-
Höga Kusten på topp 3 bland platser svenskar helst vill besöka
Var får besökarna det trevligaste bemötandet? Jo, i Höga Kusten, visar en ny gästundersökning som Research One genomfört på uppdrag av SNDMO (Swedish Network of Destination Management Organisations).
Höga Kusten har också tagit sig in och landat på plats tre för städer/platser besökare helst vill resa till, endast Stockholm och Göteborg kommer före.
Vissa besöksmål klarade sig bättre än andra
Undersökningen ”Resa i Sverige 2020” har genomförts efter en annorlunda sommar. Den syftar bland annat till att följa upp coronapandemins effekter på resandet i Sverige under 2020. Över 7 000 personer har deltagit i undersökningen och 38 olika städer/platser är med i studien.
Sommaren 2020 var sommaren då svenskarna semestrade på hemmaplan. Inte minst i Höga Kusten där rekordmånga semestrade i juli. Enligt undersökningen klarade sig fyra olika kategorier av besöksmål/destinationer sig bättre än andra.
♦ Naturturismdestinationer.
♦ Sol- och baddestinationer, främst vid kusten.
♦ Mindre besöksmål på landsbygden.
♦ Klassiska resmål som ligger högt upp i svenskarnas kollektiva medvetande.”När reselättnaderna kom i mitten på juni anade vi att Höga Kustens erbjudande med stora ytor och storslagen natur skulle locka besökare. Alla vi som jobbar inom besöksnäringen har lagt och lägger mycket fokus på att Höga Kusten ska vara ett tryggt, säkert och välkomnande resmål.” Säger Maria Lundkvist, Verksamhetsledare för Höga Kusten Turistservice.
Bästa bemötandet i Höga Kusten
Ett fint kvitto på att Höga Kusten Turistservice är duktiga på värdskap är att de nyligen vann ”Bästa Värdskap inom Besöksservice 2020.” Ett nytt pris som delas ut av Visita och Besöksservicerådet.
Destinationens goda värdskap syns även i undersökningen och Höga Kusten toppar listan när det kommer till trevligast bemötande. Gällande atmosfären hamnar Höga Kusten på en hedrande andra plats efter Öland.
”Tillsammans med näringen har vi länge arbetat med ett gott värdskap. Därför är det extra glädjande att se att undersökningen visar att ett trevligt bemötande hamnar på första plats när det kommer till faktorer som påverkar vilken plats/stad man semestrar i.” Fortsätter Maria.”Fantastiskt bra betyg som vi alla kan vara stolta över. Näringen i Höga Kusten med restauranger, boenden och aktivitetsbolag lägger, speciellt i dessa tider, ner all sin tid och hjärta i verksamheterna och på att ge besökarna en positiv upplevelse. Det här visar att våra besökare ser och uppskattar det.” Säger Mikael Englund, Verksamhetsledare för Höga Kusten Turism.
Höga Kustens besökare vill återvända
Det mesta tyder på att svenskarna i huvudsak kommer att semestra i Sverige även sommaren 2021. På frågan vilken plats/stad man helst vill åka tillbaka till hamnar Höga Kusten på en andra plats med 4,4 av 5 möjliga.
”Fantastiskt kul! Nöjda besökare kommer tillbaka. Det här betyget visar att det ambassadörskap Högakustenborna ger våra besökare och det värdskap näringen och Höga Kusten Turistservice visar är uppskattat av våra besökare – och något utöver det vanliga. Tillsammans skapar vi en atmosfär som är väldigt viktig när svensken väljer resmål.” Avslutar Mia Karlsson, VD Höga Kusten Destinationsutveckling.
- Text: Höga Kusten Destinationsutveckling
- Foto: Fredrik Lewander
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka besöksnäringsaktörer som är finalister till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Sommaren slog rekord, men september visade svagare siffror.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Mest om Destination, Evenemang, Mat och Dryck samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang, Mat o...
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Då var årets rysliga tid kommen. Den 9 oktober öppnade Gröna Lund sina utsmyckade portar för all...
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Hur går man från platsstrategier och varumärkesplattformar till verklig utveckling? Det var en av huvudfr...
-
Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer
Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin. USA:s Condé Nast Traveler har place...
-
-
Gästbloggare
-