-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
I dag skrivs nordisk miljömärkningshistoria på Kulturhuset i Stockholm. Nordiska Ministerrådets nordiska turismkonferens om framtidens turism blir det första evenemanget i världen med Svanens miljömärkning för event.
Diskutera framtidens hållbara turismutveckling
Att det är just denna konferens som blir först med Svanenmärkning är ingen tillfällighet. Svanen är Nordens officiella miljömärkning och lanserades av Nordiska Ministerrådet 1989. I Sverige förvaltas Svanen av Miljömärkning Sverige AB på uppdrag av Regeringen.
Nordiska Ministerrådets nordiska turismkonferens samlar beslutsfattare och initiativtagare från hela Norden för att diskutera framtidens hållbara turismutveckling. Värd för konferensen i Stockholm är Visit Sweden, med Minnesota Communication som eventpartner.
”Vi är otroligt stolta över att få vara först ut. Att genomföra ett event med så högt ställda hållbarhetskrav kräver mod, tydlig styrning och ett starkt samarbete – och det är precis vad vi har haft tillsammans med Visit Sweden och i dialog med Svanen.” Säger Helena Österberg, Account Director på Minnesota Communication.
Har stöttat och väglett genom processen
För att tillmötesgå den nya märkningens kriterier för event, har arbetet skett i nära dialog med Svanen. Miljömärkning Sverige AB har stöttat och väglett genom processen.
”Hållbarhet är en självklar och integrerad del av vårt uppdrag och vårt arbete att marknadsföra Sverige. Därför är vi extra glada att just detta evenemang blir det första som helt tillmötesgår Svanens kriterier.” Säger Susanne Andersson, VD för Visit Sweden.
Hoppas att många arrangörer kommer att följa efter
I arbetet med att utveckla kriterierna för Svanens miljömärkning har Miljömärkning Sverige AB sett ett stort intresse från eventbranschens aktörer i Norden. Det bådar gott för framtidens evenemang. Då Svanen är ett trovärdigt sätt att kommunicera utmärkt miljöprestanda.
”Stort grattis till Nordic Tourism Conference som är först ut med att klara Svanens krav för event! Våra krav fokuserar på att minska miljö- och klimatpåverkan från allt det som hör till ett event – som mat och dryck, energi, transporter, engångsmaterial, avfallshantering och mycket mer. Vi hoppas att många arrangörer kommer att följa efter, och att vi kommer att få uppleva massor av Svanenmärkta event framöver!” Säger Sara Bergman, kriteriechef på Miljömärkning Sverige AB.
Här kan ni läsa mer om Visit Sweden på Turismnytt.
- Text: Visit Sweden
- Foto: Jakob Norrby
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
Järvsö stärker sin position som en destination för återhämtning, naturupplevelser och välbefinnande när S...
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Den brittiska konstfotografen Kirsty Mitchell utställning Wonderland har berört människor globalt. Våren 2027 pre...
-
-
Gästbloggare
-