-
Ystadföretagare vill se fler kryssningar i staden framöver
De kryssningar som Ystads kommun välkomnade i somras har fått väldigt god respons bland stadens näringsidkare – och hos besökarna har Ystad fått toppbetyg! En undersökning, genomförd av Tourism in Skåne och Ystad Kommun, visar att kryssningarna uppfattas skapa stort värde för Ystad och Österlen.
En ökning av kunder de dagar fartygen anlöpt
Studien som kartlagt besökarnas beteende, attityder och rörelsemönster, ska användas som underlag för framtida insatser och för att stödja den lokala näringens utveckling kring hållbart företagande.
Intervjuer som genomförts med stadens näringsidkare vittnar om en markant ökning av kunder de dagar fartygen anlöpt, och en ökad omsättning på i snitt 15 procent. Totalt genererade sommarens tio kryssningsanlöp närmare 8 miljoner kronor i omsättning. Ett välkommet uppsving i en tid präglad av pandemin.
En majoritet önskar att kryssningarna blir fler framöver, och de ser en positiv påverkan både på den egna verksamheten och för Ystad och Österlen som destination.
Ingen är missnöjd med sin vistelse i staden
Bland kryssningsresenärerna är det idel lovord över Ystad. Framförallt lyfts den pittoreska stadskärnan fram, med fin arkitektur och mysig stämning. Andra saker som uppmärksammas är de guidade turerna, den trevliga atmosfären och besök på restaurang eller kafé.
Bilden av Ystad är väldigt samstämmig med vad som framkom vid en undersökning i somras, då boende och besökare intervjuades på stan.
Två av tre kryssningsresenärer blir ambassadörer för Ystad och kommer sprida vidare ett positivt budskap till familj, vänner och bekanta. Hela 94 procent ger betyget 4 eller 5 på en femgradig skala. Ingen är missnöjd med sin vistelse i Ystad.
Net Promotor Score, som är ett mått på kundlojalitet, låg på 61, vilket anses mycket högt! (se fakta om NPS nedan)
Ystad som besöksdestination för fler kryssningar
Även om det finns en spridning är målgruppen förhållandevis homogen och består till största delen av medelålders par utan barn från Stockholmsregionen. De är vana kryssningsresenärer men har inte besökt Ystad förut.
“Den höga nöjdheten och den stora andelen besökare som blir ambassadörer för Ystad visar på en god potential att satsa på Ystad som besöksdestination för fler kryssningar framöver.” Säger Marie Holmström, Turistchef Ystads kommun.
“Möjligheterna för näringsidkare att öka sin omsättning handlar till exempel om att öka shoppingen genom attraktiva produkter och erbjudanden. Under sommarens besök ägnade sig bara var tredje besökare åt shopping. Den förhållandevis homogena målgruppen gör det enklare att nå ut via marknadsföring.” Säger Sara Brynskog, BI- och Kommunikationschef på Tourism in Skåne AB.
Runt var tionde resenär deltog i någon av de arrangerade utflykter som färjerederiet anordnade. Den populäraste utflykten var att delta på en guidad stadsvandring i Ystad, följt av en utflykt till Ales stenar och Dag Hammarskjölds Backåkra.
Specifika besöksmål kan sannolikt locka fler genom attraktiva utställningar eller aktiviteter.
Fakta om Net Promoter Score (NPS)
NPS är en metod för att beräkna nyckeltal för nöjdhet. För att få fram värdet på NPS så räknar man andelen Ambassadörer och drar sedan bort andelen Kritiker. Det innebär att värdet kan bli mellan -100 till 100.
En poäng runt 30 brukar ses som mycket bra. En poäng på 50 är utmärkt, och över 70 är exceptionellt. NPS för besöket i Ystad är 61
Fakta om undersökningarna
Datainsamling avseende besökarna genomfördes genom personliga intervjuer på plats, i samband med ombordstigning efter vistelsen. Intervjuerna genomfördes av Norstat Sverige AB, med stöd av webbenkäter på datorplatta
Totalt genomfördes 411 intervjuer fördelade över fyra av de tio anlöpen.
Datainsamling avseende näringsidkarna genomfördes av Point, genom semikvalitativa intervjuer över telefon, dvs. en kombination av frågor med fasta svarsalternativ och öppna, berättande frågor. Det var även Point som analyserade båda undersökningarna.
Totalt genomfördes 16 intervjuer, fördelade över: Restaurang/kafé 6 intervjuer, Butiker 6 intervjuer, Sevärdhet/turism 4 intervjuer
- Text: Tourism in Skåne
- Foto: Tourism in Skåne
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Konstateranden/Rapporter och Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – Fortsatt tillväxt på svenska hotell
Antalet belagda hotellrum ökade med 3% på den svenska hotellmarknaden i september, vilket gav 8% högre intäkter jämfört med samma period 2025
-
Marcus Eldh – Så namnger du dina aktiviteter och paket
Marcus Eldh bloggar om hur man namnger en aktivitet eller paket så att den blir mer attraktiv – med bra och dåliga exempel från hela Europa
-
First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust
First Camp Group förvärvar verksamheterna Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats i Skåne.
-
Swedavia gör historisk satsning på Arlanda – nya villkor ska stärka Sveriges flyg
Från januari 2027 inför Swedavia en ny modell för flygbolagens avgifter. Det ska stärka inrikestrafiken och Arlandas utveckling.
-
Ny naturupplevelse inom regenerativ turism lanseras i Umeåregionen
En ny upplevelse i Umeåregionen från WildSweden och Rewilding Sweden ger besökare möjlighet att upptäcka naturen och vårda den.
-
Digital lösning för mer inkluderande besöksupplevelser testas under Gothenburg Horse Show 2027
EU-projektet European Citiverses Uniting for Inclusiveness har valt Gothenburg Horse Show som testarena för digitala AccessCity.
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Med stora investeringar och flera nyheter fortsätter Stöten i Sälen att utvecklas som en destination för skidåkare i alla åldrar.
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en popup på Söderhallarna i Stockholm.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Event samt Stöd/Insat...
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Sälens bästa skidåkning blir ännu bättre! Med stora investeringar och flera spännande nyheter fortsätter ...
-
First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust
First Camp Group förvärvar Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats. När affä...
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en gastronom...
-
-
Gästbloggare
-