torsdag 15 oktober 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
    • Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Visita
    2020-03-23 18:58

    Visita – Besöksnäringen begär ytterligare räddningspaket

    Visita ser att coronavirusets effekter slår med full kraft mot besöksnäringens företag och jobb. Redan berörs över 25 000 personer genom att de redan har varslats, kommer bli det i närtid eller genom att deras anställning, i form av till exempel extrajobb, avslutats.

    Detta i den näring som i särklass anställer störst andel från grupper som har svårt att ta sig in på arbetsmarknaden, unga och utrikes födda. Situationen är akut och på sikt blir följderna katastrofala för hela samhället.

    ”Besöksnäringen befinner sig i djup kris. Hotell och restauranger håller på att tömmas och vi ser tusentals personer i näringen varslas. De åtgärder regeringen presenterat hittills går i rätt riktning, men det räcker inte. Alltför liten del av de hittills föreslagna åtgärderna når besöksnäringens företag.” Säger Jonas Siljhammar, VD på Visita.

    Visita begär följande åtgärder

    Visita begär följande för att konkurser och massuppsägningar ska kunna undvikas:

    1. Ett system för permitteringar som täcker hela lönekostnaderna för företagen
    2. Slopa arbetsgivaravgifterna tillfälligt
    3. Hyreskostnaderna måste lättas från företagen!
    4. Staten måste garantera medel till framförallt småföretagen
    5. Upprätta en Corona-fond där drabbade företag kan ansöka om stöd, framförallt kopplat till restriktioner och beslut som fattas av staten
    6. Allokera allmänna medel för återbetalningar enligt paketreselagen

    Besöksnäringen behöver stöd här och nu

    Visita vill också peka på de förslag vi fört fram i de övriga dialoger vi haft med företrädare för staten, bland annat att omedelbart förändra alkohollagens krav på matutbud, ett omedelbart stopp för Skatteverkets uttag av kontrollavgifter och att tillfälliga betalningssvårigheter/likviditetsproblem till följd av rådande ekonomiska situation inte ska ligga till grund för ingripande mot innehavare av serveringstillstånd.

    Vidare är det av största vikt att de redan beslutade åtgärderna införs skyndsamt samt att de utformas på ett sätt som minimerar den administrativa och ekonomiska bördan för företagen. Vi ser många företag i vår bransch som har gått från 100 till 0 över en natt. Det går inte att ta höjd för. Besöksnäringen behöver stöd här och nu och det kan inte vänta.

    Visitas förslag för att undvika konkurser och massuppsägningar:

    1. Ett system för permitteringar som täcker hela lönekostnaderna för företagen

    För att minska den största kostnadsposten i företagen – personalkostnaderna – behöver staten täcka 100 procent av kostnaderna för permitterad personal. Detta bör även omfatta familjeföretag.

    Staten har i sina förslag hittills fokuserat på stöd till medarbetarna. Behovet av stöd till företagare och deras familjer är lika stort. Besöksnäringen består till stor del av familjeföretag och dessa kan inte använda sig av det nuvarande förslaget till korttidspermitteringar.

    2. Slopa arbetsgivaravgifterna tillfälligt

    I detta akuta läge kan besöksnäringen inte betala avgifter för människor som inte arbetar. Därför behöver arbetsgivaravgifterna slopas tillfälligt i åtminstone 3 månader.

    3. Hyreskostnaderna måste lättas från företagen!

    Efter personalkostnaderna är hyreskostnaderna den största fasta utgiftsposten för företagen inom besöksnäringen. Lokalerna hyrs för att bedriva en verksamhet och den verksamheten står i många fall just nu helt still utan att företagaren själv kan påverka situationen.

    Med tanke på det akuta läget behöver både fastighetsägare och stat kraftfullt bidra för att minska antalet konkursansökningar och uppsägningar.

    4. Staten måste garantera medel till framförallt småföretagen

    Staten ska inte medverka till att hårt drabbade företag skjuter kostnader på framtiden och bygger upp ett skuldberg. Likviditetsåtgärder behöver således i möjligaste mån utgöras av kontanta bidrag, inte banklån.

    För de fall där lån utgår behöver dessa också kunna nå småföretagen, inte minst inom besöksnäringen. Därför krävs statliga lånegarantier och möjlighet till överbryggningslån.  Räntan på dessa lån måste vara låg.

    5. Upprätta en Corona-fond där drabbade företag kan ansöka om stöd, framförallt kopplat till restriktioner och beslut som fattas av staten

    Vi har all förståelse och den största respekt för att fokus nu ligger på att minska smittspridningen och värna människors hälsa. Åtgärder för att minska resandet och antalet möten får dock stora konsekvenser för besöksnäringen och det behöver finnas möjlighet till stöd för de företag som direkt drabbas av beslut som staten fattar, till exempel vad avser mötesrestriktioner.

    Staten behöver inrätta ett system liknande det danska, det vill säga en fond eller liknande, där företag kan ansöka om stöd i förhållande till de intäktsbortfall man de facto upplever.

    6. Allokera allmänna medel för återbetalningar enligt paketreselagen

    Minst en tredjedel av besöksnäringens företag säljer paketresor. Under rådande förhållanden saknar dessa företag, varav majoriteten dessutom är små, helt den likviditet som krävs för att hantera eventuella återbetalningar som kan aktualiseras.

    Det krävs därför att drabbade resenärer under en tid framöver ges möjlighet att söka ersättning av staten för eventuella avbokade eller inställda paketresor till följd av Corona och därtill kopplade effekter och beslut. På detta sätt kan företagen ges stöd och konsumenter samtidigt hållas skadeslösa under dessa svåra omständigheter.

    • Text: Visita
    • Foto: Visita
    Tweet
  • Nu är finalisterna för Årets Uppstickare och Värmlands Turismpris utsedda. Övre raden fr v: Cozy Glasscafé, Sukha Nordic Retreats och Unike Finnskogen. Nedre raden fr v: Bomstadbaden Camping, Kulinarika och Vänervård.
    2026-10-14 16:41

    De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare

    Nu är det klart vilka besöksnäringsaktörer som är finalister till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026.

  • Botaniska trädgården i Göteborg. September hade en svagare utveckling i år än 2025.
    2026-10-14 16:08

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Sommaren slog rekord, men september visade svagare siffror.

  • Smaka på stan i Skövde - besöksnäring
    2026-10-12 03:12

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026

    Mest om Destination, Evenemang, Mat och Dryck samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Den 9 oktober öppnade parken för allmänheten, men Turismnytt besökte pressvisningen av Halloween på Gröna Lund några dagar innan.
    2026-10-11 21:37

    Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter

    Den 9 oktober öppnade parken för allmänheten, men Turismnytt besökte pressvisningen av Halloween på Gröna Lund några dagar innan.

  • Placebranders Day 2026
    2026-10-11 20:55

    Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day

    Platsutvecklare och destinationsföreträdare samlades i Höga Kusten där kanske den viktigaste lärdomen var, inte att strategier har blivit mindre viktiga, utan att kraven på genomförandet har ökat

  • Jönköping fortsätter att stärka sin position som en attraktiv sommardestination.
    2026-10-11 18:55

    Stark sommar för Jönköping – nytt rekord för antalet gästnätter

    Jönköping stärker sin position som en attraktiv destination. Statistik visar att antalet kommersiella gästnätter slog rekord under sommaren.

  • Hus i byn Skanör. Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out.
    2026-10-10 18:56

    Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer

    Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin. Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out.

  • Antalet gästnätter på Värmland campingar ökade med mer än fem procent jämfört med förra sommaren.
    2026-10-10 16:22

    Fler internationella gäster valde Värmland i sommar

    Årets sommarsäsong var stark för Värmland. Totalt registrerades ca 1 115 000 gästnätter. En ökning med 3,6 procent jämfört med 2025.

  • Östersund tar ytterligare steg i GDS-Index och placerar sig nu på plats 33. Det är en förbättring från plats 36 år 2025 och plats 52 år 2024.
    2026-10-08 15:05

    Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33

    Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.

  • Högbondens fyr i Höga Kusten.
    2026-10-08 14:36

    10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp

    År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Roslagssamarbetet – Destinationsdag
      2026-11-19
      • Norrtälje
      • roslagen.se/destinationsdag-2026-anmalan/
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-10-08 14:36

      10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp

      För tio år sedan lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals resenärer kommit s...

    • 2026-10-12 03:12

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang, Mat o...

    • 2026-10-11 20:55

      Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day

      Hur går man från platsstrategier och varumärkesplattformar till verklig utveckling? Det var en av huvudfr...

    • 2026-10-08 15:05

      Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33

      Östersund tar ytterligare ett steg i årets Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) o...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de goda exempel jag återkommit ti...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet