måndag 6 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
    • Finnair har lanserat en ny flyglinje till Umeå
    • Utländska turister spenderade 121,7 miljarder i Sverige 2025
    • Här är vinnarna i Culinary Hotel Awards 2026
  • Platsannonser:
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Roslagens destinationsdag 2022
    2022-03-27 21:12

    Trendspaning och nätverkande på Roslagens Destinationsdag

    En snabb tillbakablick, trender och spännande samtal om framtiden stod i fokus när Roslagens Destinationsdag anordnades på Runö Möten & Events den 17 mars 2022 och Turismnytt var där.

    Destinationsdagen är en årlig träff för nätverkande och inspiration för Roslagens besöksnäring. Efter en tid av digitala events under pandemin, var det en stor glädje för många att nu kunna träffas på plats.

    – Roslagens destinationsdag har arrangerats i fjorton år och har en viktig funktion att fylla när det gäller kunskapsöverföring, samverkan och inspirerande samtal, säger Gisela Norén, VD Visit Roslagen

    Moderator och huvudtalare för årets destinationsdag var Sofie Gunnarsson, Placebrander. Sofie bjöd på både kunskap, inspiration och skratt när hon guidade deltagarna genom dagen.

    Vid en genomgång av hur destinationen har klarat pandemin kunde man konstatera att det inte alls har varit lika tufft som exempelvis för storstäderna. I Roslagen är över 90 procent av besökarna svenskar varför man är betydligt mindre drabbade. Dock har antalet besökande tyskar minskat med 86%.

    Visit Roslagen arrangerar flera egna event, som Nya Roslagsmarschen och Vikingavandringen och har sett en nästan hundraprocentig ökning av bokningar mellan 2020 och 2021.

    Nya samarbeten & produkter som lyftes fram var seglingar med  segelfartyget Sunbeam som man har paketerat, fotovandring på Wira bruk och vandringar med John Ajvide Lindqvist i Norrtälje kopplat till hans bok Vänligheten. Man tog också emot några anlöp av kryssningsbåtar som kom till Öregrund

    Åhörarna fick också lyssna till panelsamtal med Norrtelje Brenneri, Åkersbro och Åtellet som delade med sig av erfarenheter från året som gått.

    Från Norrtälje bryggeri fick vi höra att när pandemin kom fick man gå över från ”munsprit” till handsprit. Dock lades inte dryckestillverkningen helt åt sidan och man arrangerade bland annat besökslördag där man pratade om svensk gin (inte bara den egna).

    Panelen var överens om att man ser fram emot att få ha öppet som man vill och placera på ett bra sätt. Det blir mycket enklare. Självklart har man ändå respekt för att det fortfarande finns smitta därute.

    Anna Järnebeck, projektledare på Visit Roslagen berättade att de har tagit fram en digital plattform för alla typer av leder i Roslagen – Leder i Roslagen. Syftet med den är att tillgängliggöra Roslagens naturupplevelser, ledutbudet och tillhörande service. På så sätt ökar man också kännedomen om möjligheterna till utomhusaktiviteter och naturturism.

    Under projektets gång har man ägnat sig åt ledinventering, samarbete med Naturkartan, tagit fram bildmaterial och bearbetat texter. Man har också hållit informationsmöten om att hyra ut.

    Plattformen finns men man har dock inte slagit på stora trumman än. Den finns än så länge bara på visitroslagen.se. Målet har varit att det ska vara tydliga ingångar, inspirerande, lätt att hitta leder och boende samt möjlighet att boka.

    Under dagen presenterades också resultaten från projektet ”Reload Roslagen”.

    Destinationsråd en nyhet

    Roslagens nya destinationsråd presenterades av Kristina Eineborg, Österåkers kommun tillsammans med Mathias Lindow, kommunalråd i Österåker och Per Lodenius, kommunalråd Norrtälje.

    Syftet med destinationsrådet är att skapa en tätare samverkan mellan kommunerna i Roslagen – Österåker, Norrtälje och Östhammar. Rådet består av kommunstyrelsens ordförande i respektive kommun, ordförande Visit Roslagen och VD Visit Roslagen samt nio representanter från civilsamhället och det lokala näringslivet.

    Kommunerna kände att man behövde stärka sitt engagemang och väcka liv i kommunernas engagemang i Roslagssamarbetet och har nu också tagit fram en destinationsstrategi.

    Kortfattat har man skapat en gemensam framtidsbild – Vision 2030 – och strategin består av fyra ledmotiv (levande landsbygd, berikande bruk, spännande småstäder, skiftande skärgård) samt fyra målområden.

    Trendspaning och nätverkande på Roslagens Destinationsdag

    Roslagen ska vara ett självklart resealternativ och företagen ska kunna tjäna pengar på sin verksamhet

    Var är Vaxholm undrar kanske någon? Sedan många år har Vaxholm ”kört sitt eget race” men destinationsrådet har öppnat upp så att det finns möjligheter även för dem att vara med.

    Sofie Gunnarsson gav oss en trendföreläsning av och som avslutning berättade Gisela Norén vad som är på gång framöver i Roslagen, nämligen detta:

    • Norrtälje fyller 400 år i år och just den här veckan (29 mars) får man finbesök av Kronprinsessan Viktoria och Prins Daniel
    • Visningsresor för bussresearrangörer
    • I juli går O-ringen av stapeln i Uppsala och där kommer Visit Roslagen att medverka så att det stora deltagarantalet även spiller över på Roslagen
    • Samarbete med Visit Sweden
    • Mycket fokus på lederna

    – Det var fantastiskt roligt att se engagemanget bland deltagare och talare. Det är med gemensamma krafter som vi utvecklar destinationen Roslagen, summerar Gisela Norén årets destinationsdag.

    Visit Roslagen

    • Text: Visit Roslagen/Jakob Norrby
    • Foto: Jakob Norrby
    Tweet
  • r360 kundträff 2026 AI, personalisering och gästnöjdhet
    2026-04-05 23:20

    Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor

    r360 samlade kunder och partners till kundträff i Stöten för nätverkande och utbyte av erfarenheter men även till workshops för att bidra till framtida utveckling

  • Nu blir det enklare för Umeåbor att resa ut i världen och för besökare att gästa Umeå. Finnair har lanserat en ny flyglinje.
    2026-04-05 16:58

    Finnair har lanserat en ny flyglinje till Umeå

    I mars lanserade Finnair en flyglinje mellan Umeå och Helsingfors via Vasa. Tillgängligheten förbättras i båda riktningar.

  • Skridskoåkning i Jämtland. Sveriges turismexport är en ljuspunkt 2025.
    2026-04-05 16:36

    Utländska turister spenderade 121,7 miljarder i Sverige 2025

    Sveriges turismexport är en ljuspunkt i svensk export 2025, med en ökning på närmare 8 procent jämfört med 2024.

  • Den 23 mars samlades hotellbranschen på Berns i Stockholm för Culinary Hotel Awards 2026.
    2026-04-04 21:22

    Här är vinnarna i Culinary Hotel Awards 2026

    Den 23 mars samlades hotellbranschen på Berns i Stockholm för Culinary Hotel Awards 2026.

  • Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen i Halmstad.
    2026-04-03 19:59

    Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad

    Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen i Halmstad.

  • Matti Ala-Outinen VD för Moder ger hotellen tid för värdskap
    2026-04-03 14:19

    AI som operatör – skapa mer utrymme för värdskap

    De flesta hotell använder idag flera olika system. Med AI kan samordningslagret mellan systemen hanteras och utrymme frigörs för mer värdskap

  • Nu har du chansen att bli vikarierande kommunikatör hos Upplev Norrköping.
    2026-04-02 15:42

    Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping

    Brinner du för att kommunicera en plats? Ta chansen att bli vikarierande kommunikatör hos Upplev Norrköping.

  • Södra Hällarna på Gotland. Visit Swedens trendspaning för 2026 visar ett förändrat resebeteende. Från tempo, status och konsumtion – till mening, tillit och livskvalitet.
    2026-04-02 14:53

    Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende

    Den alltmer osäkra bilden av världen förändrar människors syn på resande. Det visar Visit Sweden trendspaning för 2026.

  • fartyget Le Lapérouse från rederiet Ponant. Nu satsar Kalmar på kryssningar för att utveckla regionen.
    2026-04-02 14:17

    Ny strategi: Kryssningar som verktyg för att utveckla Kalmar

    Kryssningar ger inte bara intäkter till regionens besöksnäring. De kan också vara ett verktyg för att utveckla platsen enligt Kalmar.

  • Nu får de vars stora dag inte blev riktigt som planerat chansen att göra om sitt bröllop. Katrineholm ger ett otursamt par en ny chans.
    2026-03-31 19:55

    Ett misslyckat bröllop får revansch med drömbröllop i Katrineholm

    Nu ger Katrineholm ett par vars stora dag inte blev riktigt som planerat chansen att göra om sitt bröllop.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Flyger vi mot tillväxt? – Seminarium Transportföretagen Flyg
      2026-04-13
      • Stockholm
      • www.svensktnaringsliv.se/sakomraden/infrastruktur/flyger-vi-mot-tillvaxt_1250115.html
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-04-15
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-digitala-kanaler-2/
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-29 15:25

      Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?

      Det är en fråga vi på Fjällbyrån ofta återkommer till i vårt arbete med platsutveckling och besöksnäring. Inte mi...

    • 2026-03-30 06:07

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Möten/Event s...

    • 2026-03-30 02:16

      Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby

      Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby, Tärnaby Fjällhotell, m...

    • 2026-03-29 16:26

      SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski

      Påsken är en av vintersäsongens mest händelserika perioder i fjällen. På SkiStar:s destinationer i Sverige väntar...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet