-
Visita begär förlängning av stödåtgärder och lyfter svek mot nöjesparker
Visita är positiva till förslaget regeringen givit på omställningsstöd för mars och april, men det behöver förlängas så att även maj och juni omfattas, säger de i ett pressmeddelande. Krisen är fortsatt akut. Flera hotell och restauranger gapar tomma och det råder oro inför sommaren på campinganläggningar.
I ett annat pressmeddelande menar de att den svenska regeringen nu har svikit nöjesparkerna. Trots att anläggningar flera gånger har presenterat detaljerade planer för hur de ska öppna på ett ansvarsfullt sätt vägrar Justitiedepartementet att lyssna. Detta kan komma att påverka närmare 5000 sommarjobb.
Besöksnäringen begär förlängning av stödåtgärder
Det är positivt att reserestriktionerna inom Sverige tagits bort, men krisen för besöksnäringen är fortsatt akut enligt Visitas VD, Jonas Siljhammar.
”Minst 30 000 personer har varslats eller förlorat sina anställningar och för att undvika fler konkurser och massarbetslöshet behöver regeringens stödpaket till företagen förlängas.” säger Jonas i en kommentar.
Visita begär följande åtgärder från regeringen:
1. Omställningsstödet behöver gälla även maj och juni.
Visita är positiva till förslaget på omställningsstöd, men det behöver förlängas så att även maj och juni omfattas. Förlängningen ska vara med samma takbelopp och villkor som under den första perioden.
2. Förlängd nedsättning av arbetsgivaravgifterna.
Den tillfälliga nedsättningen behöver förlängas. Befintlig nedsättning bör förlängas med de tak och restriktioner på löner som nu gäller. Dock behöver systemet förändras så att inte nedsättningen är beroende av vilken organisationsform företagen valt.
3. Systemet för hyresreduceringar behöver nyttjas fullt ut samt förlängas.
Regeringens lanserade stödpaket kring hyror behöver börja nyttjas i större utsträckning och förlängas över Q3 2020. Det är viktigt att både privata och offentliga hyresvärdar inser situationens allvar och sitt eget ansvar.
Regeringen sviker sommarjobben och nöjesparkerna
Trots att nöjesanläggningar runt om i Sverige har presenterat trygga och detaljerade planer på hur en öppning av parken skulle gå till så vägrar regeringen att lyssna.
Därför tvingas nöjesparkerna inom bara några dagar att fatta beslut om att ställa in årets säsong och om närmare 5 000 sommarjobb går förlorade. Detta i en tid då arbetslösheten, inte minst för unga, skjuter i höjden.
”Regeringens totala ointresse för de jobb som de svenska nöjesparkerna ger är ett stort svek.” Säger Jonas Siljhammar. ”Varje dag som går förvärras situationen. Nöjesparkerna är motorer för den övriga turismen i närområdet och regeringens ovilja att lyssna hotar nu företagen och tusentals arbetstillfällen. Det är särskilt anmärkningsvärt i ljuset av att nöjesparker nu tillåts öppna i våra grannländer.”
Bakgrund:
Det innebär ingen större smittorisk att besöka varken nöjesparker eller djurparker än att vistas ute i stadsmiljö. Men samtidigt som nöjesparker och djurparker har identiska möjligheter till distanshållning har förbudet skiljt mellan dem, vilket beror på hur lagen är formulerad.
En öppning av nöjesparkerna skulle således inte handla om någon lättnad i Folkhälsomyndighetens regler och rekommendationer. Riktlinjerna för en ansvarsfull öppning av nöjesparkerna har utarbetats av Svenska Nöjesparkföreningen i samråd med deras internationella branschorganisation IAAPA.
Det är värt att nämna att samma riktlinjer tillåter flertalet övriga europeiska nöjesparker att öppna.
Riktlinjerna innebär:
1. Att vidta extra hygienmetoder för både medarbetare och gäster.
2. Att säkerställa tydlig information genom utbildade medarbetare och tydliga instruktioner till gäster.
3. Att hålla avstånd genom att begränsa antal gäster vid samma tidpunkt, differentiera ankomsttiderna, införa virtuella köer och ta bort programpunkter för att minska risken för folksamling.
Tivolinöjen som undantas från begränsningen på antalet deltagare ska dessutom säkerställa att antalet deltagare inte överstiger en deltagare per fyra kvadratmeter, vilket blivit internationell standard för att säkerställa social distansering i nöjesparker.
Fler nyheter från Visita på Turismnytt
- Text: Visita & Isa Mörk
- Foto: Visita
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – oktober 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild av besöksnäringen. Utvecklingen för destinationen fortsätter att vara positiv.
-
Upplevelser som utvecklar platser – slutkonferens för Interreg-projektet Upplevelsenäring
Projektet har varit ett gränsöverskridande samarbete mellan Trollhättan, Lysekil och Fredrikstad
-
Starkt bokningstryck inför SkiStars säsongsöppning – rekordintresse för jul och nyår i fjällen – uppdaterad
Gynnsam kalender som ger många skiddagar på få semesterdagar i jul och nyår märks i bokningsläget på Skistars destinationer
-
Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer
Allt fler resenärer söker, jämför och bokar digitalt. Med Visit Swedens nya guide lär du dig steg för steg hur du stärker din digitala närvaro – och får fler bokningar på köpet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
Mest under Destination, Transport/Infrastruktur/Mobilitet samt Stöd/utmärkelser/initiativ
-
Julstaden Göteborg lyser upp – här är höjdpunkterna
När vintermörkret sänker sig över Göteborg tänds Julstaden som i år bjuder på både nya och välkända inslag för alla åldrar.
-
HRF – husbilssemestrar ger bra klirr i kommunkassan
Hur stor roll spelar egentligen husbilsturismen för en kommuns lokala näringsliv? Mycket visar HRF:s årliga undersökning.
-
Nyköping satsar på friluftslivet – upp 18 platser i Årets friluftskommun
Kommunen har satsat på ett långsiktigt och strategiskt arbete, med målet att göra friluftslivet mer tillgängligt för alla.
-
Visita – tilltagande ökningstakt på hotellmarknaden i oktober
I oktober ökade antalet belagda hotellrum med 6 procent jämfört med samma månad 2024. Det visar en stark utveckling enligt Visita.
-
Parks and Resorts – besöksrekord under Halloween i nöjesparkerna
Gröna Lund, Kolmården och Furuvik som ingår i Parks and Resorts har alla slagit besöksrekord under årets Halloween-säsong.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Julstaden Göteborg lyser upp – här är höjdpunkterna
När mörkret sänker sig över Göteborg tänds Julstaden som i år bjuder på både nya och välkända inslag. Från storsl...
-
Outdoor Festival satsar på ny B2B-del – Nordic Connect Travel anlitas för att utveckla mötesplatsen för branschen
Outdoor Festival fortsätter att växa, och till 2027 introduceras en helt ny B2B-del. För att utveckla och driva ...
-
Turistrådet Västsverige – Årets Hållbarhetskliv 2025 till Lights in Alingsås och Stiftelsen Läckö Slott
Vinnare av Årets Hållbarhetskliv 2025 är Lights in Alingsås (kommunalt initiativ) och Stiftelsen Läckö S...
-
+Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
Destinationsbolaget +Katrineholm söker nu efter en driven marknadsförare med stark genomförandef...
-
-
Gästbloggare
-