-
Visita – Kent vände hotellmarknaden i mars
Antalet sålda hotellrum i Sverige ökade i mars med drygt 3 procent och hotellrumspriserna ökade ungefär lika mycket, jämfört med samma månad förra året. Av storstäderna ökade efterfrågan tydligt i Stockholm med drygt 5 procent. Medan Göteborg och Malmö tappade med 4 respektive 5 procent. Detta visar statistik från Visita.
Konserter i Stockholm vände utvecklingen
Utvecklingen under mars månad sticker ut. De första 3 veckorna präglades av negativa utvecklingstal på hotellmarknaden som helhet: 1–20 mars minskade antalet sålda rum med drygt 4 procent, jämfört med i fjol. Det tyder på en generellt svag konsumtionsutveckling i svensk ekonomi.
Den sista veckan i mars förändrades dock utvecklingen tydligt. Vilket vände hela månadsutfallet till en ökning på drygt 3 procent. Det finns två samverkande förklaringar till detta. Dels en kalendereffekt som tycks ha att göra med en naturligt lägre efterfrågan under jämförelseperioden på grund av påsklov förra året. Dels en onaturligt hög efterfrågan i Stockholmsregionen till följd av Kents konserter. Dessa två effekter gjorde att logiintäkterna under den sista veckan steg med över 100 procent i Stockholms kommun jämfört med förra året.
”Kents konserter var ett välbehövligt tillskott för Stockholms hotellmarknad. Men tyvärr kan ökningen snarast liknas vid ett tomtebloss. Just nu präglas utvecklingen av låg tillväxt, hög arbetslöshet, höga, stigande kostnadsnivåer och minskad optimism bland hushållen.” Säger Thomas Jakobsson, chefsekonom på Visita.
Den internationella ekonomin påverkar
Den internationella ekonomin utmärks just nu av osäkerhet, med lågkonjunktur som följd. Dessutom har den svenska kronan på kort tid stärkts i förhållande till både dollar och euro. Detta gör svenska hotellrum dyrare för utländska gäster och kan komma att påverka hotellmarknaden negativt.
”När vi nu inte kan vänta mer stimulans ifrån Riksbanken faller ett desto större ansvar på regeringen. Utöver åtgärder för att få fart på den inhemska konsumtionen bör regeringen återställa arbetsgivaravgifterna för unga. Inte minst eftersom ungdomsarbetslösheten är rekordhög.” Avslutar Thomas Jakobsson.

Information om statistiken
*Anledningen till att data presenteras för 1-28 i varje månad är att förbättra jämförbarheten genom att undvika veckodagseffekter på en hel månad. Då efterfrågan naturligt pendlar över veckan och en månad sträcker sig över mer än fyra veckor.
Data är preliminära och avser ett urval av 726 öppna hotell i Sverige. Data är inte kalenderkorrigerade och tar inte hänsyn till vilka veckodagar olika högtider eller lov infaller på.
Läs mer om Visita på Turismnytt här.
- Text: Visita
- Foto: Visita
-
SkiStar samarbetar med OKQ8 för att minska gästernas klimatavtryck
SkiStar och OKQ8 vill göra det billigare att tanka förnybar diesel på vägen till fjällen
-
Bakslag för nattågstrafiken till Norrbotten
Trafikverket har aviserat att Norrbotten framöver ska trafikeras av ett nattåg, i stället för två som i dagsläget
-
Naturturismföretagen stärker ekonomin – redo att möta Jordbruksverket i rätten
Föreningens likviditet är nu säkrad inför rättsprocessen mot Jordbruksverket
-
Stora Karlsö vinnare av Stora turismpriset 2025
En av världens äldsta naturskyddade platser – och samtidigt en modell för framtidens hållbara besöksnäring
-
Marcus Eldh bloggar: Guiden som resurs för levande vandringsleder
De som inte har så stor vana av naturen behöver guider
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025
Mest under Destination, Boende, Tåg samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Hällsnäs storsatsar – 32 nya rum med naturen som inspiration
Hällsnäs utanför Göteborg fortsätter att utvecklas. 32 nya hotellrum har byggts med naturen som inspirationskälla.
-
Besöksnäringen i arktiska Sverige kliver fram – Arctic Sweden Visitors Board AB bildas
Swedish Lapland Visitors Board går från att vara en ekonomisk förening till ett regionalägt bolag: Arctic Sweden Visitors Board AB.
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
Från årsskiftet införs nya regler - Om du undrar om och hur du påverkas finns svaren här
-
Debatt – Enklare tillstånd kan få camping att blomstra ytterligare
Trots alla positiva effekter som svensk camping ger ser Camping nätverket i Riksdagen, HRF, SCR och First Camp hinder som skapats i onödan.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Stena Line, SkiStar och Sembo lanserar nya skidsemesterlösningar
De senaste åren har danskarna i allt högre grad valt de svenska fjällen som sin vinterfavorit. Nu gör Ste...
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
När börjar de nya reglerna gälla? Riksdagen har nu beslutat att anta ny lagstiftning för delägare i fåma...
-
Outdoor Festival satsar på destinationer och naturturism i Sverige
Outdoor Festival går nu in på sitt femte år på Djurgården i Stockholm och tar samtidigt ett strategiskt k...
-
Supersatsningen mitt under pandemin – så lyckades Hotel Kung Carl
Coronapandemins första år och runt om i landet tvingas hotell slå igen, men Hotel Kung Carl går i rakt ...
-
-
Gästbloggare
-