-
Vildmarkskällan – nyrenoverat spa med infinitypool på Vildmarkshotellet
Inför sitt 60-årsjubileum tar Destination Kolmården nästa stora steg med lanseringen av Vildmarkskällan – en spektakulär nyhet på Vildmarkshotellet med infinitypool och havsutsikt.
Satsningen, på hela 40 miljoner kronor, befäster Kolmården som en destination oavsett säsong och lockar både konferensgäster och familjer.
Året-runt-uppvärmda infinitypoolen är unik i sitt slag
Vildmarkshotellet är välkänt i Sverige, både som en destination för konferenser och en favorit bland barnfamiljer. I samband med Kolmårdens 60-årsjubileum lanserar de en av sina mest betydande investeringar hittills: det nyrenoverade spaet Vildmarkskällan.
På två våningsplan erbjuder det allt från en året-runt-uppvärmd infinitypool och rogivande bastu till fotspa, relaxavdelning och flera pooler – allt inramat av vildmarkens mäktiga landskap och storslagen havsutsikt. Här kan gästerna koppla av i en exklusiv och naturnära miljö. Vid spa-baren serveras noga utvalda drinkar och snacks.
”Vår vision är att skapa en oförglömlig upplevelse där gästerna verkligen känner naturens kraft och närhet. Med Vildmarkskällan höjer vi nivån för svenska spa- och hotellmiljöer. Den året-runt-uppvärmda infinitypoolen, unik i sitt slag, låter våra gäster uppleva naturen på ett sätt som sällan erbjuds i Sverige.” Säger Christine Karmfalk, VD för Kolmården och Vildmarkshotellet.
Spaanläggningen riktar sig till flera målgrupper
Vildmarkskällan riktar sig till flera målgrupper och erbjuder något för alla. För företag och konferensgäster skapas en inspirerande miljö som kombinerar avkoppling och produktivitet. På dagtid välkomnas barnfamiljer som vill njuta av upplevelser tillsammans. Medan kvällstid är anpassad för familjer med äldre barn över 13 år, där en mer lugn och exklusiv atmosfär står i fokus.
”Vi är extra glada över att kunna erbjuda en exklusiv spaupplevelse för föräldrar med tonårsbarn. En målgrupp som vanligtvis inte är välkomna till svenska spaanläggningar som oftast har en åldersgräns på 18 år. Oavsett målgrupp erbjuder Vildmarkskällan en unik upplevelse som kombinerar kvalitet, modern design och naturens närhet.” Avslutar Christine Karmfalk.
Investeringen görs tillsammans med Pandox
Investeringen, på hela 40 miljoner kronor, görs tillsammans med hyresvärden Pandox. Vars långsiktiga investeringar bidrar till att stärka Destination Kolmården och skapa nya upplevelser för framtiden.
Lanseringen av Vildmarkskällan följer på investeringen av Trollskogen (Sveriges största tematiserade lekpark, premiär 2025). Det är en del av storsatsningarna som Destination Kolmården genomför inför sitt jubileumsår. Vildmarkskällan öppnar för allmänheten i januari 2025.
Här kan ni läsa mer om Kolmården på Turismnytt.
- Text: Kolmården
- Foto: Kolmården
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
Från utsålda konserter på Ullevi till festivaler och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller sommaren 2026 med musik.
-
Countryside Hotels – weekendboom under 2026
Countryside Hotels ökar omsättningen under första kvartalet 2026. Statistik visar att många yngre svenskar bokar en weekend.
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapp...
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
Den 9 maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och resta...
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Nu är det klart att Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Den 28 augusti kan invånare ...
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter och teoriprov i fel stad. Turister och utställningar som åkt vilse. Efter en efterlysning på sociala...
-
-
Gästbloggare
-