du chans att maxa intäkterna så du kan chilla i höst
Många är ni besöksnäringsföretagare som nu går in i högsäsong, många jobbar snart dygnet runt och får upp näsan ö...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang och Transp...
-
Hemlängtan gjorde att Jennifer startade Mid Scandinavia Tours
I JHT:s export-projekt Välkommen åter har bolaget följt unga nyföretagaren Jennifer Kristensson. De har tagit del...
-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
I dag skrivs nordisk miljömärkningshistoria på Kulturhuset i Stockholm. Nordiska Ministerrådets nordiska turismko...
-
-
Gästbloggare
-