-
Sverige får en ny snöfabrik – i Vallåsen
Hur kan man driva en framgångsrik skidanläggning i Halland?
På Vallåsen i Halland har Branäsgruppen invigt en snöfabrik. Syftet är att erbjuda sina skidåkande gäster en längre skisäsong och att bli bäst i Norden på att spara och producera snö. Men det finns utmaningar.
Klimatet i Halland är inte det optimala för att driva en skidanläggning. Dygnen med minusgrader är för få vilket gör arbetet med snöbeläggning svårplanerat. När skall man ha öppet respektive stängt? Det medför att det blir svårt att schemalägga personalens arbetstider – och att rekrytera. Ingen snö betyder inga intäkter.
Snöfabriken har skapats genom ett projekt som heter ”Spara Snö” som man arbetat med inom Branäsgruppen de senaste åren. Projektet har innefattat alla anläggningar i Branäsgruppens ägo: Branäs, Kungsberget, Vallåsen och Ulricehamn Ski Center, Ånnaboda/Storstenshöjden och Tolvmannabacken. Målet med projektet är att över sommarmånaderna kunna spara en grund för kommande säsongs snöläggning, en besparing i både tid och pengar.
Så går snöproduktionen till i Vallåsens snöfabrik
I den nya snöfabriken i Vallåsen kommer man att kunna producera snö även när det är plusgrader utomhus. Själva produktionen kommer att pågå mellan oktober och april. Snömaskinen kan producera 210 kubikmeter snö per dygn – cirka 147 lastbilsflak per vecka. Detta kräver att renheten i vattnet är bra och därför har man borrat ett hål istället för att ta vatten från närliggande vattendrag. Mängden vatten som behövs är relativ låg och det vatten som används rinner tillbaka ner i källan.
Bolaget har tillsammans med företaget Peak Innovation tagit fram en plan för att snöproduktionen skall ha minsta möjliga miljöpåverkan. Branäsgruppen har som policy att man bara använder energi från förnyelsebara källor.
Snöfabriken i Vallåsen har bidragit till att skapa två helårstjänster.
I år kan Vallåsen öppna för skidåkning redan den 1 november. Därefter ägnas resten av säsongen av att bättra på skidunderlaget successivt så man kan ha öppet även under påsk.
Investeringen i snöfabriken har gått loss på 7,5 miljoner kronor.
Snöfabriken har tillsammans med övriga satsningar i projektet runt snön skapat utrymme för två helårstjänster på Vallåsen.
Källa: Branäsgruppen
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Branäsgruppen
-
Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Vilken kunskap saknas för att möta efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platse...
-
-
Gästbloggare
-