-
Vikingar ska locka polska barnfamiljer till Trelleborg
Visit Trelleborg och TTline samverkar för att locka polska barnfamiljer till destinationen med vikingatida upplevelser vid Trelleborgen och Fotevikens Vikingamuseum. Med historiska miljöer och nutida vikingar ska Trelleborg på Skånes sydkust göra ett avtryck på den polska turistkartan.
Upplevelser där historia och kultur blandas med äventyr
Visit Trelleborg har inlett en samverkan med den polska marknadsavdelningen på färjerederiet TTline. Detta för att marknadsföra Trelleborg på Skånes sydkust som en familjevänlig destination med historiska inslag. Fokus ligger på den vikingatida historien och den unika upplevelsen som vikingaborgen Trelleborgen erbjuder besökare.
TTline ser stor potential i att använda Trelleborgen och det närliggande museet Fotevikens Vikingamuseum, för att locka barnfamiljer i Polen till Trelleborg och unika upplevelser där historia och kultur blandas med äventyr.
”Vi är i början av en intressant samverkan som kommer att lyfta Trelleborg och Skånes sydkust som en destination där besökarna inte bara får uppleva en fascinerande historia, utan även leva sig in i vikingatidens värld på riktigt. Trelleborgen och Fotevikens Vikingamuseum är platser där den vikingatida historien kommer till liv. Där man kan känna historiens anda och möta nutida vikingar som levandegör miljöerna.” Säger Petra Strandberg, utvecklingsstrateg på Visit Trelleborg.
60 entusiaster från fyra lokala vikingaföreningar
För att möta TTlines behov har Visit Trelleborg stäckt ut en hand till den skånska reenactmentrörelsen. Människor med ett stort historiskt intresse som har som hobby att återskapa vikingatidens hantverk, stridskonst och klädedräkter.
”Gensvaret är överväldigande! På bara en vecka har vi fått ihop ca 60 entusiaster från fyra lokala vikingaföreningar som under helgen kommer till Trelleborg för att filmas och fotograferas till kampanjmaterialet. En del av inspelningarna kommer att göras på Trelleborgen och i Trelleborgs hamn, medan andra delar sker vid Fotevikens Vikingamuseum.” Berättar Petra.
En attraktiv familjedestination för den polska målgruppen
Visit Trelleborg ser positivt på möjligheten till samverkan med TTline. Som ett steg mot att utveckla nya, lokala reseanledningar och därmed skapa ökat kundunderlag för besöksnäringen under hela året.
Polens ekonomi har vuxit stadigt de senaste åren, och fortsätter att gå framåt. Med en befolkning på nästan 40 miljoner och en direkt färjelinje Świnoujście-Trelleborg, är den skånska sydkusten en attraktiv och lättillgänglig destination för polska barnfamiljer.
Under 2025 kommer arbetet att fortsätta för att med unika erbjudanden lyfta fram Trelleborgs rika historia för att locka fler besökare och stärka positionen som en attraktiv familjedestination för den polska målgruppen.
Här kan ni läsa mer om Trelleborg på Turismnytt.
- Text: Visit Trelleborg
- Foto: Apelöga
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
När sportlovsveckorna nu är i full gång på de svenska fjälldestinationerna ställs logistik och gästupplev...
-
Mikael på Invite svarar på frågor om den digitala gästresan
Vad gör dig till rätt person i din position? Min styrka är att jag förstår besöksnäringen från ...
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, Arbetets museum i Norrköping och Röhsska museet i Göteborg ...
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Vi på Turismnytt var lite nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så vi skick...
-
-
Gästbloggare
-