-
Flygbolag får nya ägare
En ny konstellation av ägare från Sverige, Åland och Finland tar över flygbolaget Nextjet med de tillhörande bolagen Nextjet Sverige AB, Nextjet AB och Sweports AB. Man tar också över varumärket Höga Kusten Flyg som består av Katternö AB* och Air Åland. En av Nextjets grundare och VD Magnus Ivarsson kvarstår som ägare.
De tidigare ägarna är sedan 2012 det lokala näringslivet i Örnsköldsvik genom HKF Resor AB och Höga Kusten Flyg AB har haft sitt ägande med syfte att upprätthålla trafiken till Stockholm Arlanda.
Nextjet, grundat 2003, flög i fjol drygt 400.000 passagerare mellan 18 destinationer från Tromsö i norr till Jönköping i söder. 2010 började Nextjet utföra flygningarna åt Air Åland på rutten Arlanda-Mariehamn-Åbo, 2014 introducerades flighter mellan Arlanda och Kronoby.
Målet för de nya ägarna är att utveckla flygförbindelserna så att de svarar bättre mot de behov som finns regionalt. Affären beskrivs som det första steget i en ambition där ägarbasen ska breddas ytterligare i syfte att fortsätta utveckla den regionala flygtrafiken mellan Sverige och Finland med Arlanda som ett nav.
”- Med en stabil flygproduktion mellan Örnsköldsvik och Arlanda i över åtta år har vi väl uppnått vårt mål genom Höga Kusten Flyg och känner oss trygga i att kunna sälja verksamheten vidare till aktörer som kan fortsätta att leverera en bra flygförbindelse”, säger Jan-Olof Backman, styrelseordförande HKF Resor.
”- Den nya ägarkonstellationen gör att vi får in ny kraft och möjligheter till satsningar för att sakta men säkert kunna växa ytterligare. Klart är att linjen Örnsköldsvik-Arlanda fortsatt kommer att vara viktig för verksamheten”, säger Magnus Ivarsson.
*Katternö AB är en ledande energikoncern med verksamhet både i Österbotten och Härjedalen, går enligt styrelseordföranden Peter Boström med som ägare för att kunna vara med och anpassa flygförbindelserna utgående från de behov som finns regionalt.
Källa: Nextjet
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Next Jet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som längtar efter att utforska Funäsfj...
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internatione...
-
-
Gästbloggare
-