-
Vad innebär budgeten för svensk besöksnäring? Det ser ganska mörkt ut
Här fyller vi på allteftersom vi får in nya kommentarer till och analyser av budgeten, så gå in och läs artikeln senare under kvällen och senare i veckan så ska ni se att den har fyllts på med mer matigt innehåll.
En snabbanalys av budgeten som presenterades idag ger vid handen att den här regeringen inte tycks se värdet besöksnäringen tillför i form av skatteintäkter, ökad sysselsättning, förbättrad inkludering, exportintäkter och bättre förutsättningar för en levande landsbygd.
Några specifika punkter är det minskade anslaget till Visit Sweden med 16% jämfört med senaste budgeten, slopat fritt inträde till de statliga museerna och minskat anslag till Tillväxtverket (lite otydligt dock hur det påverkar besöksnäringsdelen av verksamheten). När det gäller transporter och infrastruktur så är det väl ömsom vin, ömsom vatten. Ökat anslag till vägunderhåll är kanske fördelaktigt för de som bil- och husvagns-/husbilsturistar men samtidigt drar man ned på järnvägsunderhållet vilket sannolikt inte resulterar i att tåget blir ett mer tillförlitligt och smidigt transportmedel.
Visit Sweden
Såhär ser kommentarerna ut från Visit Sweden:
”Det är olyckligt om den svenska staten minskar sin investering i marknadsföringen av Sverige som resmål. Den svenska besöksnäringen är viktig för att klara de utmaningar och möjligheter Sverige som land står inför och efter pandemiåren är det hård konkurrens om de internationella, så väl som de nationella besökarna” säger Susanne Andersson som är VD för Visit Sweden.
”Om anslagen tillåts fortsätta falla innebär det en inbromsning av marknadsföringen av resmålet Sverige på den internationella och nationella marknaden vilket minskar synligheten av en småskalig näring till fördel för konkurrenter. Sverige riskerar att förlora sin fina position som en av världens mest hållbara turistdestinationer och tappar viktiga marknadsandelar samt att bilden av Sverige som ett attraktivt och innovativt land försämras.”
Visita
Visitas kommentarer:
- Höjda arbetsgivaravgifter för unga slår hårt mot besöksnäringen och höjer trösklarna in på arbetsmarknaden.
- Att sänka anslagen till Visit Sweden gör det svårare för Sverige att locka besökare, vilket också leder till färre jobb.
- Regeringens satsningar på yrkesvuxenutbildningar är däremot ett besked i rätt riktning.
Transportföretagen
Såhär säger Transportföretagen:
”Transportföretagen välkomnar den extra miljard till vägunderhåll som presenterats men satsningen måste bli permanent och medel till vägunderhåll måste öka. Enligt vår studie av vägarnas skick krävs det två miljarder extra per år för att stoppa fortsatt förfall detta är alltså bara en bit på vägen.” Säger Marcus Dahlsten, VD på Transportföretagen.
”Ett ökat fokus på elektrifiering och laddinfrastruktur är bra både för vår sektor och för samhället i stort – om staten investerar innebär det också att omställningen kan öka i hastighet.”
Svensk Turism
Svensk Turism AB kritiserar det sänkta anslaget till Visit Sweden. Deras ordförande, Jonas Siljhammar kommenterar:
”Jag förväntar mig att det tillförs resurser för att Visit Sweden ska kunna marknadsföra Sverige både på den internationella och nationella marknaden. Det behövs långsiktiga investeringar i internationell marknadsföring av Sverige som besöksmål. Den svenska turismsektorn ger ett exportvärde på nästan 60 miljarder kronor och är central för att skapa jobb och tillväxt över hela landet.”
Världens länder väljer att satsa allt mer på turismrelaterad marknadsföring och en sänkning av anslaget innebär en stor risk att Sverige förlorar i den internationella konkurrensen. Redan innan beskedet i budgetpropositionen var Sverige det nordiska land som satsade minst på turismmarknadsföring per capita.
”Efter pandemin råder stenhård konkurrens om besökarna. Att sänka anslagen och därmed riskera att nå färre turister i ett läge där en hårt utsatt näring sakta återhämtar sig efter pandemin och står inför nya utmaningar är fel väg att gå.”
Vi lär få höra mer om detta de närmaste dagarna, så titta in här då och då så fyller vi på.
Här hittar ni hela budgeten ifall ni vill göra egna djupdykningar.
- Text: Jakob Norrby, Visit Sweden, Transportföretagen, Svensk Turism
- Foto: Jakob Norrby
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den fö...
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Fler invånare innebär fler potentiella kunder, men den regionala utvecklingen visar att befolkningstillväxten ...
-
-
Gästbloggare
-