-
Blixtsnabbt – Ett samlat stöd för besöksnäringen i Sörmland
Corona-pandemin slår hårt mot besöksnäringen. Många företag blöder ekonomiskt och det är stor risk att många försätts i konkurs om ingen förändring sker eller rätt stöd sätts in.
Lönsamheten i branschen är i genomsnitt 1,5 % och det finns inga stora marginaler att ta till i en situation som denna. Krisen fördjupas alltmer för länets besöksnäring och angränsande branscher (underleverantörer/besöksmål), vilket kan leda till att flera företag kommer att slås ut.
Många uppger att de riskerar att gå i konkurs inom en månad om inte någon förändring sker eller stöd sätts in.
En stödfunktion för besöksnäringen
För att stötta företagare inom besöksnäringen har STUA (Sörmlands turismutveckling AB) och Almi Företagspartner AB tagit ett initiativ till en stödfunktion för besöksnäringen, som finansieras av Region Sörmland. Funktionen är igång med tillgänglighet dygnet runt per telefon. Det går även att som företag mejla in och bli kontaktad för uppföljning.
Stödfunktionen syftar till att i detta akuta läge ge kostnadsfri hjälp och stöd. I form av rådgivning vad gäller exempelvis juridik, avtal, personal, försäkringsfrågor, ekonomi- och bankkontakter med mera. Organisationen har tillgång till ett nätverk av rådgivare med många års erfarenhet inom sina respektive områden som finns tillgängliga. De kan hjälpa företagen med akut stöd och rådgivning.
Stödinsatsen byggs upp löpande. Bland annat förmedlas information och insatser via en hemsida, som hålls uppdaterad med den senaste informationen dagligen.
Läs mer om stödfunktionen här!
Uppdragskoordinator är Urban Wallin, som suttit i STUA:s styrelse sen 2001, men som nu aviserat sin avgång. Urban går över i operativ drift, via sitt eget företag nu. Urban har bakgrund inom besöksnäringen, och som egen företagare inom ledarskapsutveckling och coaching.
- Text: STUA
- Foto: STUA
-
Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg
Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.
-
Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig
Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Den här veckan är det mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insat...
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv och friluftsmiljön har halverats under de fyra senaste åren. Alla 21 län har påverkats k...
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken. Det är ett initiati...
-
-
Gästbloggare
-