-
Supersatsningen mitt under pandemin – så lyckades Hotel Kung Carl
Coronapandemins första år och runt om i landet tvingas hotell slå igen, men Hotel Kung Carl går i rakt motsatt riktning.
Här är historien om den vågade investeringen som skapade tillväxt.
Stockholm hösten 2020. Mitt under Coronapandemin fattar regeringen ett unikt beslut: Endast 8 personer i taget får träffas vid offentliga sammankomster. Många hotell och restauranger tvingas stänga entrén för gott.
Men vid Stureplan i Stockholm tas ett styrelsebeslut i rakt motsatt riktning. Ledningen för Hotel Kung Carl väljer att expandera genom att överta hörnlokalen mot Stureplan.
EXTERN LÄNK: Se alla hotellmöbler hos Resize Design
– Vi fick frågan från hyresvärden Fabege. Trots att allt kändes som krig och helvete valde de att tro på oss, säger Lina Östlundh, inredare på familjeföretaget bakom Kung Carl och en av arvtagarna till rörelsen.
Hon återberättar historien i just den miljö som skapades till följd av beslutet. Bistron La Belle Epoque tronar vid Stureplan som ett enormt skyltfönster för goda drycker och trevliga samtal.
– Vi valde temat för att visa på vår framtidstro. Att efter eländet kommer ljusare tider. Och så blev det faktiskt, säger Lina.

I centrum står baren, som följer fastighetens hörn med en mjuk vågform.
– Jag ville att den skulle vara rummets gräddkaramell och det tycker jag vi lyckades med.
Lina Östlundh är född in i en familj som öppnade sitt första hotell i Hudiksvall redan på 1950-talet. Men hon har gått sin egen väg som scenograf och har anslutit till familjeföretaget de senaste åren.

Under hennes ledning växte hotellets nya inredningskoncept fram, med hjälp av Resize Design, specialisten på möbler för hotell och restauranger.
– Viktor på Resize tog sig an arbetet med stor entusiasm. Det var tryggt att det fanns en tydlig tidsplan hela tiden. Jag upplevde hela tiden en professionalitet och att de verkligen ville göra oss nöjda, säger hon.
EXTERN LÄNK: Se vad Resize Design kan göra för ditt hotell
Hur satsar ni framåt?
– Vi kommer fortsätta att förnya oss, inte minst när det gäller matupplevelsen och våra restauranger, säger Lina.

Fakta: Samarbetet med Resize Design
Såhär beskriver Lina Östlundh samarbetet med Viktor och gänget på Resize Design:
“Resize Design har, tack vare sin erfarenhet och expertis, bidragit till att skapa en spännande och vacker miljö. De är lyhörda, kreativa och har en gedigen teknisk kompetens. Dessutom är de skickliga på att identifiera potentiella brister i projektet och arbetar lösningsorienterat. De har varit mycket noggranna med att säkerställa att vi som kunder är nöjda hela vägen till slutmålet. Jag kan varmt rekommendera Resize Design som samarbetspartner.”
Mer om Resize design på Turismnytt
- Text: Resize Design
- Foto: Hotell Kung Carl
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
I maj 2026 ökade antalet belagda hotellrum med knappt 1 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Genomsnittspr...
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett starkt värdskap formas i varje möte mellan människor. I Destination Sigtuna pågår ett långsi...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
-
Gästbloggare
-