söndag 1 november 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Digital lösning för mer inkluderande besöksupplevelser testas under Gothenburg Horse Show 2027
    • Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
    • Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
    • Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
    • Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Ulrika Matsgård
    2021-06-18 15:05

    Ulrika Matsgård blir ny VD för flygbolaget BRA

    Efter drygt två år i BRA lämnar Geir Stormorken VD-stolen den 30 juni. Styrelsen har utsett BRA:s kommersiella chef Ulrika Matsgård till ny VD. Hon tillträder den 1 juli.

    I samband med VD-bytet intar ägaren Per G Braathen ordförandeposten i BRA:s styrelse. Geir Stormorken kommer fortsättningsvis att ingå i bolagets styrelse. Samtidigt som han går tillbaka till sitt jobb i ägarbolaget Braganza AB.

    Känns rätt att lämna stafettpinnen vidare

    Geir tillträdde som VD i BRA i mars 2019. Under perioden fram till mars 2020 ledde han, tillsammans med BRA:s ledningsgrupp, bolaget igenom en stor omstrukturering under namnet ”Ett hållbart BRA”. Programmet medförde en utfasning av jetverksamheten med en reducering av antal anställda till följd.

    När COVID-19 slog till tvingades bolaget vidare ingå en formell företagsrekonstruktion som avslutades framgångsrikt i september 2020. Den 12 maj återstartade BRA flygverksamheten igen och resultatet så här långt har överträffat förväntningarna.

    “Jag lämnar bakom mig en krävande men inspirerande period tillsammans med BRA:s fantastiska medarbetare. När vi nu går in i en ny fas med fokus på tillväxt och lönsamhet känns det helt rätt att lämna stafettpinnen vidare till Ulrika. Jag har jobbat nära henne i två år och vet att hon har den drivkraft och de erfarenheter och egenskaper som krävs i nästa fas. Jag ser fram emot att se Ulrika tillsammans med övriga ledningsgruppen utveckla bolaget vidare.” Säger Geir Stormorken.

    Varit drivande i utveckling av bolaget

    Ulrika Matsgård har en lång gedigen bakgrund från ledarroller inom IT-/telekombranschen och anställdes som kommersiell chef i BRA hösten 2017. Under sina år i bolaget har hon varit drivande i utveckling av bolagets affär, varumärke, kundnöjdhet, organisation, digitalisering och effektivisering.

    “Jag är enormt glad, tacksam och så klart ödmjuk inför att ha fått förtroendet att leda det här fina bolaget vidare i ett läge där mycket efter pandemin är ett oskrivet blad. Men det är också det jag ser mest fram emot. Att tillsammans med alla fantastiska kollegor finna vägen för hur vi skall bli ännu bättre på att ta hand om våra kunder och deras resebehov nu och framåt. Det starka kundfokuset, den höga flexibiliteten med nedslimmad kostnadsnivå och den tydliga gedigna hållbarhetsstrategin vi har med oss ut ur krisen är några exempel på varför jag känner att vi har alla möjligheter att lyckas.” Säger Ulrika Matsgård.

    En ny spännande fas i bolagets historia

    Nu står BRA i startgroparna för en ny fas i bolagets historia som handlar om att efter pandemin skapa lönsam tillväxt på en osäker marknad och i en hårt konkurensutsatt bransch och samtidigt lyfta sin hållbarhetsposition till nya höjder. Att lyckas med detta kommer att bli avgörande för bolagets framtid.

    “Geir hade jobbat med mig i ägarbolaget Braganza i över 20 år när han för två år sen klev in operativt som VD i BRA med uppdrag att strukturera om och skära kostnader. Mitt under omställningsarbetet kom pandemin som gjorde omställningsarbetet än mer utmanande. Geir har gjort ett strålande jobb då han lett bolaget genom denna kris och fram till den återstart av flygningar vi gjorde i mitten av maj.” Säger Per G Braathen, ägare av BRA. ”Ulrika har under sina snart fyra år i BRA visat på ett starkt ledarskap både kommersiellt och för organisationen. Hon har mycket energi, ett stort resultatdriv och ett outtröttligt fokus på att se möjligheter och inte hinder. Jag är därför mycket glad över att Ulrika valt att tacka ja till uppdraget som ny VD för BRA.”

    • Text: Flygbolaget BRA
    • Foto: Flygbolaget BRA
    Tweet
  • Gothenburg Horse Show blir testarena för den digitala upplevelsen AccessCity i samband med evenemangets 50-årsjubileum 2027.
    2026-10-31 18:23

    Digital lösning för mer inkluderande besöksupplevelser testas under Gothenburg Horse Show 2027

    EU-projektet European Citiverses Uniting for Inclusiveness har valt Gothenburg Horse Show som testarena för digitala AccessCity.

  • Stöten i Sälen erbjuder mer än skidåkning.
    2026-10-31 17:21

    Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen

    Med stora investeringar och flera nyheter fortsätter Stöten i Sälen att utvecklas som en destination för skidåkare i alla åldrar.

  • Upptäck smaker från västra Sörmland i Söderhallarna. Under popupen samlas mathantverk från Katrineholm, Flen och Vingåker.
    2026-10-27 18:46

    Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna

    Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en popup på Söderhallarna i Stockholm.

  • Höstlov 2026 - besöksnäring
    2026-10-26 05:46

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026

    Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027.
    2026-10-25 20:43

    Båtsamlingarna på Bassholmen är Årets Arbetslivsmuseum 2027

    Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027 för sitt bevarandearbete.

  • Granö Beckasin använder lokala och hållbara råvaror.
    2026-10-24 16:30

    Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award

    Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.

  • Det blir ett rekordår på Jönköping Konsert & Kongress 2027.
    2026-10-24 15:53

    Rekordår för kongresser i Jönköping 2027

    Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.

  • All Inclusive lanseras på SkiStar Lodge Lindvallen i Sälen i vinter.
    2026-10-24 15:24

    SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen

    Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.

  • Just nu söker Visit Sweden en Content Coordinator Knowledge Sharing. En tjänst för dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
    2026-10-22 18:16

    Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing

    Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.

  • På näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut Guldpalmen till Jimmy Brorsson Victoriasalongen.
    2026-10-22 17:08

    Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen

    På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Jobba på Visit Sweden: Content Coordinator

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Värmlands Besöksnäringsdagar 2026 – 5-6 november
      2026-11-05
      • Sunne
      • visit-varmland.ungapped.io/Events/
    • Turistrådsdagen (Turistrådet Västsverige)
      2026-11-12
      • Göteborg
      • app.bwz.se/vastsverige/b/v?event=233&ucrc=3C4CC47CAD
    • Roslagssamarbetet – Destinationsdagen 2026
      2026-11-19
      • Norrtälje
      • roslagen.se/destinationsdag-2026-anmalan/
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Regional kunskapsdag för turism- och besöksnäring i Örebro län
      2027-01-27
      • Örebro
      • orta.regionorebrolan.se/sv/tillsammans-skapar-vi-fler-besoksanledningar/regional-kunskapsdag-2027/
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-10-26 05:46

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Event samt Stöd/Insat...

    • 2026-10-24 15:24

      SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen

      Efter årtionden som ett självklart inslag på solsemestrar gör All Inclusive nu entré i den svenska fjällvärlden. ...

    • 2026-10-24 15:53

      Rekordår för kongresser i Jönköping 2027

      2027 blir ett rekordår för Jönköping som kongresstad. Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert &a...

    • 2026-10-24 16:30

      Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award

      Vilt från skogarna, hjortron, svamp och örter från naturen samt råvaror från lokala odlare. På Granö Beck...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den första tiden testat den nya a...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de goda exempel jag återkommit ti...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet