-
Dag Lokrantz-Bernitz blir ny VD för Tågkompaniet
Den 28 november blir Dag Lokrantz-Bernitz ny VD för Tågkompaniet. För honom är kundupplevelsen mycket viktig och järnvägens tillförlitlighet och produktionskvalite dess grundpelare.
”Det ska bli väldigt roligt att komma till Tågkompaniet. Jag upplever att bolaget har en särskild typ av aura. Bolaget är lite mindre och medarbetarna är väldigt nära varandra. Min uppfattning är att de har en familjekänsla och att de ger service med personlig prägel till kunderna.” Säger Dag Lokrantz-Bernitz.
Järnvägen är mycket viktig
Dag kommer närmast från MTR där han jobbat sedan starten i Sverige år 2009, senast i rollen som trafikchef för pendeltågstrafiken. Han efterträder Tågkompaniets tidigare VD Mats Gustafsson som slutade i augusti.
”Hos beställare och resenärer finns ett stort intresse för Tågkompaniet och jag ser fram emot att ta tag i alla stora och små arbetsuppgifter som bidrar till att bolaget fortsätter att utvecklas. Det handlar om trafiksäkerhet, god punktlighet, bra trafikinformation och en behaglig resa för resenärerna varje dag.” Säger Dag Lokrantz-Bernitz. ”Medarbetarna är förutsättningen för att leverera en god kundupplevelse. När människor trivs på jobbet blir det även bra produktionsmässigt.”
- Text: Tågkompaniet
- Foto: Tågkompaniet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
-
Gästbloggare
-