fredag 6 november 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Succé för Göteborgskalaset: 300 000 göteborgare och höjda betyg
    • Visit Sweden söker en Digital Producer & Content Coordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 2026
    • Visita – Fortsatt tillväxt på svenska hotell
  • Platsannonser:
    • Visit Sweden söker en Digital Producer & Content Coordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
    • Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Sjuhärad - En resa inåt
    2023-07-30 17:45

    Sverige har fått en ny destination – Sjuhärad är redo för relansering!

    Nu börjar synliga tecken för platsvarumärket Sjuhärad slå igenom. Det är kommunerna Ulricehamn, Herrljunga, Tranemo, Svenljunga, Mark, Bollebygd och Borås som bestämt sig för att utveckla både destinationen och attraktiviteten under gemensam flagg; Sjuhärad

    Processen att undersöka om, och senare arbeta med, att skapa en gemensam identitet och ett gemensamt varumärke för Sjuhärad har sedan 2019 drivits av Boråsregionen Sjuhärads Kommunalförbund. Flera tidigare försök att samla kommunerna har gjorts genom åren, och ofta i projektform. De sju kommunerna har nu både antagit strategin och fått en långsiktig årlig finansiering.

    Arbetet började för fyra år sedan

    Positionsarbetet började 2019 tillsammans med aktörer och intressenter av Kairos Future. Nästa steg var att paketera och samla det lokala erbjudandet både från ett besöks- och näringslivsperspektiv. Ett erbjudande som förmedlar identiteten, själen och kulturen som formats genom historien.

    Förra året användes resurserna till framtagande av konceptualisering och tonalitet. Byrån Stockholm500 tillförde värdefullt utifrånperspektiv och ny syn på vårt innehåll och utbud. De gjorde ett grundligt arbete och gav insikter att det finns ett marknadsfönster för det vi erbjuder. Vi vill utveckla Sjuhärad till en ”ny” destination att upptäcka och presenterar den så här:

    Sjuhärad är natur och kultur i symbios. Det är platsen för dig som letar efter något mer. Något mer än din vardag, något mer än ditt jobb, men också efter något mer än en solstol eller en snitslad bana. Det är ett oskrivet blad för dig som gillar att gå din egen väg, att simma mot strömmen. Det är platsen där omvärldens tystnad förvandlas till en tankesymfoni.

    Att besöka Sjuhärad kräver en fysisk resa. Men den stora resan är den du gör inåt. När du betraktar skogen, sjöarna, broarna, konsten, designen och hantverket. När du besöker Sjuhärad besöker du dig själv. 

    Passar bra in i Visit Swedens kommunikation

    Konceptet och värdeerbjudandet passar väl in i hur Visit Sweden kommunicerar Sverige.

    Tillsammans med Tareq Taylors Nordic Cookery fick vi både nationell spridning och visuell förmedling av hur vi vill att man ska uppfatta Sjuhärad. Tareq Taylors Nordic Cookery – Sjuhärad- Trailer – YouTube

    Känslan och upplevelsen som det framtagna platsvarumärket kommunicerar finns och syns i hela Sjuhärad. Här finns porlande bäckarna mellan skogens alla stammar. Det är också här som Sveriges textila vagga finns och hur hantverket, förläggargårdarna tog oss in i industrialiseringens tid. Idag har tråden spunnits vidare och här finns internationellt kända varumärken, här finns samtidskonst och designuttryck. Inbäddad i böljande landskap där du kan färdas genom tysta milslånga skogar eller finna lugnet i pilgrimsvandringar.

    Det är Sjuhärad – en resa inåt.

    Trycksak som ska göra invånarna stolta

    Denna sommar har en trycksak gått ut till 100 000 hushåll, där vi inte kommunvis sorterar in respektive kommuns utbud utan presenterar och lyfter Sjuhärads kultur, natur och smakupplevelser. Målet är att se sig som en stolt invånare i Sjuhärad, större än den egna kommungränsen. Regionen har tillsammans 280 000 invånare. Arbetet har letts av Helena Alcenius i rollen som tidigare VD för Borås TME och idag konsult inom plats- och varumärkesutveckling.

    Det gedigna arbetet kan också lägga grund för det arbete som Boråsregionen Sjuhärads Kommunalförbund driver kring den tänkta etableringen av en batterifabrik i regionen. Genom det framtagna varumärket finns det stort utrymme att skapa ett långsiktigt värde. Att konsekvent aktivera varumärket i externa kanaler kommer göra att den generella kännedomen om Sjuhärad ökar, vilket ger positiva effekter över hela värdekedjan.

    Unik position

    Det framtagna platsvarumärket representerar en unik position där Sjuhärad inte bara blir en plats, det blir också en känsla och ett sätt att leva. I Sjuhärad samsas den moderna entreprenören med besökaren som längtar efter kravlös stimulans genom natur och kultur, i en miljö som formats av rik kulturhistoria. Det kommer att bidra till Sjuhärads attraktivitet för boende, företag och besökare, både på kort och lång sikt.

    Sverige har fått en ny destination – Sjuhärad är redo för relansering!

    Sjuhäradsranden är framtagen som en blinkning till det kulturella arv som format vår historia. Randen formar mönstret från en trasmatta och färgerna symboliserar vårt Sjuhärad: jorden, bäckarna, skogarna, sjöarna, mossorna, stenarna och till sist, genom den lysande orangea färgen: tygriket och textilindustrin.

    www.sjuharad.se

    Läs mer om Sjuhärad på Turismnytt

    • Text: Helena Alcenius och Jakob Norrby
    • Foto: Johanna Flyckt
    Tweet
  • Göteborgskalaset 2026
    2026-11-04 21:57

    Succé för Göteborgskalaset: 300 000 göteborgare och höjda betyg

    Göteborgskalaset bjöd på fyra dagar av folkfest i solsken och ösregn. En besökarundersökning visar nu positiva siffror.

  • Vill du ha en spännande roll på Visit Sweden? Nu letar bolaget efter en Digital Producer & Content Coordinator.
    2026-11-04 21:27

    Visit Sweden söker en Digital Producer & Content Coordinator

    Vill du ha en spännande roll på Visit Sweden? Nu letar bolaget efter en Digital Producer & Content Coordinator.

  • Swedavia Arlanda 2026 - besöksnäring
    2026-11-02 04:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 2026

    Mest om Boende, Evenemang samt Konstateranden/Rapporter och Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • Visita logga.
    2026-11-01 21:59

    Visita – Fortsatt tillväxt på svenska hotell

    Antalet belagda hotellrum ökade med 3% på den svenska hotellmarknaden i september, vilket gav 8% högre intäkter jämfört med samma period 2025

  • Marcus-Eldh - namnge paket
    2026-11-01 19:33

    Marcus Eldh – Så namnger du dina aktiviteter och paket

    Marcus Eldh bloggar om hur man namnger en aktivitet eller paket så att den blir mer attraktiv – med bra och dåliga exempel från hela Europa

  • Falsterbo Camping är en av First Camp förvärv i Skåne.
    2026-11-01 18:45

    First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust

    First Camp Group förvärvar verksamheterna Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats i Skåne.

  • Syftet med ändringen från Swedavia är att stärka trafikutvecklingen på Arlanda.
    2026-11-01 18:07

    Swedavia gör historisk satsning på Arlanda – nya villkor ska stärka Sveriges flyg

    Från januari 2027 inför Swedavia en ny modell för flygbolagens avgifter. Det ska stärka inrikestrafiken och Arlandas utveckling.

  • Deltagare i Packrafting x Rewilding lägger ut grus i Hjuksån i Umeåregionen för att återställa livsmiljöer för vattenlevande arter.
    2026-11-01 17:36

    Ny naturupplevelse inom regenerativ turism lanseras i Umeåregionen

    En ny upplevelse i Umeåregionen från WildSweden och Rewilding Sweden ger besökare möjlighet att upptäcka naturen och vårda den.

  • Gothenburg Horse Show blir testarena för den digitala upplevelsen AccessCity i samband med evenemangets 50-årsjubileum 2027.
    2026-10-31 18:23

    Digital lösning för mer inkluderande besöksupplevelser testas under Gothenburg Horse Show 2027

    EU-projektet European Citiverses Uniting for Inclusiveness har valt Gothenburg Horse Show som testarena för digitala AccessCity.

  • Stöten i Sälen erbjuder mer än skidåkning.
    2026-10-31 17:21

    Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen

    Med stora investeringar och flera nyheter fortsätter Stöten i Sälen att utvecklas som en destination för skidåkare i alla åldrar.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Jobba på Visit Sweden: Digital Producer

    • Webbinarium: Kunskap och analys inom måltidsturism 25 november

    • Nationellt API: vad är nyttan och hur används det?

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Turistrådsdagen (Turistrådet Västsverige)
      2026-11-12
      • Göteborg
      • app.bwz.se/vastsverige/b/v?event=233&ucrc=3C4CC47CAD
    • Roslagssamarbetet – Destinationsdagen 2026
      2026-11-19
      • Norrtälje
      • roslagen.se/destinationsdag-2026-anmalan/
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Regional kunskapsdag för turism- och besöksnäring i Örebro län
      2027-01-27
      • Örebro
      • orta.regionorebrolan.se/sv/tillsammans-skapar-vi-fler-besoksanledningar/regional-kunskapsdag-2027/
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-11-01 18:45

      First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust

      First Camp Group förvärvar Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats. När affä...

    • 2026-10-31 17:21

      Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen

      Sälens bästa skidåkning blir ännu bättre! Med stora investeringar och flera spännande nyheter fortsätter ...

    • 2026-11-02 04:52

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Evenemang samt Konsta...

    • 2026-11-01 19:33

      Marcus Eldh – Så namnger du dina aktiviteter och paket

      Du har skapat en aktivitet du tror på. En kajaktur, en svamphelg, en historisk cykeltur eller ett vandrin...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den första tiden testat den nya a...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de goda exempel jag återkommit ti...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet