torsdag 7 augusti 2025
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Vad är egentligen skillnaden på annonsering i sociala medier och på sökmotorer?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 -25
    • Sunne och Olofström utvecklar sina litterära kulturarv
    • Andrea Jovell – Fjällen tillhör männen i deras berättelse om dem
  • Platsannonser:
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
    • Läckö-Kinnekulle söker Operativ Marknadskommunikatör och Vikarierande Destinationsutvecklare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
    • Camping Västkust rekryterar 1000 personer till sommaren
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 7 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 6 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Swedish Lapland Visitors Board
    2021-06-23 15:17

    Swedish Lapland Visitors Boards styrelse tillförs ny spetskompetens

    Tre erfarna och offensiva besöksnäringsföretagare tar plats i Swedish Lapland Visitors Board styrelse efter den senaste årsstämman. Sara Väisänen, Lennart Pittja och Peter Engström.

    “Det är kul att hälsa Lennart, Peter och Sara välkomna till styrelsen. Inför kommande år är fokus både att jobba nära näringen för att på kort sikt få den genom krisen, samtidigt som långsiktigt arbete med marknadsbearbetning och tillgänglighet fortgår i oförminskad styrka.” Säger Jalle Svanberg, ordförande för Swedish Lapland Visitors Board.

    Inne i många långsiktiga processer

    I slutet av maj genomfördes årsstämman för Swedish Laplands Visitors Board. Då valdes bland annat den styrelse som ska leda arbetet under det kommande året. Ett år som till stor del kommer präglas av besöksnäringens återstart och en hållbar formering av främjarverksamheten.

    “Vi som organisation är inne i många långsiktiga processer. Vi har projekt som startas upp, en regional besöksnäringsstrategi som ska presenteras för remissrunda och förankras. Både på kommunalt och regionalt plan tittar vi också på hur vi som branschföreträdare ska formera oss för att bäst stötta näringen. Det är en spännande tid, många strategiska vägval ligger framför oss.” Fortsätter Jalle Svanberg.

    Tillför erfarenhet och spetskompetenser

    Kvar sedan tidigare är ordförande Jalle Svanberg, samt ledamöterna Britta Flinkfeldt, Robert Gustafsson, Magnus Ling, Kristoffer Lundström och Leif Rehnström.

    Tre nya ledamöter valdes in: Sara Väisänen, Lennart Pittja och Peter Engström. Trion tillför lång erfarenhet från branschen, liksom stort kunnande om hur man bygger upp livskraftiga och hållbara besöksnäringsföretag. De tillför dessutom tydliga spetskompetenser.

    “Vi vill också passa på att tacka de avgående styrelseledamöterna, Christina Skoog, Kust Hotell & Spa, Martin Spolander, Kukkolaforsen och Elina Nygård, Ájtte museum för deras fina arbete i vår styrelse.” Avslutar Jalle.

    Sara Väisänen – ett starkt lokalt engagemang

    Sara Väisänen äger och driver Explore the North. Företaget bygger just nu Lapland View Lodge på Luppioberget, en investering på 50 miljoner, samtidigt som man tar över driften av Överkalix kommuns anrika Grand Arctic Hotell inom det nya konceptet, Grand Arctic Resort.

    Sedan innan äger och driver man tre anläggningar, Pinetree Lodge i Särkimukka, Arctic River Lodge i Tärendö och Aurora Mountain Lodge i Lannavaara. Alla företagets anläggningar erbjuder boende, mat och aktiviteter.

    Explore the North har jobbat nästan uteslutande mot europeisk marknad. Sara har ett starkt lokalt engagemang, hon ser företagen som en möjlighet att bygga upp livskraftiga lokalsamhällen runt en hållbar näring.

    I Kangos har hon engagerat sig lanthandelns överlevnad och driften av byns friskola.

    Lennart Pittja – en rutinerad ekoturismföretagare

    Lennart Pittja är en av regionens mest rutinerade ekoturismföretagare. Han äger och driver den samiska eko-lodgen Sápmi Nature.

    Till Lennarts camp, fem tältkåtor som står på familjens renbetesmarker i världsarvet Laponia, kommer gäster från hela världen för att ”göra ingenting”. Och, inte minst, för att lära sig om naturen och samiska traditioner.

    Lennart har varit vice ordförande för Naturturismföretagen och konsultar även som coach och föreläsare om både samisk turism och natur- och ekoturism. Det ikoniska resemagasinet National Geographic har listat Sápmi Nature som en av världens 21 platser du ska bo på om du bryr dig om moder jord.

    Lennart vann pris som årets nationella ekoturismarrangör 2004 genom det tidigare bolaget Vägvisaren och 2019 tilldelades Sápmi Nature Grand Travel Awards ekoturismpris.

    Peter Engström – maskin, skidanläggning och hotell

    Peter Engström har gått från att vara egen företagare inom maskinentreprenader, via ansvar för Kaunisvaara Irons (då Northland Resources) malmtransporter till att tillsammans med ett antal företagare i Boden ta över Bodens camping och skidanläggningen i Storklinten till att bygga upp världskändisen Arctic Bath. Ett flytande hotell på Luleälven som väckt uppmärksamhet jorden runt.

    Tillsammans med Treehotel sätter det idag både Harads och Swedish Lapland på kartan. Arctic Bath är ett av regionens starkaste varumärken och en reseanledning som dragit hit pressbesök från hela världen.

    Peter är också ordförande i den lokala destinationsorganisationen Boden Turism.

    • Text: Swedish Lapland Visitors Board
    • Foto: Swedish Lapland Visitors Board
    Tweet
  • SoMe vs search vid annonsering
    2025-08-05 16:28

    Vad är egentligen skillnaden på annonsering i sociala medier och på sökmotorer?

    I detta blogginlägg tipsar och vägleder Marcus Ståhl dig i dessa utmaningar

  • Stora Scenen Liseberg - besöksnäring
    2025-08-04 01:42

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 -25

    Mest om Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden, beslut och rapporter

  • Mårbacka med flagga - Sunne
    2025-08-03 23:24

    Sunne och Olofström utvecklar sina litterära kulturarv

    Sunne i Värmland och Olofström i Blekinge går samman i projektet ”Selma och Harry – tur & retur” som hyllar nobelpristagarna från orterna

  • Andrea om männen och fjällen
    2025-08-03 20:14

    Andrea Jovell – Fjällen tillhör männen i deras berättelse om dem

    Andrea resonerar kring jämställdheten i fjällen. Hur männen fortfarande dominerar och kvinnorna inte får utrymmet de förtjänar

  • Strawberry Arena - Pride
    2025-08-02 11:28

    Strawberry Arena firar ett år med Nordens största Prideflagga

    Under Prideveckan förvandlas Nordens största arena till en gigantisk, lysande Prideflagga för att markera allas lika rätt och värde

  • Moder finalister i SKIFT Idea Awards
    2025-08-01 15:11

    Moder utsedda till finalister i Skift IDEA Awards 2025

    Det finska plattformsföretaget är finalister i kategorin Operationell effektivisering

  • Kiruna Kyrka som flyttas 19-20 augusti 2025
    2025-07-31 16:38

    Visit Sweden – Kiruna kyrka redo för två dagars färd mot nytt hem

    Snart startar "Den stora kyrkvandringen"

  • Sommar 2025 - Besöksnäring Hermanö
    2025-07-28 04:47

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 -25

    Mest om Destination, Tåg och Konstateranden/beslut/rapporter

  • Almedalsveckan 2025 - Mikael Genberg om stugan på månen
    2025-07-28 01:35

    Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 5

    Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna, här del 5

  • Västerås Cityfestival 2025. Torsdag den 26 juni under Jireels konsert.
    2025-07-27 16:04

    Västerås Cityfestival: ”Det bästa året hittills”

    Årets Västerås Cityfestival blev en milstolpe. Med rekord i biljettförsäljning är den nu större än någonsin.

  • Veckans profil

    Madelaine Pettersson, Spritmuseum

    Madelaine Pettersson

    Spritmuseums kommersiella chef

    Om produktutveckling och att skapa ett levande museum

  • Nyheter från Tillväxtverket

    • Tillväxtverket

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet, 26 juni

    • Film att använda: Så bidrar globala gäster till din affär

    • Vill du locka fler svenska gäster i sommar? 5 konkreta tips!

    • Digitala föreläsningar om den globala resenären

  • Händelser i branschen

    • Järvsö Sustainable Tourism Summit 27-29 augusti
      2025-08-27
      • Järvsö
      • jarvsosummit.com/
    • Svensk mountainbikekonferens – Platsutveckling med cykling som medel 1-2 september
      2025-09-01
      • Järvsö
      • cykelframjandet.se/svensk-mountainbike-konferens/
    • Kulturarvsdagen, 12–14 september
      2025-09-12
      • Hela Sverige
      • kulturarvsdagen-2025-kulturarv-och-bebyggelse-en-hyllning-till-vart-byggda-arv-56602
    • Besöksnäringsforum – Region Västerbotten Turism 1-2 oktober
      2025-10-01
      • Lycksele
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring 6-7 oktober (save the date)
      2025-10-06
      • Skaraborg
    • Turismdag – JHT (save the date)
      2025-10-16
      • Jämtland
    • Stockholm Beer & Whisky Festival, 24-25 oktober
      2025-10-24
      • Stockholm (Nacka Strand)
      • stockholmbeer.se/om-massan/
    • Visit Smålandsdagen – Save the date
      2025-11-06
      • Växjö
    • Besöksnäringen på agendan (SKR) – Save the date
      2025-12-03
      • Stockholm
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2025-08-03 20:14

      Andrea Jovell – Fjällen tillhör männen i deras berättelse om dem

      Jag är utbildad fjälledare, med två år på Turistsportlinjen i Kiruna. 25 veckoprojekt i fält, karta, kompass, biv...

    • 2025-07-31 16:38

      Visit Sweden – Kiruna kyrka redo för två dagars färd mot nytt hem

      I ett världsunikt evenemang kommer ikoniska Kiruna kyrka att ge sig ut på en två dagar lång resa till sin...

    • 2025-08-01 15:11

      Moder utsedda till finalister i Skift IDEA Awards 2025

      Moder, den moderna allt-i-ett-plattformen för fastighets- och upplevelsehantering för resorter och hotell, har ut...

    • 2025-08-02 11:28

      Strawberry Arena firar ett år med Nordens största Prideflagga

      I samband med att Strawberry Arena firar ett år under sitt nya namn tar Strawberry, stolt huvudsponsor t...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har funderat mycket på vad det är som gör att vissa paket blir succé och andra blir liggande på en undangömd del av hemsidan....

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Så stärker du din synlighet i digitala kanaler som småskalig dryckesproducent – med gårdsförsäljningen som språngbräda ...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Denna vecka når vi en milstolpe i det framgångsrika utbildningsprogrammet BESÖK, när tredje kullen deltagare diplomeras av ...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, trender och hållbara måltidskoncept

      Trenderna 2025 visar på en stark efterfrågan på autenticitet, hållbarhet och innovation. Genom att satsa på hyperlokala smaker, förstklassig...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2025 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet