-
Stena Line, SkiStar och Sembo lanserar nya skidsemesterlösningar
De senaste åren har danskarna i allt högre grad valt de svenska fjällen som sin vinterfavorit. Nu gör Stena Line, SkiStar och Sembo det ännu lättare att komma iväg genom att lansera nya, kompletta skidsemesterlösningar där färja, boende, måltider och liftkort samlas i en enda smidig bokning.
Gör det lättare att åka på skidsemester
Under de senaste åren har danskarna fått upp ögonen för att tillbringa vinterledigheten i de svenska fjällen. Allt tyder på att trenden fortsätter. Vinterlovet har blivit högsäsong för skidälskande familjer. Både Stena Line och SkiStar har sett tydliga ökningar i antalet danska bokningar de senaste åren.
Nu tar Stena Line, SkiStar och Sembo nästa steg för att locka ännu fler skidglada danskar genom att lansera nya, kompletta skidsemesterlösningar. Lösningar som kombinerar färjeresa, måltider ombord, liftkort och boende – allt samlat i en enda enkel bokning. Syftet är att göra det lättare, mer bekvämt och attraktivt för danskarna att åka på skidsemester i Sverige.
”Vi ser att danskarna verkligen har tagit de svenska fjällen till sitt hjärta – kanske för att de uppskattar att slippa resa så långt för att åka skidor, kanske för att snöförhållandena längre söderut blivit mer osäkra. Oavsett anledning har vinterlovet blivit en självklar höjdpunkt, där många väljer att resa med Stena Line för att snabbt och bekvämt ta sig till backarna. Med våra nya kompletta skidsemesterlösningar gör vi det ännu enklare – man bokar en gång, och sedan är allt ordnat.” Säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på Stena Line.
Ett stabilt samarbete
Samarbetet mellan Stena Line, SkiStar och Sembo bygger vidare på en stark skidsäsong 2025. Under vecka 7 upplevde Stena Line 34 procent fler danska skidresenärer jämfört med året innan. Samtidigt har bolaget sett en positiv utveckling inom bussegmentet, med en ökning på 10–15 procent sedan 2022.
De nya kompletta skidsemesterlösningarna ska bidra till att hålla fast vid denna tillväxt och göra resan till de svenska fjällen både enklare och mer upplevelserik för de många danskar som varje år söker sig till snön.
De nya skidsemesterlösningarna kan bokas via sembo.dk och stenaline.dk och omfattar flera av SkiStars mest populära svenska skidorter. Däribland Sälen, Åre och Vemdalen.
Här kan ni läsa mer om Stena Line på Turismnytt.
Läs mer om SkiStar på Turismnytt här.
- Text: Stena Line
- Foto: Stena Line
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentime Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december testat ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved. Responsen från resenärer har varit god och tåget blir permanent.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger
Den svenska dryckes- och besöksnäringen står inför en betydande utmaning efter ett nytt domslut i Patent- och mar...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Tåg, Museer s...
-
Rekordnotering för tredje året i rad – Stena Line lockar de danska skidresenärerna till Sverige
Intresset för skidresor till Sverige fortsätter att öka kraftigt, och för tredje året i rad når Stena Lin...
-
Nu lanseras Terra Skåne, Sveriges vinregion – blir värd för global final i stor vintävling
Ett gemensamt initiativ som sätter nordvästra Skåne på vinkartan Under 2025 inleddes ett unikt s...
-
-
Gästbloggare
-