-
Sunlight Hotel, Conference & Spa välkomnar Jenny Dingertz som ny VD
Sunlight Hotel, Conference & Spa i Nyköping är glada att meddela att Jenny Dingertz tillträder som ny VD.
Med över tre decennier av erfarenhet inom hotell- och mötesindustrin, tar Jenny med sig en djupgående kunskap och en stark meritlista från tidigare ledande positioner på framstående anläggningar. Såsom Bosön, Wenngarn, Vildmarkshotellet och senast Öster Malma.
”Jag känner en stor ödmjukhet och glädje över att få ta mig an denna spännande utmaning. Tillsammans med vårt fantastiska team på Sunlight ser jag fram emot att fortsätta stärka hotellets position, både nationellt och internationellt. Sunlight är redan idag ett föredöme i branschen, med en genomtänkt och välskött verksamhet där både ägare och medarbetare har skapat en genuin och professionell upplevelse.” Säger Jenny Dingertz.
Sunlight Hotel är lättillgängligt och en plats för innovation
Anläggningen har länge varit känt som en plats för kreativitet och innovation. Jenny ser fram emot att driva hotellet framåt med samma engagemang.
”Vi kommer med entusiasm och professionalism att vidareutveckla hotellet till en destination som både företag och privatpersoner längtar efter att besöka. Med ett brett utbud av tjänster, inklusive möten, event, boende, spa, gym och en 25-metersbassäng, erbjuder Sunlight en upplevelse utöver det vanliga.”
Med sitt strategiska läge nära E4, tågstationen och ett blomstrande Nyköping, är Sunlight Hotel både lättillgängligt och väl värt ett besök. Jenny avslutar:
”Jag välkomnar alla som har vägarna förbi att titta in. Det vore en glädje att få visa er runt och berätta mer.”
Om Sunlight Hotel, Conference & Spa:
Sunlight Hotel, Conference & Spa är ett familjeägt hotell beläget i en charmig industrimiljö i Nyköping. Hotellet har över 150 rum och är ett av Sörmlands största och mest kompletta konferens- och eventhotell. Det erbjuder cirka 370 bäddar och 14 möteslokaler som tillsammans har kapacitet för drygt 1270 deltagare
Hotellet erbjuder även en rad faciliteter. Inklusive Restaurang Klara, Sunlight Gym och Sunlight SPA & Lounge. Gästerna kan även njuta av ett brett utbud av aktiviteter, från gokart till padel, i en miljö där historia möter nutid och framtid.
- Text: Sunlight Hotel
- Foto: Sunlight Hotel
-
RNBT – nätverket är nu fulltaligt och täcker hela Sverige
Regionala Nätverket för besöksnäring och Turism (RNBT) meddelar med stor glädje att samtliga Sveriges regioner är nu representeras.
-
Ironman Kalmar 2025 är fullbokat – totalt 2 850 atleter
Nu är alla startplatser bokade till Ironman Kalmar 2025, som äger rum den 16 augusti. Antalet internationella deltagare är rekordhögt.
-
Visit Dalarna tilldelas internationellt guld för klusterarbete
Visit Dalarna har lyckats uppnå ESCA guld. Inom branschkod besöksnäring är destinationsbolaget den enda i världen med guldcertifiering.
-
Guideutbildning för snöskoter bidrar till tryggare skotersafari
Ett fokus inom BOHST har varit att höja kompetensen bland snöskoterguider via utbildning. Det skapar en säkrare skotersafari.
-
Hjortviken Country Club öppnar hotell utan TV på rummen
Nu öppnar ESS Group nya destination Hjortviken upp dörrarna till en värld utan TV-apparater på hotellrummen.
-
Visita – ökad efterfrågan på hotellrum i december
Efter månader där efterfrågan minskade på hotellrum i Sverige ökade den i december, trots fler klämdagar än normalt, enligt Visita.
-
Stockholm bland världens topp-destinationer 2025
Med erbjudande om både skärgård och stadspuls har Stockholm etablerat sig som en av världens mest eftertraktade resmål 2025.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
Mest om Boende, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Evenemang, Museer/utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vårdskjortor får nytt liv som arbetskläder på Nationalmuseum
Nu byter personalen på Nationalmuseum sina jackor. I ett samarbete med Beskow von Post får kläder nytt liv genom ett cirkulärt koncept.
-
Vy Norge lanserar sommartåg mellan Oslo och Malmö
Vy tar ytterligare ett steg i sin satsning på internationell trafik och lanserar sommartåg mellan Oslo och Malmö i sommar.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan ganska jämnt fördelat på många kategorier så...
-
Mötesåret 2024 – stora möten och event trotsade konjunkturen
Mötesåret 2024 har varit präglat av minskad efterfrågan på konferenser, en direkt konsekvens av en utmanande ekon...
-
Thérèse Liljeqvist är ny VD för Artipelag
Artipelag har glädjen att presentera Thérèse Liljeqvist som ny verkställande direktör för Artipe...
-
Vrak – Museum of wrecks i samarbete med The museum of World War II i Gdansk
I samband med ett kundevent i Gdansk i maj 2024 hade Marknadsutvecklare Annika Torstenson från Vrak ̵...
-
-
Gästbloggare
-