onsdag 11 februari 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
    • Visita: Ökat resande inom Sverige 2026
    • Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • gästnätter
    2020-02-07 13:59

    Turismen fortsätter att öka i Sverige – Gästnätter 2019

    Turismen fortsätter att växa i Sverige. Totalt blev det 67,8 miljoner gästnätter 2019, en ökning med 4 procent eller 2,7 miljoner, jämfört med förra året.

    Under den senaste 10-årsperioden har gästnätterna i Sverige ökat med omkring 3 procent om året i genomsnitt. Det visar ny statistik från Tillväxtverket.

    Fler besökare från Tyskland

    Trenden med ett ökat resande från Tyskland till Sverige förstärktes under 2019. Gästnätter från Tyskland ökade med 11 procent jämfört med fjolåret till 3,4 miljoner vilket motsvarar 20 procent av de utländska gästnätterna.

    Sedan 2013 har Tyskland haft en stadig tillväxt med en ökning på 5 procent per år i genomsnitt. Utöver de tre storstadslänen åker tyskarna framför allt till Kalmar, Kronobergs och Jönköpings län.

    ”Sverige behåller sin ställning som ett attraktivt turistland med besökare i hela Sverige. En stor del av ökningen beror på att allt fler svenskar reser inom landet. Vi ser också att vi får betydligt fler besökare från vissa andra länder, däribland Tyskland.” Säger Kristian Seth, analyschef på Tillväxtverket.

    Storstadslänen toppar listan

    Gävleborgs län var det län som hade den största relativa ökningen av inrapporterade gästnätter under 2019. Jämfört med fjolåret ökade gästnätterna med 12 procent till totalt 1,4 miljoner.

    Sett till totala volymer är det storstadslänen som toppar listan över mest besökta regioner i Sverige, Stockholms län med 15,2 miljoner gästnätter, Västra Götalands län med 10,6 miljoner samt Skåne län med 6, 6 miljoner gästnätter.

    ”Inkvarteringsstatistiken ger företag och regioner viktig information om turismens utveckling och visar att det finns en stark tillväxtpotential både i Sverige och på utländska närmarknader.” Säger Lena Carlsson, ställföreträdande generaldirektör på Tillväxtverket.

    God beläggning på boenden

    Det totala antalet övernattningar (66 procent svenska gästnätter, 34 procent utländska gästnätter) har minskat i Värmland under 2019 med 1 procent. Men Karlstad har ökat i antal gästnätter, främst på hotell som 2019 ökat med 2 procent.

    ”Rekordåret 2018 var fantastiskt. Campingarna och hotellen har väldigt bra beläggning 2019, främst i Karlstadsregionen, och ökar i enighet med den svenska trenden.” Säger Mia Landin, VD på Visit Värmland

    I Jönköpings län ökade de svenska gästnätterna med nästan 2 procent och de utländska med nästan 6 procent. Småland ser i helheten en positiv utveckling.

    Turismen fortsätter att öka i Sverige – Gästnätter 2019
    Fotograf: Fredrik Lewander/Höga Kusten

    ”Hemestertrenden” en bidragande faktor

    I Östergötland ökade antalet kommersiella gästnätter från svenska besökare med 7 procent. En bidragande faktor till detta är troligtvis ”hemestertrenden”. Antalet gästnätter i Linköping ökade för 16:e året i rad med 7,6 procent.

    Höga Kusten noterar totalt 636,497 gästnätter vilket motsvarar en ökning med 22 procent mot tidigare all time high. På helårsbasis ökar antalet övernattningar inom camping med hela 31,1 procent mot ifjol.

    ”Ett stärkt strategiskt samarbete mellan näringen och det offentliga, tillsammans med en större medial genomslagskraft har lockat fler besökare till Höga Kusten under 2019 än någonsin tidigare.” Säger Mia Karlsson, VD för Höga Kusten Destinationsutveckling.

    I linje med en hållbar besöksnäring

    Den preliminära gästnattstatistiken 2019 för Kiruna visar en ökning på lite över 8 procent jämfört med 2018. De utländska gästnätterna såg en tillväxt på omkring 15 procent och representerade därmed 39 procent av ökningen i helhet.

    För första gången når antalet kommersiella gästnätter över 15 miljoner-strecket för Stockholms län. Det är en ökning motsvarande 4,3 procent.

    ”Utländska besökare ser Stockholm som ett tryggt och säkert resmål med intressant kulturellt utbud och upplevelser. Ökningen av gästnätter, går helt i linje med det strategiska arbetet för en hållbar besöksnäring i vår destination.” säger Caroline Strand, VD för Visit Stockholm.

    Svenskarna står för ökningen

    I Västsverige nådde boendeanläggningar för första gången över 10 miljoner kommersiella övernattningar. Det blev en ökning med nästan 450 000 jämfört med föregående år.

    ”Det globala resandet ökar för varje år. I dessa tider, när klimatdiskussionen står högst upp på agendan känns det bra att konstatera att det är svenskarna själva som står för den största ökningen av gästnätter och därefter följs av närmarknaderna Storbritannien, Nederländerna, Danmark och Tyskland.” Säger Fredrik Lindén, VD för Turistrådet Västsverige.

    Ser man istället till gästnätter per capita så placerade sig Jämtlands län i topp 2019. Under året registrerades drygt 3 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i länet.

    Statistiken från Tillväxtverket

    ◆ De svenska gästnätterna ökade med 5 procent jämfört med fjolåret till drygt 50 miljoner.

    ◆ Gästnätterna från våra nordiska grannländer ökade sammantaget med 1 procent under 2019. Danmark ökade 5 procent, Finland ökade med 1 procent och gästnätterna från Norge var oförändrade.

    ◆ Gästnätter från övriga Europa ökade med 8 procent. USA och Kina ökade med 22 respektive 17 procent. Länder från Östeuropa och Balkan växer i och med att nya flyglinjer har etablerats.

    ◆ Totalt inrapporterades 67,8 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i Sverige, en ökning med 4 procent jämfört med 2018.

    Tillväxtverkets sammanställning av Inkvarteringsstatistiken 2019 finns här

    Turismen fortsätter att öka i Sverige – Gästnätter 2019
    Fotograf: Jesper Anhede/Västsverige
    • Text: Tillväxtverket
    • Foto: Tillväxtverket
    Tweet
  • Jörlanda turistbuss - turistbussars utmaningar i städer
    2026-02-10 23:00

    Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?

    Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och de ökar i snabb takt, men kan svenska städer möta resenärernas förväntningar?

  • Invigning Malmö Börshus
    2026-02-09 05:16

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26

    Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Visita logga.
    2026-02-09 02:40

    Visita: Ökat resande inom Sverige 2026

    Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita

  • Plats - Dashboard
    2026-02-08 23:31

    Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt

    PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter

  • Inför sportlovsveckorna innebär nyheterna i SkiStar Åre bättre flöden och kortare väntetider, mer vindsäker kapacitet samt fler åktimmar.
    2026-02-08 21:10

    SkiStar – starkt snöläge inför sportlovet i Åre och Vemdalen

    SkiStar fortsätter utveckla sina destinationer. Bland annat genom en vindsäker förbindelse i Åre och ett utbyggt skidområde i Vemdalen.

  • Stufvenäs Gästgifveri - Årets Upplevelseskapare i Kalmar
    2026-02-07 22:54

    Stufvenäs Gästgifveri är Årets upplevelseskapare i Kalmar

    Motiveringen (del av): Stufvenäs Gästgifveri har utvecklats till en modern upplevelsedestination och är en förebild inom besöksnäringen

  • Göta Kanal - Ny tur med skärgård och kanalen i kombination
    2026-02-06 23:07

    Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal

    Från Nyköpings fjärdar, genom Östersjöns skärgårdar och vidare in i Göta kanal med slussning till Söderköping

  • Den 16 mars tillträder Magnus Sundling som kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board.
    2026-02-06 17:06

    Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board

    Den 16 mars tillträder erfarne Magnus Sundling som ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board.

  • Telemarksskidåkning i fjällen med hållbart flygbränsle
    2026-02-06 16:51

    Skidsporten gör det igen! Vad undrar ni? Åker hållbart!

    Världscupen i telemark i Trillevallen genomförs med en tydlig satsning på hållbart flygbränsle. Skidsporten visar att omställningen kan genomföras här och nu, i praktiken

  • Visit Sweden - vandring vid havet i Sverige
    2026-02-06 00:06

    Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025

    Tillväxten av utländsk turism och resor till Sverige 2025 bidrar tydligt till stärkt svensk export och till Sveriges BNP.

  • Veckans profil

    Jesper Högfeldt Spritmuseum

    Jesper Högfeldt

    Boknings- & Säljansvarig på Spritmuseum

    Vi har pratat med Spritmuseums ansvariga för alla möten och konferenser som berättar varför en konferens på museet sticker ut

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Digital föreläsning; Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig (Visit Sweden)
      2026-02-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig17feb
    • Möten & Event-mässan 18-19 februari 2025
      2026-02-18
      • Stockholm (Kista)
      • motenevent.se/
    • Destination Jönköping – Destinationsdagen 2026 – Save the date
      2026-03-05
      • Jönköping
    • Greentime – Inspirationsdag
      2026-03-09
      • Stockholm
      • greentime.se/aktiviteter/inspirationsdag-9-mars/
    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Ö – och Skärgårdsriksdagen – Save the date
      2026-03-18
      • ??
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-02-02 05:39

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...

    • 2026-02-05 23:37

      Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad

      Stena Line har beslutat att stänga färjelinjen mellan Halmstad i Sverige och Grenå i Danmark. Fartyget St...

    • 2026-02-06 00:06

      Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025

      Med en ökning av antalet gästnätter om 10,8 procent från 2024 och +33 procent från 2015, fortsätter tillväxten av...

    • 2026-02-02 00:43

      VR tåg prisade för bästa inrikesresor på Grand Travel Award 2026

      VR Snabbtåg kammade hem utmärkelsen ”Bästa Transport Inrikes” vid årets Grand Travel Award. Pris...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Svensk besöksnäring behöver en uppvärdering av sin betydelse för landets attraktionskraft och motståndskraft. Jag ser den som en del av den ...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet