-
Vilken betydelse kommer Göteborgs hamn ha för turismen?
Många ställer sig frågan vilken betydelse Göteborgs hamn kommer att ha för turismen i staden.
Invånare erbjuds turer med båt för att lära sig mer om hamnen. Detta är ett sätt att informera befolkningen om dess möjligheter och att vara ambassadörer för staden.
Den 2 juni 2015 presenteras detaljplanen för Frihamnen. I arbetet har många parter fått säga sitt och intresset har varit stort. Flertalet workshops har genomförts bland annat med skolungdomar och föreningar.
Syftet är att skapa en socialt blandad stadsdel och som kan skapa fler arbetstillfällen. Man vill ta vara på läget vid vattnet och ha båttrafik och pirar som är tillgängliga för alla.
För de som vill engagera sig finns möjligheter att göra det framöver också.
Om man tittar ur ett turistiskt perspektiv så kan man konstatera att Göteborgs hamn har två kryssningsterminaler, en i Frihamnen som är centralt placerad och en i Arendal. Det är i Arendal som de stora kryssningsfartygen lägger till. Kryssningsresenärerna spenderar 60 miljoner kronor per år i Göteborg. Under 2014 anlöpte 73 fartyg.
Men det är inte bara de stora kryssningsfartygen som bidrar till turismen. Det är många som åker med sina egna småbåtar och skärgårdsbåtarna och inte att glömma bort Stena Lines fartyg som går från Danmark och Tyskland till Göteborg.
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 -25
Veckans nyheter om svensk besöksnäring, denna vecka mest under Destination, Boende och Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Destination Östersund nominerade till pris för Bästa Värdskap 2024
Destination Östersund är nominerade till Visitas pris för Bästa Värdskap 2024. Totalt är det tolv som tävlar om utmärkelsen.
-
Allt för Sjön 2025 – en inspirerande mässa med sikte på framtiden
Den 88:e upplagen av båtmässan Allt för Sjön har nyligen avslutats. Tusentals besökare samlades för att fira sjölivets glädje.
-
Turismpris får nytt namn – Arctic Sweden Tourism Award öppet för nomineringar
Swedish Lapland Visitors Boards eget turismpris har fått nytt namn. Det heter nu Arctic Sweden Tourism Award, och nomineringen står öppen.
-
Liseberg kommenterar Statens Haverikommissions rapport om branden på Oceana
Statens Haverikommission har avslutat utredningen av branden på Oceana 2024 och har presenterat sin slutrapport. Liseberg kommenterar den.
-
Efter rekordåret – Finnlines utökar upplevelsen ombord
Finnlines fartyg satte nytt passagerarrekord i 2024. Nu lanserar de nya kulinariska upplevelser och ett utökat underhållningsutbud.
-
SkiStar ansluter sig till Nästa generation Sverige
SkiStar är stolta över att delta i det ideella initiativet Nästa generation Sverige genom att erbjuda SAO-jobb till ungdomar.
-
Pandox förvärvar nybyggda Elite Hotel Frost i Kiruna
Pandox AB har tecknat ett avtal om förvärv av nybyggda Elite Hotel Frost i centrala Kiruna. Hotellet beräknas öppna i juni 2025.
-
Ny restaurang på Garveriet – matupplevelser i hjärtat av Floda
Garveriet i Lerum får nytt liv när en ny restaurang öppnar sina dörrar i sommar. Bakom satsningen står ett team med rötter i Floda.
-
Countryside Hotels – Nynäs Havsbad erbjuder Stockholmsupplevelser
Countryside Hotels stärker nu sitt utbud i Stockholmsområdet med Nynäs Havsbad, som blir en del av organisationen.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Taktikon – prispsykologi och hur det påverkar kundbeteenden
Prissättning handlar inte bara om siffror, det handlar om perception, känslor och beteende. Detta blogginlägg frå...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination och Stöd/Insatser/Utm...
-
SkiStar vinner Business Model Awards – Årets Affärsmodell
SkiStar har tilldelats det prestigefyllda priset Business Model Awards 2025 i kategorin Årets Af...
-
Camilla Freedeke, tillträdande VD för Destination Kalmar AB
Camilla Freedeke, idag chef för socialförvaltningen Kalmar kommun, blir från och med den 1 maj ny VD för Destinat...
-
-
Gästbloggare
-