-
STUA samlade mat- och besöksnäringsföretag till en dag om digitala lösningar och finansiering
I veckan samlade STUA till en nyttig, inspirerande och informativ dag på Ulvhälls Herrgård i Strängnäs om hur besöksnäringsföretag och mathantverkare/-producenter kan utvecklas, samverka och även hitta kapital för att utveckla verksamheten.
Fyra spaningar
Dagen började med fyra spaningar (om mat) från Anna Norström.
- Ju smalare koncept desto roligare. Exempel – ”Lick it up” (restaurangkoncept där man slickar i sig smakerna i flytande form) och Punk Royal i Stockholm/Köpenhamn där ”crazy” kan sägas gälla både råvaror, tillagning och presentation.
- Mer grönt i fokus
- Känn dig som hemma – möblera med individer
- Svensk/Nordisk gastronomi i fokus
Företag som kan vara till hjälp
Därefter fick vi veta mer om några företag som på olika sätt kan hjälpa till att underlätta tillvaron för entreprenörer och företagare inom besöks- och matnäringarna.
Först ut var Stockfiller vars tjänst gör det lättare för främst dagligvaruhandeln, men även hotell och restauranger, att beställa varor/produkter från mindre leverantörer. Tjänsten är ett nav mellan inköpare och leverantörer och man samarbetar redan med Sörmländsk mat på bordet.
Därefter fick vi höra den spännande historien om hur Snowfall blev en världsledande aktör inom mjukvarulösningar för rese- och transportföretag. Man har de senaste tio åren hjälpt SAS med många kommersiella IT-lösningar, så även för MTR Express sedan starten. Man har också hjälpt SAS och American Airlines att få igång WiFi ombord. Man är affärskonsulter som löser affärsproblem med hjälp av IT.
Visit North, med Thomas Brühl, Visit Swedens tidigare VD som ordförande, presenterade sin tjänst som rullas ut inom kort. Den hjälper besöksnäringsföretag att på ett mycket snabbt och smidigt sätt skapa produkter och snabbt bli digitalt synliga med dessa så att de når ut via ett stort antal digitala kanaler i hela världen.
Finansiering
Efter en timmes workshop med nämnda företag samt lunch fortsatte dagen med finansieringstips från Björn Larsson från IRP by Beels som jobbar med att förbereda startups inför möten med investerare. Något nedslående för både startups och investerare kanske, men den krassa verkligheten är att bara en av tio startups överlever och blir framgångsrika företag som ger avkastning till dem som investerat i dem. Ju tidigare en investerare går in desto större blir också avkastningskravet. Det påverkar också investerarnas sätt att se på en startup varför den här typen av rådgivning är viktig.
Efter detta kom Thomas Karlsson som berättade hur Sörmlandsfonden fungerar och vad de kan göra och bidra med. De är en regional fond som tillsammans med ett affärsängelnätverk kan gå in i företag med finansiering om man bedömer det vara en bra satsning.Företagare och entreprenörer pitchade
Nästa punkt på programmet var en möjlighet för ett antal företag och entreprenörer att ”pitcha”, det vill säga presentera sitt företag/sin idé och tala om vilken typ av stöd/finansiering de var i behov av.
Först ut var Projekt Sweetspot som var Katrineholms Golfklubbs helägda driftbolags projekt för att utöka tjänsteutbudet.
Nästa projekt var Coral Road som är en hotellbokningssajt helt fokuserad på hållbart boende. Man hade redan startat verksamhet i Asien med början i grundarens hemland Indonesien. Planen var dock att göra verksamheten global.
Därefter fick vi höra Hanna Anfelter berätta om sin resesajt Reform Travel som också har hållbarhetsfokus. Hon vill bidra till positiv samhällsförändring med turismen som motor. Det ligger helt rätt i tiden och kan man bara hitta rätt utbud och en fungerande affärsmodell kan den här typen av sajter lyckas bra.
Sedan fick vi höra Lisa Evertsson Norrevik berätta om sitt företag Storyspot som är en plattform där de som har en historia att berätta kan möta dem som vill få information. De har redan samarbete med fler destinationer och företag som ser det som en bra möjlighet att väcka nyfikenhet och locka till besök.
Gröntainer berättade om sitt projekt att ta fram ”nyckelfärdiga” odlingsfabriker där man kan odla färskvaror, utan naturligt solljus, med hjälp av hydroponisk odling och en robotteknik kallad FarmBot. Odlingen kan gå från frö till färdig råvara på enbart sex veckor. Detta skulle kunna innebära att man i framtiden kan odla mat runt hörnet i en standardcontainer.
Marinbiologen Matilda Olstorpe presenterade sitt företag som redan kommit ganska långt på vägen men hade en tydlig plan för nästa steg och hur mycket kapital som krävdes för det. Hon driver en odling av hållbara jätteräkor i ett slutet system på land i Lysekil. Redan nu levererar man stora mängder räkor till flera av de bästa restaurangerna i Sverige och även bland annat Grand Hotel i Stockholm.
Sist fick vi höra om Foodloopz som minskar matsvinnet genom att förmedla större partier som inte går att sälja via de vanliga kanalerna till andra aktörer som kan se till att det kommer till nytta istället för att destrueras. Hon visade också ett par andra idéer som hon hade kommit ganska långt med. Bland annat att ge vin som annars skulle bli svinn, ett nytt liv.Turismnytt kommer framöver att berätta mer om några av dessa spännande projekt och entreprenörer.
- Text: Jakob Norrby
- Foto: STUA
-
Slutreplik: Byt inte namn på en skatt och kalla det lösningen
Slutreplik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Mest om Destination, Museer och utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.
-
Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö
Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Lars-Börje ”Bulan” Eriksson tror i denna replik att han och Visita kan vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs
-
Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Flera entreprenörer har de senaste åren valt att investera och utveckla nya besöksverksamheter på Kinnekulle. All...
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
-
Gästbloggare
-