-
Stylt tävlar bland världseliten inom hotelldesign
Prisbelönta design- och konceptbyrån Stylt slår alla sina tidigare rekord i tävlingssammanhang. Göteborgsföretaget har under 2018 fått inte mindre än 17 nomineringar i fem av världens viktigaste tävlingar inom hotell- och restaurangdesign.
Stylts internationella satsning har de senaste åren resulterat i en rad uppmärksammade hotell- och restaurangprojekt, från Skandinavien och Baltikum till Tyskland, Schweiz, Frankrike och Dubai. Den stadigt växande andelen internationella uppdrag har i år även lett till ett nomineringsregn i hospitality-branschens tävlingar, bl.a. WIN Awards, Gold Key Awards och AHEAD Awards, där den sistnämnda ofta beskrivs som branschens motsvarighet till Oscarsgalan.
”Nomineringarna är ett kvitto på vår förmåga att skapa projekt där kreativ höjd, affärsmässighet och gästupplevelsen alltid samverkar.” Säger Stylts grundare Erik Nissen Johansen.
Unika nominerade projekt
Bland Stylts nominerade projekt märks bl.a. Scandics nya signaturhotell Downtown Camper som redan utsetts till världens bästa ”hangout” av National Geographic Traveler. För den tyska hotellkedjan 25hours har man chansen att vinna med Das Tour i Düsseldorf, ett hotell som är en hybrid mellan tysk ingenjörskonst och fransk finess med såväl cykling som Kraftwerk som självklara ingredienser.
Även Riksgränsen har hamnat på den internationella designkartan i och med Stylts nomineringar för Neihku Mountain Villa. En mycket personlig tillflyktsort som förenar vildmarksupplevelser, heli-skiing, gastronomi och komfort. Ett annat exempel är Stylts restauranger i nybyggda LEGO House, det nya upplevelsecentret i Danmark där gästen bygger sin beställning i just LEGO och serveras av lekfulla robotar.
”Trots att varje projekt är unikt har de några viktiga saker gemensamt – de är mycket personliga, bygger på starka koncept och innehåller en stor dos nytänkande.” Säger Erik Nissen Johansen. ”Då vi verkar i en ganska så konservativ bransch, är det extra glädjande att nya idéer och synsätt uppmärksammas.”
- Text: Stylt
- Foto: Stylt
-
SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski
På SkiStar destinationer i Sverige väntar ett brett påskprogram med vårskidåkning, familjeaktiviteter, tävlingar och livescener.
-
Här är de nominerade i Svenska Mötespriset 2026
De bästa av de bästa ska koras i Svenska Mötespriset. Syftet är att Svenska Möten vill lyfta mötesplatser och personer.
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl och Fjällbyrån har tagit fram en enkät för att ta reda på varför vissa platser utvecklas bättre än andra.
-
Halmstad Tourist Center flyttar och blir Halmstad Turistinformation
Från och med april byter Halmstad Tourist Center namn till Halmstad Turistinformation och flyttar till Klammerdammsgatan 4.
-
Östersund lanserar ny strategi för framtidens platsutveckling
Östersund lanserar en ny strategi för upplevelse- och platsutveckling. Den tar avstamp i destinationens unika identitet.
-
Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening
Svenska Destinationsföreningen samlar aktörer inom evenemang, möten och destinationsmanagement med målet att stärka Sveriges attraktionskraft som destination – både nationellt och internationellt
-
Färgstark konst och skådespel på Kalmar Slott i sommar
Stora färgstarka skulpturer som sprider tankeväckande budskap om lycka. Skådespel och guidade turer. Kalmar Slott laddar för sommaren.
-
Planerna för Ostindiefararen – nytt upplevelsecenter föreslås vid Masthuggskajen
Greencarrier presenterar planer på en permanent kajplats för Ostindiefararen Götheborg och ett upplevelsecenter i Göteborg.
-
SkiStar lanserar tågresor till Sälenfjällen i samarbete med Snälltåget
Inför vintersäsongen 2026/27 introducerar SkiStar, i samarbete med Snälltåget, ett nytt resealternativ till Sälenfjällen.
-
Destination Jönköping nominerade i Gyllene Hjulet 2026
Destination Jönköping har nominerats i kategorin ”Årets hållbara eventdestination” i branschtävlingen Gyllene Hjulet 2026.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026
Det prestigefyllda Svenska Campingpriset 2026 har delats ut. Svensk Camping tillgännagav vinnarn...
-
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tids...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet
Den här veckan har vi i alla fall fått klarhet på några punkter. Det är klart med ny VD för Visita, Christer Foge...
-
-
Gästbloggare
-