söndag 15 februari 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Halmstad växlar upp med ny cykelsatsning och fokus på ”outdoor”
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – januari 2026
    • Långsiktighet och tydliga förutsättningar när Arctic Sweden Visitors Board AB fortsätter arbetet framåt
    • Outdoor Festival tar ett strategiskt kliv mot destinationer och naturturism
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • I början av 2025 invigs Landskronas kallbadhus i Skåne. Ett av besöksmålen som Visit Sweden tipsar om.
    2024-12-19 16:26

    Visit Sweden tipsar om nya resmål och upplevelser i Sverige 2025

    Den som har siktet inställt på att besöka Sverige för att ta del av nya besöksmål nästa år kommer inte att bli besviken! Enligt Visit Sweden väntar en rad härliga boenden, nya restauranger och oförglömliga evenemang där både tradition och innovation erbjuder en blandning av det välbekanta och det överraskande.

    Utbudet av nyheter i Sverige är stort under 2025

    Visit Swedens senaste Målgruppsundersökning bland nordiska resenärer visar att en önskan om att uppleva svenska städer samt att ta del av kulinariska och kulturella upplevelser ligger högt upp på listan över vad man vill göra på en Sverigesemester. Även den lättillgängliga svenska naturen, och de aktiviteter den möjliggör, fortsätter att attrahera besökare.

    Utbudet av nyheter i Sverige är stort under 2025. Från restauranger i världsklass och naturnära boenden till inspirerande kulturattraktioner och jubileum – här finns något för alla!

    Nedan följer några exempel på vad som väntar i Sverige nästa år.

    Nya Hotell och Restauranger

    Västsverige

    ◆ Hjortviken är Sveriges första country club som öppnar i januari. Belägen vid en sjö nära Göteborg erbjuder denna resort 150 rum, två pooler och ett kök som kombinerar spanska och svenska smaker. På Hjortviken erbjuds goda möjligheter till utomhusaktiviteter och en unik ”offline”-upplevelse.

    ◆ Hyatt Place Göteborg Central öppnar under våren och erbjuder 300 rum, inklusive sviter, precis vid Göteborgs centralstation. Hotellet har även en restaurang och en lobbybar där gäster kan njuta av god mat och dryck.

    ◆ EXO i Karlatornet slår upp dörrarna i vår och blir Skandinaviens högst belägna restaurang – på 69:e våningen i Karlatornet, Göteborg. På EXO kommer man kunna äta gott samt njuta av en svindlade utsikt över Göteborg på ett observationsdäck 220 meter över havet.

    Mellersta Sverige

    ◆ Hernö Gin Hotel i Härnösand öppnar i februari och är ett hotell dedikerat till premiumgin. Hotellet erbjuder 120 rum, barer och en restaurang med utsikt över hav och stad.

    ◆ Stockholm Stadshotell. Sveriges första Relais & Châteaux-hotell, öppnar den 25 januari i Stockholm. Här möts historisk arkitektur och modern lyx i en förstklassig restaurang och en exklusiv wellnessavdelning.

    ◆ Waxholms Hotell. Detta anrika hotell i kuststaden Vaxholm har fått nya ägare i Stefan Strömberg och Jesper Ahlbom. Med en tydlig vision strävar man efter att förvandla det 120 år gamla landmärket till en modern destination för mat och livsstil. I slutet av 2025 väntas dörrarna slå upp.

    ◆ Hagastrand, Stockholm. Beläget nära Hagaparken i Stockholm, kommer gäster kunna njuta av wellness, natur och modern lyx. Hotellet är inrymt i Solna kasernen och erbjuder ett 2 500 kvm stort spa, utomhusaktiviteter och toppmoderna mötesutrymmen. Perfekt för både fritids- och affärsresenärer.

    Södra Sverige

    ◆ Pensionat Furuhem är Michelinkocken Magnus Nilssons nya restaurang och Bed & Breakfast. Pensionatet öppnar våren 2025 i Båstad och blandar fine dining med mysigt boende.

    ◆ Vallens Säteri. Detta historiska hotell nära Båstad återöppnas i maj 2025 och kommer att ha 33 rum och konferensutrymmen.

    Inspirerande Kulturupplevelser

    ◆ Hilma af Klints Ateljé öppnar i sommar på Adelsö utanför Stockholm och blir det första globala centret tillägnat den svenska konstnären Hilma af Klint. Centret kommer att lyfta konstnärens arv och erbjuda ett residensprogram för konstnärer.

    ◆ Landskrona Kallbadhus. I början av 2025 invigs Landskronas efterlängtade kallbadhus i Skåne. Genom stora glasväggar kan besökarna njuta av en storslagen utsikt över Öresund och Köpenhamn. Kallbadhus, som inspirerats av 1800-talets kontinentala kurorter, är än idag en uppskattad tradition.

    ◆ ”Ecstasy! Den svenska divan” på Millesgården. I februari förvandlas konsthallen på Millesgården till en utställning tillägnad det kvinnliga och queera. Skådespelaren och dragartisten Robert Fux har kurerat ”EXTAS! Den svenska divan” som presenterar originalkostymer, föremål och berättelser från ett sextiotal svenska divor.

    Event och Jubileum

    ◆ Hundagility World Championship i Kalmar. I september står Kalmar värd för det prestigefyllda evenemanget med 700 tävlande från 55 länder.

    ◆ Hansadagarna i Visby. I juni står Visby värd för Hansadagarna där man firar det historiska Hansaförbundet. Evenemanget sammanför representanter från städer i hela Europa och erbjuder en möjlighet att ta del av kultur, marknader, seminarier och nätverkande.

    ◆ Kattegattledens 10-årsjubileum. Den 6 juni firas 10-årsjubileum av Sveriges fantastiska kustcykelled Kattegattleden. Den 390 kilometer långa leden, som 2018 utsågs till ”Årets cykelled i Europa”, sträcker sig från Göteborg till Helsingborg.

    ◆ Pippi Långstrump fyller 80 år! År 2025 firas 80 år med Astrid Lindgrens ikoniska karaktär Pippi Långstrump. Med sitt eldröda hår, omaka strumpor och oändliga fantasi debuterade Pippi 1945, och sedan dess har hon fascinerat och charmat generationer av läsare. Astrid Lindgren AB firar med en jubileumskampanj.

    Här kan ni läsa mer om Visit Sweden på Turismnytt.

    • Text: Visit Sweden
    • Foto: magazinA Architects download.
    Tweet
  • Kattegattleden - Destination Halmstad
    2026-02-14 12:31

    Halmstad växlar upp med ny cykelsatsning och fokus på ”outdoor”

    En flerårig satsning på cykelturism och i vår lanseras även Halmstad Outdoor Weekend

  • Den starka utvecklingen i Göteborg under 2025 följde med in i det nya året visar statistik.
    2026-02-13 17:51

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – januari 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild av besöksnäringen. Den starka utvecklingen under 2025 följde med in i Januari.

  • Swedish Lapland Tourism Board blir Arctic Sweden Tourism Board
    2026-02-12 17:49

    Långsiktighet och tydliga förutsättningar när Arctic Sweden Visitors Board AB fortsätter arbetet framåt

    Tar sömlöst över verksamheten från ekonomiska föreningen Swedish Lapland Visitors Board

  • Gästikland x Outdoor Festival
    2026-02-12 10:29

    Outdoor Festival tar ett strategiskt kliv mot destinationer och naturturism

    Utvecklar sig från att ha varit en ren konsumentnära festival med fokus på friluftsliv och outdoor till att även lyfta besöksnäringen

  • Finnlines välkomnade över en miljon passagerare under 2025.
    2026-02-11 18:43

    Över 1 miljon passagerare reste med Finnlines 2025

    Finnlines satsning på ombordupplevelsen samt linjenätverket bidrog till att antalet passagerare ökade med 9 procent under 2025.

  • Åre skidåkare och gondolen
    2026-02-11 16:02

    Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven

    SkiStar erbjuder något för alla - Lågprisliftkort i begränsade områden och mycket för pengarna för den som väljer att ha tillgång till allt

  • Jörlanda turistbuss - turistbussars utmaningar i städer
    2026-02-10 23:00

    Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?

    Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och de ökar i snabb takt, men kan svenska städer möta resenärernas förväntningar?

  • Invigning Malmö Börshus
    2026-02-09 05:16

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26

    Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Visita logga.
    2026-02-09 02:40

    Visita: Ökat resande inom Sverige 2026

    Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita

  • Plats - Dashboard
    2026-02-08 23:31

    Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt

    PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter

  • Veckans profil

    Jesper Högfeldt Spritmuseum

    Jesper Högfeldt

    Boknings- & Säljansvarig på Spritmuseum

    Vi har pratat med Spritmuseums ansvariga för alla möten och konferenser som berättar varför en konferens på museet sticker ut

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Digital föreläsning; Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig (Visit Sweden)
      2026-02-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig17feb
    • Möten & Event-mässan 18-19 februari 2025
      2026-02-18
      • Stockholm (Kista)
      • motenevent.se/
    • Destination Jönköping – Destinationsdagen 2026 – Save the date
      2026-03-05
      • Jönköping
    • Greentime – Inspirationsdag
      2026-03-09
      • Stockholm
      • greentime.se/aktiviteter/inspirationsdag-9-mars/
    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Ö – och Skärgårdsriksdagen – Save the date
      2026-03-18
      • ??
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-02-06 23:07

      Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal

      Svenska Hurtigrutten, en ny heldagskryssning som tar resenärerna genom några av Sveriges mest storslagna...

    • 2026-02-06 00:06

      Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025

      Med en ökning av antalet gästnätter om 10,8 procent från 2024 och +33 procent från 2015, fortsätter tillväxten av...

    • 2026-02-08 23:31

      Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt

      Kraven på datadrivet beslutsfattande ökar snabbt inom besöksnäringen. Att kunna visa effekt, prioritera rätt ...

    • 2026-02-06 17:06

      Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board

      Den 16 mars tillträder Magnus Sundling som kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board....

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Svensk besöksnäring behöver en uppvärdering av sin betydelse för landets attraktionskraft och motståndskraft. Jag ser den som en del av den ...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet