onsdag 24 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
    • Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
    • Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
    • Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Vikingaupplevelser på Trelleborgen ska locka polska barnfamiljer till destinationen via ett samarbete med rederiet TTline.
    2024-11-18 21:15

    Vikingar ska locka polska barnfamiljer till Trelleborg

    Visit Trelleborg och TTline samverkar för att locka polska barnfamiljer till destinationen med vikingatida upplevelser vid Trelleborgen och Fotevikens Vikingamuseum. Med historiska miljöer och nutida vikingar ska Trelleborg på Skånes sydkust göra ett avtryck på den polska turistkartan.

    Upplevelser där historia och kultur blandas med äventyr

    Visit Trelleborg har inlett en samverkan med den polska marknadsavdelningen på färjerederiet TTline. Detta för att marknadsföra Trelleborg på Skånes sydkust som en familjevänlig destination med historiska inslag. Fokus ligger på den vikingatida historien och den unika upplevelsen som vikingaborgen Trelleborgen erbjuder besökare.

    TTline ser stor potential i att använda Trelleborgen och det närliggande museet Fotevikens Vikingamuseum, för att locka barnfamiljer i Polen till Trelleborg och unika upplevelser där historia och kultur blandas med äventyr.

    ”Vi är i början av en intressant samverkan som kommer att lyfta Trelleborg och Skånes sydkust som en destination där besökarna inte bara får uppleva en fascinerande historia, utan även leva sig in i vikingatidens värld på riktigt. Trelleborgen och Fotevikens Vikingamuseum är platser där den vikingatida historien kommer till liv. Där man kan känna historiens anda och möta nutida vikingar som levandegör miljöerna.” Säger Petra Strandberg, utvecklingsstrateg på Visit Trelleborg.

    60 entusiaster från fyra lokala vikingaföreningar

    För att möta TTlines behov har Visit Trelleborg stäckt ut en hand till den skånska reenactmentrörelsen. Människor med ett stort historiskt intresse som har som hobby att återskapa vikingatidens hantverk, stridskonst och klädedräkter.

    ”Gensvaret är överväldigande! På bara en vecka har vi fått ihop ca 60 entusiaster från fyra lokala vikingaföreningar som under helgen kommer till Trelleborg för att filmas och fotograferas till kampanjmaterialet. En del av inspelningarna kommer att göras på Trelleborgen och i Trelleborgs hamn, medan andra delar sker vid Fotevikens Vikingamuseum.” Berättar Petra.

    En attraktiv familjedestination för den polska målgruppen

    Visit Trelleborg ser positivt på möjligheten till samverkan med TTline. Som ett steg mot att utveckla nya, lokala reseanledningar och därmed skapa ökat kundunderlag för besöksnäringen under hela året.

    Polens ekonomi har vuxit stadigt de senaste åren, och fortsätter att gå framåt. Med en befolkning på nästan 40 miljoner och en direkt färjelinje Świnoujście-Trelleborg, är den skånska sydkusten en attraktiv och lättillgänglig destination för polska barnfamiljer.

    Under 2025 kommer arbetet att fortsätta för att med unika erbjudanden lyfta fram Trelleborgs rika historia för att locka fler besökare och stärka positionen som en attraktiv familjedestination för den polska målgruppen.

    Här kan ni läsa mer om Trelleborg på Turismnytt.

    • Text: Visit Trelleborg
    • Foto: Apelöga
    Tweet
  • Kossor är tillbaka som sommarjobbare i Järvsöbacken för att beta och bidra till den biologiska mångfalden.
    2026-06-24 21:03

    Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken

    Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.

  • Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen. I mitten: Andreas Carlson med regeringens nya strategi. Till vänster: moderator Fredrik Kämpfe, branschchef Transportföretagen flyg. Till höger Jonas Hagelqvist, VD Transportföretagen.
    2026-06-24 18:47

    Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen

    Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.

  • Alica Andersson med den lokala stjärnkocken Sofia B. Olsson på restaurang Vrå. De är med i en Youtube-serie om Göteborgs matupplevelser.
    2026-06-23 23:58

    Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser

    Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.

  • Bulan i debattartikel om turistavgift
    2026-06-22 20:57

    Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den

    I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas

  • Visit Halland - Varberg - besöksnäring
    2026-06-22 04:02

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026

    Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Sveriges Bussföretag meddelar att Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage. Ett förslag som de välkomnar.
    2026-06-21 21:47

    Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage

    Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.

  • Marcus Ståhl har varit i Finland och inspirerats till platsutveckling av bland annat deras bibliotek
    2026-06-21 21:24

    Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling

    Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling

  • Tack vare frivilliga swishbidrag för Höga Kustens kartmagasin, så kan flera skolklasser i området få en utflykt till naturum och lära sig mer om världsarvet.
    2026-06-20 18:44

    Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten

    Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.

  • Järntorget i Göteborg. Destinationsbolaget har släppt maj månadens lägesbild om besöksnäringen.
    2026-06-20 17:59

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026

    Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.

  • Sveriges Bussföretag - bussgrupper
    2026-06-20 00:39

    Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper

    Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål om de hade större kunskap om behoven så att de kunde träffa rätt från början

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-15 04:29

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...

    • 2026-06-16 23:50

      Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj

      I maj 2026 ökade antalet belagda hotellrum med knappt 1 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Genomsnittspr...

    • 2026-06-17 23:22

      Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer

      Ett starkt värdskap formas i varje möte mellan människor. I Destination Sigtuna pågår ett långsi...

    • 2026-06-18 23:06

      SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ

      Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet