fredag 18 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
    • Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
    • Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
  • Platsannonser:
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Sjuhärad - En resa inåt
    2023-07-30 17:45

    Sverige har fått en ny destination – Sjuhärad är redo för relansering!

    Nu börjar synliga tecken för platsvarumärket Sjuhärad slå igenom. Det är kommunerna Ulricehamn, Herrljunga, Tranemo, Svenljunga, Mark, Bollebygd och Borås som bestämt sig för att utveckla både destinationen och attraktiviteten under gemensam flagg; Sjuhärad

    Processen att undersöka om, och senare arbeta med, att skapa en gemensam identitet och ett gemensamt varumärke för Sjuhärad har sedan 2019 drivits av Boråsregionen Sjuhärads Kommunalförbund. Flera tidigare försök att samla kommunerna har gjorts genom åren, och ofta i projektform. De sju kommunerna har nu både antagit strategin och fått en långsiktig årlig finansiering.

    Arbetet började för fyra år sedan

    Positionsarbetet började 2019 tillsammans med aktörer och intressenter av Kairos Future. Nästa steg var att paketera och samla det lokala erbjudandet både från ett besöks- och näringslivsperspektiv. Ett erbjudande som förmedlar identiteten, själen och kulturen som formats genom historien.

    Förra året användes resurserna till framtagande av konceptualisering och tonalitet. Byrån Stockholm500 tillförde värdefullt utifrånperspektiv och ny syn på vårt innehåll och utbud. De gjorde ett grundligt arbete och gav insikter att det finns ett marknadsfönster för det vi erbjuder. Vi vill utveckla Sjuhärad till en ”ny” destination att upptäcka och presenterar den så här:

    Sjuhärad är natur och kultur i symbios. Det är platsen för dig som letar efter något mer. Något mer än din vardag, något mer än ditt jobb, men också efter något mer än en solstol eller en snitslad bana. Det är ett oskrivet blad för dig som gillar att gå din egen väg, att simma mot strömmen. Det är platsen där omvärldens tystnad förvandlas till en tankesymfoni.

    Att besöka Sjuhärad kräver en fysisk resa. Men den stora resan är den du gör inåt. När du betraktar skogen, sjöarna, broarna, konsten, designen och hantverket. När du besöker Sjuhärad besöker du dig själv. 

    Passar bra in i Visit Swedens kommunikation

    Konceptet och värdeerbjudandet passar väl in i hur Visit Sweden kommunicerar Sverige.

    Tillsammans med Tareq Taylors Nordic Cookery fick vi både nationell spridning och visuell förmedling av hur vi vill att man ska uppfatta Sjuhärad. Tareq Taylors Nordic Cookery – Sjuhärad- Trailer – YouTube

    Känslan och upplevelsen som det framtagna platsvarumärket kommunicerar finns och syns i hela Sjuhärad. Här finns porlande bäckarna mellan skogens alla stammar. Det är också här som Sveriges textila vagga finns och hur hantverket, förläggargårdarna tog oss in i industrialiseringens tid. Idag har tråden spunnits vidare och här finns internationellt kända varumärken, här finns samtidskonst och designuttryck. Inbäddad i böljande landskap där du kan färdas genom tysta milslånga skogar eller finna lugnet i pilgrimsvandringar.

    Det är Sjuhärad – en resa inåt.

    Trycksak som ska göra invånarna stolta

    Denna sommar har en trycksak gått ut till 100 000 hushåll, där vi inte kommunvis sorterar in respektive kommuns utbud utan presenterar och lyfter Sjuhärads kultur, natur och smakupplevelser. Målet är att se sig som en stolt invånare i Sjuhärad, större än den egna kommungränsen. Regionen har tillsammans 280 000 invånare. Arbetet har letts av Helena Alcenius i rollen som tidigare VD för Borås TME och idag konsult inom plats- och varumärkesutveckling.

    Det gedigna arbetet kan också lägga grund för det arbete som Boråsregionen Sjuhärads Kommunalförbund driver kring den tänkta etableringen av en batterifabrik i regionen. Genom det framtagna varumärket finns det stort utrymme att skapa ett långsiktigt värde. Att konsekvent aktivera varumärket i externa kanaler kommer göra att den generella kännedomen om Sjuhärad ökar, vilket ger positiva effekter över hela värdekedjan.

    Unik position

    Det framtagna platsvarumärket representerar en unik position där Sjuhärad inte bara blir en plats, det blir också en känsla och ett sätt att leva. I Sjuhärad samsas den moderna entreprenören med besökaren som längtar efter kravlös stimulans genom natur och kultur, i en miljö som formats av rik kulturhistoria. Det kommer att bidra till Sjuhärads attraktivitet för boende, företag och besökare, både på kort och lång sikt.

    Sverige har fått en ny destination – Sjuhärad är redo för relansering!

    Sjuhäradsranden är framtagen som en blinkning till det kulturella arv som format vår historia. Randen formar mönstret från en trasmatta och färgerna symboliserar vårt Sjuhärad: jorden, bäckarna, skogarna, sjöarna, mossorna, stenarna och till sist, genom den lysande orangea färgen: tygriket och textilindustrin.

    www.sjuharad.se

    Läs mer om Sjuhärad på Turismnytt

    • Text: Helena Alcenius och Jakob Norrby
    • Foto: Johanna Flyckt
    Tweet
  • Captains Cruise där viktiga frågor för nordisk turism diskuterades
    2026-09-18 10:03

    Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism

    Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning

  • Tillsammans med organisationer från sju länder ska Skellefteå Airport bidra till att utveckla lösningar för nästa generations regionalflygplan.
    2026-09-15 22:12

    Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg

    I ett projekt ska Skellefteå Airport utveckla lösningar för hur nästa generations regionalflygplan kan integreras i flygsystemet.

  • Vätternrundan Gravel - besöksnäring
    2026-09-14 06:13

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026

    Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Rapporter

  • Konferensrum på Spritmuseum som samarbetar med Backstage Hotel
    2026-09-13 21:42

    Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination

    Inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attraktivt för möten, företagsevent och grupper

  • Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen efter en Platschef.
    2026-09-13 21:21

    Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen

    Grönländaren Lodge är en fristad för gäster som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen en Platschef.

  • Husbil på campingplats - csmpingplatser
    2026-09-13 20:11

    Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka

    Campingboendet fortsätter stärka sin position. Under juni och juli ökade antalet gästnätter på campingplatser med 3,9 % jämfört med 2025.

  • Svenska Musikmuseet öppnar i Västervik sommaren 2027
    2026-09-13 17:26

    Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret

    Sommaren 2027 öppnar Svenska Musikmuseet i Västervik, ett nytt nationellt museum som ska berätta historien om Sveriges roll som en av världens största musikexportörer

  • Stockholm lockar fler gäster
    2026-09-13 16:46

    Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm

    Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internationella besöken med 17 procent och runt 100 000 kom till staden i samband med Bad Bunny-konserterna

  • Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti blev den bästa månaden någonsin för bolaget.
    2026-09-10 18:49

    Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin

    Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.

  • 2026-09-10 17:07

    Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport

    Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 2026 – Är marknadsföring av ett resmål en kostnad eller en investering?
      2026-09-24
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/visitswedensinspirationswebbinarium2026
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Kulturarvsdagarna 5-6 oktober 2026
      2026-10-05
      • Stockholm
      • www.svensktkulturarv.se/foer-medlemsmuseer/kurs-konferens/
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-10 17:07

      Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport

      Medan den samlade svenska varuexporten ökade med tre procent under första halvåret 2026 växte exporten från utlän...

    • 2026-09-10 18:49

      Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin

      Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bol...

    • 2026-09-13 17:26

      Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret

      Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...

    • 2026-09-13 16:46

      Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm

      Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internatione...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet