söndag 31 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
    • Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik
    • Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
    • Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2017-10-30 12:48

    Storsatsning i Stockholms kultur-, upplevelse- och nöjescentrum

    Området och verksamheterna kring Allmänna gränd på Djurgården står inför stora förändringar i framtiden. POP HOUSE Stockholm, Parks and Resorts och Stockholms stad gör betydande investeringar i miljardklassen inom sina verksamheter och i området. Djurgårdens attraktivitet som kultur- och nöjescentrum kommer stärkas och ett av Sveriges populäraste besöksmål kommer kunna hävda sig än bättre på den internationella turistmarknaden. Besöksnäringen är en ständigt växande bransch som skapar många arbetstillfällen och ökar tillväxten.

    POP HOUSE Stockholm har förvärvat två byggnader på Allmänna gränd och planerar en helt ny attraktion i lokalerna. Den nya Mamma Mia!-filmen, ”Here we go again”, som har premiär nästa sommar och pionjärprojektet ”Virtual ABBA” lanseras under nästa år med premiär 2019. Det ger POP HOUSE Stockholm möjlighet att använda sig av det senaste inom en rad teknologier för att skapa denna: Virtual och Augmented Reality, Digital Humans, hologram- och filmteknik. Målet är en interaktiv upplevelseattraktion i världsklass till en investering av 350-400 MSEK.

    Samtidigt planerar Parks and Resorts för att expandera Gröna Lund genom att etablera en helt ny del av nöjesparken. Den ska dels skapa utrymme för fler spel, restauranger och attraktioner, dels förhöja den allmänna upplevelsen i området runtomkring. Investeringen är god för 400 MSEK. Stockholms stad renoverar och bygger själva ut Liljevalchs för 340 MSEK som därmed kommer kunna ta emot fler besökare.

    Målet med satsningen är att området kring Allmänna gränd och närliggande verksamheter ska vara Sveriges främsta besöksdestination som riktar sig till svenska, såväl som internationella besökare.

    – Hyde Park och Central Park är ingenting mot Djurgården, fast det vet dom inte i utlandet. Vid min ålder gör jag bara det jag brinner för och jag brinner för att vara med och utveckla musik- och nöjesutbudet här och hjälpa till att marknadsföra Djurgården som en av världens mest spännande upplevelsedestinationer, säger Björn Ulvaeus.

    – Det här är en jätterolig satsning. Stockholm ligger högt upp på listan av besöksmål för turister i Europa och andra delar av världen, samtidigt vet jag att vi har större potential när det gäller att locka hit fler besökare. Utvecklingen av Djurgården kommer vara oerhört viktigt i det arbetet. Jag är glad att kunna presentera detta tillsammans med två aktörer som bidrar starkt till arbetet med att stärka Stockholm som destination, säger Karin Wanngård, Finansborgarråd i Stockholms stad.

    – Vi gör enorma investeringar för att kunna möta den ökande efterfrågan från såväl stockholmare som tillresande. Allmänna gränd är det första du ser när du går i land från Djurgårdsfärjan och med nya etableringar på båda sidor om gatan vill vi skapa en mer attraktiv och tillgänglig miljö på denna vackra plats, säger Christer Fogelmarck, VD Parks and Resorts.

    Storsatsning i Stockholms kultur-, upplevelse- och nöjescentrum

    Bakgrund – utvecklingen av Djurgården

    Området kring Allmänna gränd är den plats där besökare anländer med färjan till Djurgården. Ambitionen med utvecklingssamarbetet är att besökarna ska gå iland på en av världens finaste nöjesgator. Verksamheterna utvecklas för att bredda erbjudandet av restauranger, caféer, hotell, teater- och musikscener och nöjesfält. Idag besöker över 1,5 miljoner Gröna Lund årligen och verksamheterna kring POP HOUSE Stockholm och ABBA The Museum drar över 300 000 besökare på årlig basis. Med nya attraktioner, mer nöjesutbud och fler restauranger samt andra kringliggande besöksmål som den anrika teateranläggningen Cirkus, Skansen, Vasamuseet med flera kommer satsningen på Allmänna gränd med omnejd kunna locka mångfalt fler besökare årligen, och bli ett nav för besöksnäringen i hela Sverige.

    Satsningen kommer även stärka Stockholms varumärke som musikstad. Förra året anordnade Stockholm Eurovision Song Contest, ett arrangemang som fick stor internationell uppmärksamhet och stärkte den internationella bilden av Sverige och Stockholm som musikexportör. Konserterna på Gröna Lunds Stora Scen, musikalerna och showerna på Cirkus samt POP HOUSE Stockholms nya musikhotell med utställningar förstärker Stockholms image av ”Music City”.

    Förutsättningarna för att marknadsföra detta internationellt bedöms som mycket goda.

    Läs mer om Royal Djurgården, den stora stora satsningen på att göra Djurgården till Skandinaviens attraktion nummer 1 här.

    Om POP HOUSE Stockholm

    På Djurgården mitt i Stockholm ligger POP HOUSE Stockholm på bekvämt avstånd från City och Gamla Stan. I huset finns, utöver ABBA The Museum, även hotell, utställningar om popmusik, restaurang & bar samt en välbesökt shop. I det nybyggda Glashuset finns spännande nyheter, bland andra möjlighet till live musik. Besök gärna: www.pophouse.se

    Om Parks and Resorts

    Parks and Resorts är Nordens ledande aktör inom upplevelseindustrin. I gruppen ingår några av Sveriges mest populära resmål; Gröna Lund, Kolmården, Aquaria, Furuvik och Skara Sommarland. Utöver att leverera skratt och upplevelser till ca 3 miljoner besökare årligen, driver Parks and Resorts en rad olika forsknings- och bevarandeprojekt för utrotningshotade arters fortlevnad. Sedan 2012 har koncernen en egen serviceakademi där ca 2 600 säsongsanställda utbildas i service och gästmöte. 2016 omsatte Parks and Resorts drygt 1,2 miljard SEK.
    Foto: Ivan da Silva för Zap PR

    Källa: POP HOUSE Stockholm, Parks and Resorts och Stockholms stad

    • Text: Jakob Norrby
    • Foto: Ivan da Silva för Zap PR
    Tweet
  • Grant Thornton bistår gärna med rådgivning gällande det nya lönetransparensdirektivet.
    2026-05-30 22:25

    Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?

    Lönetransparensdirektivet från EU träder i kraft nästa år. Det kommer ställa ökade krav på företag. Grant Thornton erbjuder rådgivning.

  • Vinterturismen till Sverige fortsätter att öka visar ny statistik från Tillväxtverket.
    2026-05-29 23:23

    Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik

    Under vintern 2025–2026 registrerades det 22,1 miljoner gästnätter i Sverige enligt Tillväxtverket. Det visar att vinterturismen ökar.

  • Jeanette Helgeroth och Honey. För första gången arrangeras Agility-SM i Jönköping.
    2026-05-28 21:54

    Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången

    Jönköping är värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs den 25–28 juni.

  • Anna Wallén, näringspolitisk chef på Visita. Martin Kits, chef för näringspolitik och opinionsbildning på Svensk Handel. De kommenterar glädjande på Länsstyrelsens beslut att upphäva Miljözon 3 i Stockholm.
    2026-05-27 21:36

    Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm

    Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.

  • En efterlängtad comeback - 1000-metersliften återvänder till SkiStar Åre i vinter.
    2026-05-27 20:22

    SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter

    SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.

  • Invite Guest Technology levererar teknisk infrastruktur till Strawberrys Lynraprojekt
    2026-05-27 09:50

    Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning

    Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning

  • Sedan år 2015 har antalet gästnätter ökat betydligt snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt en rapport från Visit Sweden.
    2026-05-26 21:20

    Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast

    Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.

  • Den 28–31 maj riktas idrotts ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
    2026-05-25 21:05

    Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan

    Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.

  • Göta Kanal - barnfamiljer -besöksnäring
    2026-05-25 04:43

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026

    Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • Bussresa - Resegarantisystemet
    2026-05-24 22:52

    Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet

    I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-24 00:15

      Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?

      I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...

    • 2026-05-24 17:39

      Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”

      Swedish Workshop 2026 genomfördes i Kiruna den 21-22 april. Det samlade cirka 200 deltagare från...

    • 2026-05-24 18:17

      Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping

      Den 20 maj invigdes Ljungleden. Det är en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping. Med sina...

    • 2026-05-24 22:52

      Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet

      Nu har det gått en dryg månad sen det nya resegarantisystemet trädde i kraft och effekterna av den nya lagen, har...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet