-
Supersatsningen mitt under pandemin – så lyckades Hotel Kung Carl
Coronapandemins första år och runt om i landet tvingas hotell slå igen, men Hotel Kung Carl går i rakt motsatt riktning.
Här är historien om den vågade investeringen som skapade tillväxt.
Stockholm hösten 2020. Mitt under Coronapandemin fattar regeringen ett unikt beslut: Endast 8 personer i taget får träffas vid offentliga sammankomster. Många hotell och restauranger tvingas stänga entrén för gott.
Men vid Stureplan i Stockholm tas ett styrelsebeslut i rakt motsatt riktning. Ledningen för Hotel Kung Carl väljer att expandera genom att överta hörnlokalen mot Stureplan.
EXTERN LÄNK: Se alla hotellmöbler hos Resize Design
– Vi fick frågan från hyresvärden Fabege. Trots att allt kändes som krig och helvete valde de att tro på oss, säger Lina Östlundh, inredare på familjeföretaget bakom Kung Carl och en av arvtagarna till rörelsen.
Hon återberättar historien i just den miljö som skapades till följd av beslutet. Bistron La Belle Epoque tronar vid Stureplan som ett enormt skyltfönster för goda drycker och trevliga samtal.
– Vi valde temat för att visa på vår framtidstro. Att efter eländet kommer ljusare tider. Och så blev det faktiskt, säger Lina.

I centrum står baren, som följer fastighetens hörn med en mjuk vågform.
– Jag ville att den skulle vara rummets gräddkaramell och det tycker jag vi lyckades med.
Lina Östlundh är född in i en familj som öppnade sitt första hotell i Hudiksvall redan på 1950-talet. Men hon har gått sin egen väg som scenograf och har anslutit till familjeföretaget de senaste åren.

Under hennes ledning växte hotellets nya inredningskoncept fram, med hjälp av Resize Design, specialisten på möbler för hotell och restauranger.
– Viktor på Resize tog sig an arbetet med stor entusiasm. Det var tryggt att det fanns en tydlig tidsplan hela tiden. Jag upplevde hela tiden en professionalitet och att de verkligen ville göra oss nöjda, säger hon.
EXTERN LÄNK: Se vad Resize Design kan göra för ditt hotell
Hur satsar ni framåt?
– Vi kommer fortsätta att förnya oss, inte minst när det gäller matupplevelsen och våra restauranger, säger Lina.

Fakta: Samarbetet med Resize Design
Såhär beskriver Lina Östlundh samarbetet med Viktor och gänget på Resize Design:
“Resize Design har, tack vare sin erfarenhet och expertis, bidragit till att skapa en spännande och vacker miljö. De är lyhörda, kreativa och har en gedigen teknisk kompetens. Dessutom är de skickliga på att identifiera potentiella brister i projektet och arbetar lösningsorienterat. De har varit mycket noggranna med att säkerställa att vi som kunder är nöjda hela vägen till slutmålet. Jag kan varmt rekommendera Resize Design som samarbetspartner.”
Mer om Resize design på Turismnytt
- Text: Resize Design
- Foto: Hotell Kung Carl
-
Prisbelönt internationell konstupplevelse gästar Kalmar Slott
Nästa år gästas Kalmar Slott av en prisbelönt konstupplevelse, som aldrig har visats i Sverige ”Modern Guru and the Path to Artificial Happiness"
-
Invite Guest Technology och Visit Group i partnerskap för att lyfta den digitala gästresan
Samarbetet skapar ett ekosystem som stärker både verksamheters effektivitet och gästernas upplevelse
-
Destination Jönköping lanserar julkalender som berättar historia
Den 1 december lanserar Destination Jönköping julkalendern ”24 Ping till jul”, en micropodd med historiska berättelser om Jönköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 48 2025
Mest under Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet samt Nöjesparker och upplevelseföretag/skidanläggningar
-
Destination Jönköping – ambassadörer för möten och evenemang hyllas
Den 26 november samlade Destination Jönköping lokala mötes- och evenemangsambassadörer på Länsresidenset.
-
Västerbottens besöksnäringsdagar 2025, del 2
Den utlovade andra delen av rapporten från Västerbottens besöksnäringsdagar i början av oktober
-
Städer och kustområden lockar mest – Kalmar har det viktigaste för semesterresan
Kalmar får höga betyg genom hela undersökningen Resa i Sverige och många kan också tänka sig att rekommendera Kalmar till andra
-
Icehotel – följ med bakom kulisserna I SVT:s Iskonstnärerna
Iskonstnärerna är en dokumentärserie i fyra delar som skildrar skapandet av det 35:e ishotellet i Jukkasjärvi.
-
Sista sommaren med Tomas Ledins Bygdespel – en oförglömlig final i Höga Kusten
Den 2 juli 2026 öppnar portarna till Höga Kusten Friluftsteater i Lövvik där Tomas Ledins Bygdespel för en tredje och avslutande sommarsäsong
-
Turismräkenskaperna – Turister konsumerade mer i Sverige 2024
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2024 i jämförelse med året innan
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sänkt moms på livsmedel – Hur hanterar och redovisar man det
En tillfällig sänkning livsmedelsmomsen påverkar både prissättning och erbjudanden Regeringen fö...
-
Norrköping blir Vinterköping igen – här är årets program
Snart är det första advent och Industrilandskapet i Norrköping kommer återigen vinterpyntas och fyllas med roliga...
-
Öresundslinjen vill skapa en grön korridor
Med konverteringen av den tredje färjan till batteridrift fortsätter Öresundslinjen sin ambition att skapa en grö...
-
Turismräkenskaperna – Turister konsumerade mer i Sverige 2024
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2024 i jämförelse med året innan. Det visar Tillväxtverkets ...
-
-
Gästbloggare
-