-
Tillsammans för ett mer attraktivt Värmland 2.0 – Värmlands Besöksnäringsdagar 2022
Den 17-18 november var det dags för Värmlands besöksnäringsdagar 2022 som i år hölls i Charlottenberg. Temat för dagarna var Tillsammans för ett mer attraktivt Värmland 2.0.
Stor uppslutning i Charlottenberg
128 deltagare samlades på Hotell Charlottenberg för att ta del av ny kunskap och inspiration utifrån fyra teman; Hållbara relationer, Attraktiv platsutveckling utan gränser, Innovationsboost samt Tillsammans för en hållbar besöksnäring.
– Vi är otroligt glada och stolta över att så många kom till Charlottenberg för att delta på Besöksnäringsdagarna som är ett tillfälle att mötas, nätverka, lära känna varandra och ta del av intressanta föreläsningar och goda exempel från näringen. Årets tema: Tillsammans för ett mer attraktivt Värmland 2.0 är viktigt för hela Värmland och jag hoppas att dessa två dagar gav mer kunskap och inspirerade för hur vi kan innovera mera och arbeta för en hållbar framtid tillsammans, säger Mia Landin vd på Visit Värmland.

Bland föreläsarna fanns bland annat:
- Anna Österlund, platsstrateg på Placebrander tog oss igenom de hetaste framtidstrenderna, vikten av en hållbar besöksnäringsstrategi för Värmland och attraktiv platsutveckling.
- Sandra Sundbäck, vd på Paper Province, Mia Landin, vd på Visit Värmland och Anders Olsson, strateg på Region Värmland pratade om Smart Specialisering – Attraktion genom hållbar platsutveckling.
- Carl Ewald, ägare och grundare av Surflogiet som har sitt glampingparadis på Gotland och David Kvicklund ägare och grundare av Friendly Travel gav deltgarna konkreta tips på hur man kan börja arbeta med hållbarhet och pratade om platsutveckling.
- Tina Thörner, Kartläsare, rallysportprofil och damvärldsmästare tre gånger inspirerade deltagarna kring hållbarhet och innovationer kopplat till hur man arbetar med just detta inom rallysporten.
- Susanne Andersson, vd på Visit Sweden berättade om Visit Swedens uppdrag och vikten av att vi arbetar tillsammans för en hållbar besöksnäring.
- Anna Hag, Departementssekreterare Enheten för branscher och industri, Näringsdepartementet pratade om Strategi för hållbar turism och växande besöksnäring.
- Joakim Spetsmark, ägare och grundare av Bowter som också blev utsedd till Årets uppstickare under Värmlands Besöksnäringsdagar 2022 berättade om elbåtsföretaget som gjorde succé i Draknästet, om hur de skapat en elbåt som alla kan använda och som är en social plattform som låter dig uppleva vattnet tillsammans med dina vänner.
Årets vinnare
Under Värmlands Besöksnäringsdagar 2022 hyllade även Visit Värmland både finalister och vinnare av Värmlands Turismpris, Årets Uppstickare och Årets Uppsats.
Vinnare av Värmlands Turismpris 2022: Redan tidigare i höst korades Mattila natur- & kulturförening som vinnare av Värmlands Turismpris 2022 och är Värmlands bidrag till Stora Turismpriset 2022. På Värmlands Besöksnäringsdagar hyllades de som värdiga vinnare som med råge uppfyllt bedömningskriterierna och påvisat innovationskraft samt positiv utveckling.

Årets uppstickare: Årets Uppstickare är Bowter. Visit Värmland delar ut ett hedersomnämnande till Årets Uppstickare och med detta pris vill vi synliggöra en aktör som genom nytänkande, utveckling av befintlig verksamhet eller nystart, utmärkt sig inom besöksnäringen i Värmland.
Årets uppsats: Priset Årets Uppsats delas ut till bästa uppsats med fokus på Värmlands besöksnäring. Vinnare av Årets Uppsats är Varumärken i plats- och destinationsmarknadsföring skriven av Saga Lundmark & Linn Sjökvist.
Läs mer om Visit Värmlands arbete med och för besöksnäringen i regionen
Läs mer om Värmland på Turismnytt
- Text: Visit Värmland
- Foto: Visit Värmland
-
SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.
-
Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen
Den 29–31 maj samlas flera evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett namn: Gothenburg Docks.
-
Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i ett avgörande skede
-
Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen i norra Sverige.
-
Stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring
Halmstads besöksnäring avslutar det första kvartalet av 2026 starkt efter en avvaktande inledning på året för destinationen.
-
Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk
Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Ett årligt event som bland annat prisar personer inom besöksnäringen.
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
Från utsålda arenakonserter på Ullevi till festivaler, klubbscener och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller s...
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Den 27 april landade ett fyrtiotal kruk-planterade träd i Kalmars stadskärna. Tanken är att kommunens många inköp...
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Förra veckan genomförde Höga Kusten Destinationsutveckling en riktad internationell satsning med...
-
-
Gästbloggare
-