-
Turismomsättningen ökar kring Mälaren
I städerna kring Mälaren (Eskilstuna, Västerås, Enköping och Strängnäs) har man undersökt de regionala turismeffekterna.
Under år 2016 ökade turismomsättningen med 9% och antalet årsanställda med 11,5% om man jämför med år 2015. De flesta arbetstillfällen ökar mest inom restauranger, resor / transporter och kultur och tjänster.
Totalt hade de fyra mälarstäderna totalt cirka 917 000 gästnätter på hotell, stugby, vandrarhem och camping – en ökning med 4% jämfört med år 2015. Camping står för cirka 33 procent av det totala antalet kommersiella gästnätter och har ökat med 22 procent mot föregående år.
Här spenderar turisterna sina pengar
Men vad spenderar turisterna sina pengar på kring Mälaren?- 52% på shopping
- 19% på restaurangbesök
- 12% på logi och transport
- 6% på kultur/tjänster
Samarbete – gemensam men en underutnyttjad resurs
I Västerås samarbetar Västerås Marknad & Näringsliv AB med turistföretagare och rederier vilket har framgång.”- Mälaren och vår stadsnära natur- och kulturmiljö är en för städerna gemensam resurs, men underutnyttjad i fråga om turistupplevelser. Därför är vårt samarbete med turistföretagare och rederier i fyra Mälarstäder för framtagning av nya produkter i och intill Mälaren mycket viktig”, säger Pernilla Törngren, ansvarig Tourist Information på Västerås Marknad och Näringsliv AB.
Sundbyholms gästhamn, Eskilstuna
Foto: Pierre Pocs
De flesta turister är affärsresenärer
Sex av tio besökare i de fyra mälarstäderna är affärsresenärer.”- Både Eskilstuna och Västerås Convention Bureau har under många år arbetat proaktivt med värvning av möten och kongresser. Dessutom har vi en hög koncentration av stora företag i städerna vilket alltid är gynnsamt för besöksnäringen då de genererar affärsresenärer, säger Sofie Lidholm, ansvarig för Västerås Convention Bureau på Västerås Marknad och Näringsliv AB.
Men invånarna i regionen har ökat sina dagbesök i städerna. Den gruppen av turister består ofta av personer mellan 31-65 år som besöker släkt/vänner, roar sig eller shoppar.
Antal utländska turister minskade med 3% under år 2016. De största grupperna av utländska turister är Tyskland, Norge och Finland.
”- Besöksnäringen uppvisar en mycket stark tillväxt i regionen. Privatturismen fortsätter att öka vilket bekräftar behovet av fortsatt samarbete mellan städerna för att utveckla antalet reseanledningar. Genom affärssamarbeten över kommungränserna har vi alla möjligheter att lyfta fram och paketera våra otroliga natur- och kulturupplevelser på och intill Mälaren”, säger Maria Ringström, Destinationsutvecklare, Destination Eskilstuna AB.
Så fungerar samarbetet mellan mälarstäderna
Kommunstyrelserna i Enköping, Eskilstuna, Strängnäs och Västerås kommun har tecknat en avsiktsförklaring om fördjupat samarbete mellan städerna: 4 Mälarstäder i samverkan.Syftet med avsiktsförklaringen är att utveckla gemensamma intressen och stärka och skapa mervärden för både städerna, invånarna, företagarna och besökarna.
Källor: Destination Eskilstuna, Västerås Marknad & Näringsliv
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Linus Flodin
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
Mest om Mat&Dryck, Konstateranden, beslut och rapporter samt Museer och utställningar
-
Junior VM i ishockey i Göteborg vinner Gyllene Hjulet
JVM i ishockey 2024, det första stora ishockeyevenemanget som hållbarhetscertifierades, utsågs till årets hållbara event i Gyllene Hjulet.
-
Gröna Lund premiär för Pumpen, Gnuttarna, Redhead-chips och Boba Tea
Den 26 april slog Gröna Lund upp portarna för sitt 142:a år – ett år som bjuder på en mängd roliga nyheter.
-
Spritmuseum lanserar middagsäventyret Tidsresan
Spritmuseum lanserar Tidsresan – en middagsupplevelse som fördjupar förståelsen för dryckens roll i svensk historia.
-
YH Akademin – lärande och matlagning med grön och blå mat
Tidigare i år besökte Turismnytt en klass från YH Akademin inom programmet Gastronomiledare framtidens mat och protein.
-
Tekniska museet är Årets museum 2025
Tekniska museet har utsetts till Årets museum 2025 av Sveriges Museer och ICOM. De förnyar bilden av vad ett museum kan vara.
-
Västflyg – nyetablering av flyglinje mellan Växjö Småland Airport och Bromma Stockholm Airport
Från och med juni kommer Västflyg att utöka sin verksamhet med en ny flyglinje som utgår från Växjö till Bromma i Stockholm.
-
Arknat bygger vindskydd i Nyköping – arkitektur och natur i harmoni
Arknat skapar platsunika och arkitektritade vindskydd längs Sörmlandsleden i sommar för allmänheten att nyttja.
-
Nobis Hospitality Group öppnar nytt hotell – Hagastrand
Vid Hagaparken tar ett hotell form, Hagastrand. Det är Nobis Hospitality Groups prestigeprojekt, en social wellness-destination.
-
Nästan 17 miljoner gästnätter på campingplatser 2024
Ny statistik visar att gästnätter på Sveriges campingplatser ökade till 16,7 miljoner 2024. Dessutom är det valet för europeiska turister.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang samt Konst...
-
YH Akademin – lärande och matlagning med grön och blå mat
Tidigare i år var Turismnytt och besökte YH Akademins klass Gastronomiledare framtidens mat och ...
-
Spritmuseum lanserar middagsäventyret Tidsresan
Spritmuseum lanserar Tidsresan – en middagsupplevelse som aktiverar alla sinnen, väcker minnen o...
-
Nobis Hospitality Group öppnar nytt hotell – Hagastrand
Beläget vid Brunnsviken i Hagaparken tar en ny destination form, Hagastrand. Här möts nordisk tr...
-
-
Gästbloggare
-