tisdag 3 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
    • Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
    • Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
    • Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
  • Platsannonser:
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Stockholm möts
    2022-06-28 15:20

    Tele2 och DVA Studio presenterar ljudpromenaden Stockholm möts

    Den 21 juni lanserades Stockholm möts, en interaktiv ljudpromenad med inslag av augmented reality som leder publiken genom huvudstadens gator och torg. Berättelsen kretsar kring mänskliga möten som ger ett unikt perspektiv på Stockholms historia och hbtq-kulturens viktiga plats i den.

    Möten som skett, som händer idag och i framtiden

    Välkommen till Stockholm, till Stockholm möts. Så inleds ljudpromenaden som nu har släppts på mobilapplikationen Promenad. Bakom verket står regissören Joakim Rindå, som tillsammans med Tele2 och DVA Studio skapat en interaktiv upplevelse med hbtq-perspektiv. Där staden och människorna i den står i centrum.

    ”I Stockholm möts har publiken huvudrollen. Staden och berättelsen skapas i samma stund som du rör dig igenom den. Det handlar om möten som skett tidigare, möten som händer idag och möten som väntar oss i framtiden.” Säger Joakim Rindå. ”Det är också ett slags träningsprogram i konsten att mötas ännu mer.”

    En påminnelse om HBTQIA-kulturens viktiga plats

    I vilken lägenhet välkomnades tillresta transpersoner på 1970-talet, hur hittade homosexuella varandra när förra seklet var ungt, vad hette 1990-talets queera klubbar och vilka spår lämnar en Prideparad efter sig? Längs ljudpromenaden lyssnar publiken till dokumentära röster knutna till geografiskt specifika platser – till exempel en korsning, en nattklubb eller ett torg.

    Medverkar gör välkända akademiker, konstnärer, poeter och sångare så som Katarina Bonnevier, Pia Laskar, Eva Dahlgren, Steve Sjöquist, Peter Jöback och Robert Fux med flera, och som alla talar utifrån egen kunskap och erfarenhet.

    ”Utöver spännande profiler med stor kunskap möter publiken även kultur på stadens torg och öppna ytor. En påminnelse om HBTQIA-kulturens viktiga plats i en levande stad. Nu är jag partiskt men Stockholm möts är en fantastisk upplevelse för alla intresserade vilken möjliggjorts tack vare samarbetet med Tele2 och DVA Studio.” Säger Joakim Rindå.

    Smakprov på vad 5G och framtidens nät för med sig

    Tele2 är i full gång med utbyggnaden av det nya 5G-nätet i Sverige och ser Stockholm möts som en möjlighet att testa vad tekniken redan idag kan möjliggöra för nya smarta lösningar, tjänster och upplevelser.

    ”Stockholm möts är ett smakprov på vad 5G och framtidens nät för med sig, och vi på Tele2 ser fram emot att möjliggöra för fler obegränsade upplevelser som inte tidigare har varit möjliga.” Säger Viktor Wallström, kommunikations- och hållbarhetschef för Tele2.

    Det enda publiken behöver för att uppleva Stockholm möts är en smartphone med internetuppkoppling och ett par hörlurar. Via skärmen och guidande röster leds publiken längs en slinga från Stortorget i Gamla stan till Mariatorget.

    De olika ljuden, rösterna och visuella effekterna längs vägen triggas i realtid via mobilnätet genom mobiltelefonens GPS – och det är publiken som via sin position bestämmer tempot.

    En ljudpromenad med AR-teknik på en ny nivå

    DVA Studio, som ligger bakom ljudpromenaderna Doktor Glas, Spionen Karin Lannby och 23:21 Mordet på Olof Palme, har i och med samarbetet med Tele2 kunnat addera ett mer avancerat visuellt inslag i Stockholm möts.

    ”Vi har skapat ljudpromenader med AR-teknik tidigare men genom samarbetet med Tele2 har vi tagit det till en ny nivå. Inslagen av augmented reality är mer avancerade än tidigare vilket skapar ytterligare lager i berättelsen och en förhöjd upplevelse för publiken. Allt tack vare ny teknik i kombination med ett snabbt och stabilt internet i mobilen.” Säger Jessica Thorelius på DVA Studio.

    Om Stockholm möts

    Stockholm möts hade premiär den 21 juni 2022 och är producerad av DVA Creative Technology Studio i samarbete med Tele2. Verket upplevs ensam eller i grupp. Promenadtid: 90–100 minuter. Stadsvandringen är cirka 3,6 kilometer.

    Överskottet från Stockholm möts fördelas mellan Regnbågsfonden och QRAB – Queerrörelsens arkiv och bibliotek.

    Läs mer om den interaktiva ljudpromenaden här.

    Ladda ner appen Promenad i AppStore eller Google Play.

    • Text: Tele2
    • Foto: Tele2
    Tweet
  • Kalmar Golfklubb - besöksnäring
    2026-03-02 05:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26

    Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • AI-genererad bild av kinesisk turist i Sverige
    2026-03-01 23:08

    Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva

    Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken

  • Vindskydd i Nyköping av designvinnare
    2026-03-01 22:49

    Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping

    Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser

  • 2026-03-01 13:48

    Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination

    Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition

  • Collage av medverkande på Spritmuseum Talks skapat mha ChatGPT
    2026-02-28 12:04

    Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks

    Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.

  • Intresset för Greentime Inspirationsdag i mars om hållbara evenemang är stort.
    2026-02-27 19:09

    Stort intresse för Greentime Inspirationsdag om hållbara evenemang

    Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.

  • Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
    2026-02-26 15:11

    Vrak är nominerat till Årets museum 2026

    Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.

  • r360 kundträff 2025
    2026-02-26 10:04

    Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten

    För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med

  • Läckö Slott med Tjuvholmen i bakgrunden
    2026-02-25 11:55

    Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj

    Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring

  • SJ har sedan december kört ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved på försök. Responsen har varit över förväntan så nu blir snabbtåget permanent.
    2026-02-24 22:55

    SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved

    SJ har sedan december testat ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved. Responsen från resenärer har varit god och tåget blir permanent.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Spritmuseum Talks: mammarollen, vinet & kraven
      2026-03-03
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-mammarollen-vinet-kraven/?date=2026-03-03
    • Destination Jönköping – Destinationsdagen 2026
      2026-03-05
      • Jönköping
      • https://www.destinationjonkoping.se/for-dig-inom-besoksnaringen
    • Greentime – Inspirationsdag
      2026-03-09
      • Stockholm
      • greentime.se/aktiviteter/inspirationsdag-9-mars/
    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Besökskraftsdagen 2026 (Region Stockholm) – Fullbokat
      2026-03-17
      • Stockholm
      • sv-se.eu.invajo.com/event/regionstockholm/besokskraftsdagen2026///invite
    • Ö- och Skärgårdsriksdag
      2026-03-18
      • Stockholm
      • skargardarna.se/2026/01/23/o-och-skargardsriksdag-2026/
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-02-22 17:53

      Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger

      Den svenska dryckes- och besöksnäringen står inför en betydande utmaning efter ett nytt domslut i Patent- och mar...

    • 2026-02-23 05:49

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Tåg, Museer s...

    • 2026-02-22 17:19

      Rekordnotering för tredje året i rad – Stena Line lockar de danska skidresenärerna till Sverige

      Intresset för skidresor till Sverige fortsätter att öka kraftigt, och för tredje året i rad når Stena Lin...

    • 2026-02-23 19:50

      Nu lanseras Terra Skåne, Sveriges vinregion – blir värd för global final i stor vintävling

      Ett gemensamt initiativ som sätter nordvästra Skåne på vinkartan Under 2025 inleddes ett unikt s...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet