-
Visita – det nya lönegolvet hotar kompetensförsörjningen
Den 15 februari överlämnades utredningen om en behovsprövad arbetskraftsinvandring till regeringen. Visita ser med stor oro över utredningens förslag om att införa ett nytt lönegolv för arbetskraftsinvandrare på motsvarande medianlön i Sverige.
”Om utredningens förslag blir verklighet kommer det kraftigt försvåra möjligheten till arbetskraftinvandring för besöksnäringen. Vilket skulle slå hårt mot kompetensförsörjningen. Politiker ska inte lägga sig i lönebildningen. Det ansvaret har arbetsmarknadens parter och det har tjänat Sverige väl.” Säger Jonas Siljhammar, VD för Visita.
Måste göra skillnad på asylinvandring och arbetskraftinvandring
”Sverige har stora integrationsproblem men man måste göra skillnad på asylinvandring och arbetskraftinvandring. Att en person från ett annat land arbetar är inte ett samhällsproblem. Att arbetsgivare anställer personer från andra sidan jordklotet beror på att arbetskraften i Sverige inte finns i tillräckligt stor utsträckning.” Fortsätter Jonas Siljhammar.
”Självklart ska all form av arbetsrelaterat fusk och missbruk mötas med kraftiga reaktioner från samhället. Men fusk åtgärdas bäst genom ökade kontroller och skärpta påföljder inte genom att hindra människor att komma till Sverige för att arbeta och bidra till samhället.” Avslutar Jonas Siljhammar.
Läs mer om Visita på Turismnytt här.
- Text: Visita
- Foto: Visita
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Båtsamlingarna på Bassholmen är Årets Arbetslivsmuseum 2027
Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027 för sitt bevarandearbete.
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den fö...
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Vill du ha en spännande roll på Visit Sweden? Just nu söker bolaget en Content Coordinator Knowl...
-
-
Gästbloggare
-