-
Utvecklas och sälj mer
Att nå ut med sina tjänster är ett av de stora utmaningarna för alla som driver småföretag inom besöksnäringen.
Möjligheterna att nå ut i bruset är många. Det är lätt att bara se på kostnaderna men det viktigaste är att se hur många nätter man måste sälja för att gå plus. Först då kan man utvärdera om det är värt kostnaden.
Det finns många möjligheter att nå ut. Ett sätt är via destinationsbolagen, via olika bokningssajter bland annat Booking, Citybreak och Tripadvisor men det finns också andra alternativ.
Affärsnätverken växer i Sverige. Där träffas man lokalt och hjälper varandra till affärer och utveckling.
Ett affärsnätverk, som drivs av BNI, träffas på Sågeriets Tillväxtcentrum på Lindholmen i Göteborg. Det innebär att de träffas regelbundet i gruppen men även att de besöker de andra grupperna runt om i Sverige. På Sågeriet har man fokus på de kvinnliga entreprenörerna där de får lära sig att bygga nätverk och marknadsföra sitt företag. För ensamföretagare blir detta också en social mötesplats. Genom personliga rekommendationer så ger man och får affärer. Företagen som är med kommer från alla typer av företag och branscher. Bara i Göteborg gjordes affärer via BNI-affärsnätverken på 115 miljoner kronor under 2014.
Om man vill åt affärsturister är detta ett ypperligt sätt då många av de deltagande företagen har kunder som behöver någonstans att bo.
Det finns många olika affärsnätverk i Sverige, det gäller att hitta det rätta konceptet som passar ens tidsschema och plånbok.
- Text: Maria Lindqvist
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Vilken kunskap saknas för att möta efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platse...
-
-
Gästbloggare
-